Obsah,Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Management přítomnosti Petra Oda (No. 8)

Výčet prvků uměleckého díla téměř nijak nevypovídá o dílu jako celku. Kdyby tato známá skutečnost neplatila, nedalo by se na událost Žiju, aby žili Společnosti doktora Krásy vůbec koukat. Ale protože ta skutečnost platí, je ta věc nejen koukatelná, ale dokonce je uměleckým zážitkem.

To, co se při druhé premiéře 29. září v Divadle v Celetné dělo, bych nazval třeba explozí nespoutaného velkorysého naivismu.

Myslím, že Petr Lanta se programově pokouší o nemožné. Mezi jeho grandiózními vizemi, technickými možnostmi, připraveností některých herců, kompaktností celého souboru, očekáváním či přáním většiny publika (byť selektovaného – většina tuší, na co přišla)… mezi tím vším zejí nepřekonatelné propasti.

(Ale: nepokouší se v nějakém smyslu o nemožné každý, kdo alespoň koketuje se skutečným uměním a přeje si více, než jen všeobecný úspěch?)

Petr Lanta. FOTO archiv

Kromě neuskutečnitelnosti jsou Lantovy vize (nebo spíš způsob jejich prezentace) často také naivisticky dvourozměrné, jako by se třetí rozměr někam ztratil nebo aspoň částečně ukryl. Kdo by doufal v nějakou analýzu mexického či světového komunistického hnutí (kterého se týká většina textů) nebo aspoň otevření nějakých otázek v tomto směru, bude zklamán. O komunismu se hovoří zploštěle, naivisticky, někdy je cítit (podle mého názoru i zbytečná) ironie.

Zklamán by mohl být i ten, kdo by si přál nějaké zřetelné odkazy na obrazy Fridy Kahlo, z jejíchž textů je inscenace složená. O jejích obrazech se v inscenaci vůbec nemluví, ani nejsou nějak prvoplánově vystopovatelné. Tady ovšem přichází jeden ze zázraků: celá performance se vylupuje z prostoru jako jeden důkladný Fridin obraz, nebo hned všechny její obrazy dohromady. Nechci přehánět: samozřejmě, že návštěva její výstavy by přinesla něco jiného než účast na této performanci, ale duch jejích obrazů jako by z té inscenace vystupoval. Určitě není náhoda, že si Petr Lanta vybral jako téma právě Fridu Kahlo. Její víra v revoluci i její umění má s jeho tvorbou a zaměřením mnoho společného, v mnohém jsou souputníky.

Frida Kahlo: Autoportrét. Repro archiv

Nechyběl kouřostroj, výstupy do výšky, větve skutečných stromů, několik příručních reflektorů přímo na jevišti, mnoho barev, krkolomného převlékání, rekvizit, živé i reprodukované hudby, textová i prostorová škobrtání, krkolomný nekvalifikovaný tanec či gymnastika. Kupodivu chyběl (kromě svíček) nějaký riskantní otevřený oheň (ale byl jsem později informován, že se o něm pro reprízy uvažuje). A zlatým hřebem bylo divé a nebezpečné létání jedné z hereček na laně. Kromě úvodního dobrodružného rozplétání lanového postroje a nejistoty kolem jeho správného upnutí kupodivu nedošlo k žádnému opravdovému karambolu.

Nechybělo ani archaicky tajemnůstkářské uvádění diváků při svíčkách do zhasnutého hlediště, ani podobně tmavý závěr bez děkování herců a tleskačky. Na jednu stranu naivní, na druhou ovšem: ono to i přes podivnou dětinskost nějak působí – člověk se na začátku naladí a na konci odchází přece jen jinak, než když je vše bezpečné a standardní.

Celá tato přehršel nekoherentních prvků by za normálních okolností a v každém jiném divadle vyzněla trapně, povrchně, směšně, zoufale. Ale u Petra Lanty vyzní jako důkladné hledání, tázání, a především: herci jsou autentičtí. I když se různě stylizují, každou chvíli jinak (navíc nejednotně – každý jedná a hraje tak, jak se mu chce a jak to umí), i když se určitě musejí extrémně soustředit na základní technické zvládnutí přebujelých požadavků, které jsou na ně kladeny, člověk se s nimi živě a přítomně setkává – setkává se s jednotlivými herci i s režisérem a jeho vizemi.

