Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Zpomalení vyžaduje pomalé umění

  Divadlo X10 odvysílá 21. ledna 2021 druhou část události Y: WE ARE NOT ALONE, která formátem SLOW TV akcentuje nutnost zpomalení a hledání sounáležitosti.

  Maďarský mezioborový kolektiv Szeri/Páll/Muskovics, který pracuje s augmentovanou realitou a spekulativními vizemi budoucnosti. Foto: archiv divadla.

  Nechceme být sami, říkáme, a přitom se propadáme do svých individualizovaných obsahů na sociálních sítích. Živé události jsou stále považovány za potenciálně riskantní – a s největší pravděpodobností ještě nějakou dobu budou. Divadlo X10 se tak vrací k televiznímu formátu: 10 hodin Slow TV, 10 pomalých pořadů od 10 umělkyň či umělců. Pokračování listopadové události Y: We Are Not Alone prohlubuje cestu k neobjeveným možnostem sdílení času a pozornosti. Stream, který ve svém hodinovém rytmu strukturuje den lidí, kteří se dívají. K účasti jsme přizvali audiovizuální umělce a umělkyně, performery a performerky stejně jako divadelní tvůrce a tvůrkyně. Jde nám o to, nahlédnout možnosti pomalého umění z různých perspektiv a spojit je v jednom vysílání, říkají kurátoři projektu Anna Chrtková a Petr Dlouhý.

  Svou práci tak představí například teoretik a kurátor Václav Janoščík, divadelní tvůrkyně a aktivistka Rufina Bazlova věnující se současné politické situaci v Bělorusku, maďarský mezioborový kolektiv Szeri/Páll/Muskovics, který pracuje s augmentovanou realitou a spekulativními vizemi budoucnosti, herečka Anita Krausová či čerstvý držitel Ceny Thálie 2020 herec a performer Jakub Gottwald. Uzavřeni ve svých domovech musíme hledat nové cesty, jak být spolu. Jak hledat sdílené ,my´. Možná společné pozorování pořadu, který nevyžaduje naši plnou pozornost, který můžeme nechat běžet klidně na pozadí, nebo jej můžeme využít jako plochu pro vnitřní kontemplaci, je možným prostředkem, jak nalézt úlevu od stále složitější situace, jak nalézt jiný – klidnější rytmus, dodávají kurátoři.

  Y events je rozšířením dramaturgie Divadla X10 o sérii kurátorovaných večerů zaměřujících se na současné performativní umění, na propojení lokální a mezinárodní scény, prolínání žánrů a hledání nových narativů, organizačních struktur a tematických rámců. Y events vytvářejí sdílený časoprostor, který hledá styčné body mezi teorií, současnou performancí a imerzivní instalací, jehož rovnoprávnými členy jsou umělci, teoretici stejně tak jako každý (ne)přítomný návštěvník.

  • Autor:
  • Publikováno: 16. ledna 2021

  Komentáře k článku: Zpomalení vyžaduje pomalé umění

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,