Celá tato přehršel nekoherentních prvků by za normálních okolností a v každém jiném divadle vyzněla trapně, povrchně, směšně, zoufale. FOTO archiv SDK

Možná je celá ta autentičnost právě výsledkem stresu, ve kterém se herci ocitají, když jsou nuceni plnit mnoho neproveditelných úkolů zároveň a mají v sobě zmatek. Společnost doktora Krásy je navíc známá tím, že se zkoušením to nepřehání a že režisér neustále dělá změny. O to je potom stres a zmatek asi ještě větší a o to je – skoro paradoxně – větší jejich tajemná autentičnost.

Celé představení žilo. Žilo i spoře zaplněné hlediště. A nic z toho žití nebylo primitivní ani povrchní. Nakonec na člověka promluvilo i téma hry, malířka Frida Kahlo. Celý ten naivisticky (dez)organizovaný slepenec působil jako její obrazy a jako její život (zřejmě také dosti dezorientovaný, ale plný plamene). Z jeviště se linula radost, bolest, rozkoš, smrt…

Jen upozornění: když mluvím o naivním umění či o naivitě, vůbec tím nemíním nějakou nekvalifikovanost nebo nedostatek umu. Petr Lanta i jeho herci nejsou žádnými neuměteli, už leccos vytvořili a ve svém druhu umění se vyznají, jsou na něj odborníci. Nikdo by to nedělal lépe. Nikdo by nešel tak jako Petr Lanta tak daleko za hranu proveditelného. Jiný režisér by před velikostí, bizarností a beznadějností úkolu couvl a hledal ústupky. Lanta je nehledá, ony se najdou samy. A v tom je možná jedno z jader jeho umění – jinému režisérovi by se vše rozpadlo na nepřijatelné drobky, zatímco Lantovi se ty nepřijatelné drobky nějak přijatelně složí a ze zoufalého boje dokonce vznikne něco vzrušujícího.

Pokus o rekapitulaci: Celá ta nesourodá a naivisticky působící událost může i velmi náročnému divákovi přinést mimořádný umělecký zážitek.

Společnost Dr. Krásy – Jan Táborský a kol.: Žiju, aby žili (Pravdivý příběh Bedřišky Plešaté a Jakuba Potůčka). Režie, dramaturgie Petr Lanta / Námět, dramaturgie Zuzana Pitterová / Hudba Anna Hejduková, Tom Qaqofonik, Miloš Löffler / Výprava Robin Kaloč a kol. / Technická spolupráce Martin Wedell, Robert Kühnl. Premiéra 10. srpna 2017 v  Divadle v Celetné, Praha. Psáno z 2. premiéry 29. září.

///

Text současně vychází i na blogu Petra Odo Macháčka: Autentičnost jako produkt divoké vize

///

Rozhovor Kateřiny Rathouské s Petrem Lantou nejen o této inscenaci (stanice Vltava, pořad Čajovna, 28. 8. 2017) najdete zde: Kohokoli jsem oslovil, jestli by nechtěl dělat divadlo, tak mi řekl, že jo. Třeba i paní v sámošce

 

 • Autor: Petr Macháček
 • Publikováno: 18. října 2017

Komentáře k článku: Management přítomnosti Petra Oda (No. 8)

 1. Dušan Hübl

  Bylo mi dopřáno
  pohostinsky se zúčastnit tohoto nového projektu Petra Lanty a Dra. Krásy. Dosud jsem jich jen několik zhlédl. S Petrem Macháčkem se i jako aktér v hodnocení inscenace a výsledného představení téměř plně ztotožňuji. Vidím to celé velmi podobně. Mám jen drobnou výhradu k formulaci „…se zkoušením to nepřehání…“. Dr. Krása to se zkoušením velmi přehání, ale tak nějak mimo zásady time managementu a elementární ekonomie času a energie. Kdybych vyměkl a chodil na všechny naplánované zkoušky, už dávno sedím s kloboukem a falešnou protézou u Mye.
  Jinak jsi, Petře Macháčku, trefil hřebíček na hlavičku.
  Děkuji, děkuji.

  28.10.2017 (23.30), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  • Petr Odo M

   Dušane,
   díky za zkorigování mého nepřesného odhadu. Možná, že právě ty zkoušky mimo zásady ekonomie času se potom projeví v tom dílu, mimo jiné. Třeba je to jako s tím uměleckým aktem roztřískání židle v galerii: tento akt bude uměleckým dílem jen za předpokladu, že člověk, který ho vykonává, předtím prožil dostatek tvůrčích muk – to potom umí roztřískat židli jako dílo. Když ho bude chtít napodobit někdo, kdo si muka neprožil, jen zbytečně a trapně zničí majetek.

   01.11.2017 (12.47), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*


Aktuální vydání 19/2017

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


14. 11.–27. 11. 2017

Číslo 19/2017 (14. 11.–27. 11. 2017)

Obsah čísla 19/2017

Slovo ...

Ministerstvo mrtvé kultury

Bonviván a scénograf Daniel Dvořák...

Sukces měsíce

Prokletí v Praze

Teatr Powszechny, Varšava (Polsko) –...

Dotazník

Marwan Alsolaiman

Dotazník aneb Vyhlížení divadelního...

K věci

Co stojí Plácido Domingo

Zhruba dva roky vyjednávali nejprve...

Fejeton

Tragédi

Josífek nikdy nezvedá oči od...

Kronika

Jednou větou

Vítězi letošního ročníku ankety...

Kritika

Vládci ve spodním prádle

Hra Jamese Goldmana Lev v zimě měla...

Rozmohl se nám tu takový...

Je mi to nepříjemné – ale prostě...

Tato hra není v pohodě

Inscenace Jsme v pohodě reprezentuje v...

Pět sester, Antone...

Požehnáním pro každý soubor je...

Postaru, ale působivě

Původní operní novinka v...

Amazonky – podvratný sen...

Amazonky, které měly premiéru v...

Ženy a muži klasicky i...

Dlouho očekávaná premiéra Baletu...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 19/2017...

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít...

Festivaly

Abychom neztratili úplně...

Palm Off Fest již druhým rokem...

Hubu mu zacpeme přesvatým...

V českých katolických kruzích koluje...

Vzhůru na barikády!

V Divadle pod Palmovkou se letos...

Rozhovor

Jiří Josek: Překlad je...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Jitka Jílková: Letos...

Rozhovor s ředitelkou Pražského...

Kauza

Kontext

Růžové zahrady na Kavčích...

Ne, nebudu krtincům z Kavčích hor,...

Lekce flamenka

Díky Magdaleně Kožené a jejímu...

Sympozium jako prostor k...

Původní význam řeckého slova z...

Burza

Na místě předmluvy

Národní muzeum informuje

Psáno o letošních...

Herecká asociace informuje

Podoby – Kdyby odpůrci…

Stručný obsah příspěvku zde není...

Severočeské divadlo opery a...

Do divadla zadním vchodem

Zahraničí

Oliver Frljić: Skutečný...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Kultura v zajetí...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Zemřeli

Zemřeli

Otto Šujan (2. 6. 1930 Zvolen,...

Výročí

Výročí 15.–30. listopadu

Rozmus Andrzej, herec (16. 11. 1967) △...

Paměti, záznamy, deníky

Zábradlí ve skle

Jednou z událostí divadelní sezony...

Knihovnička

Došlo do redakce

Helena Albertová: Karel Zmrzlý...

Tradiční divadlo radikálně...

Asi málokdo si ve světové teatrologii...

Obrazem

Fagi a divadlo

Plakát je poselství

Ve středu 25. října začala ve foyer...

Pan Papírek… (V)

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 19/2017Obsah,