Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zahraničí Zprávy

  Zoltán Fejérvári hostem České filharmonie

  Zoltán Fejérvári, mimořádný klavírista na začátku světové kariéry a jeden z nejpozoruhodnějších maďarských hudebníků nejmladší generace, poprvé vystoupí s Českou filharmonií ve dnech 24. až 26. listopadu. Pod vedením hlavního hostujícího dirigenta Tomáše Netopila provede Bartókův Třetí klavírní koncert, který orámují Předehra pro orchestr Bohuslava Martinů a Legendy Antonína Dvořáka.

  Zoltán Fejérvári v roce 2017 zvítězil v Mezinárodní hudební soutěži v Montrealu a získal stipendium nadace Borletti-Buitoni. András Schiff ho přizval do projektu Building Brides pro výjimečné pianisty a na pozvání Mitsuko Uchidy se dvakrát zúčastnil festivalu Marlboro. Debutová nahrávka Zoltána Fejérváriho vydaná v lednu 2019 je věnována skladbám Leoše Janáčka. Získala nadšené recenze, například v časopise Gramophone byla označena za „nejcitlivější a hluboce prožitý“ výklad Janáčkova díla. Zoltán Fejérvári má za sebou vystoupení v newyorské Carnegie Hall, mnichovském Gasteigu, turínském Lingottu, v Palau de Música ve Valencii, v Bibliotece Nacional v Buenos Aires, v Akademii Ference Liszta v Budapešti a dalších prestižních sálech. S Českou filharmonií se měl ve Dvořákově síni Rudolfina poprvé setkat v polovině března 2020, plánované vystoupení však překazila první vlna pandemie covidu. Debutově tak s prvním českým orchestrem vystoupí až nyní s Bartókovým Třetím klavírním koncertem.

  Béla Bartók napsal toto úžasné dílo na konci své těžké nemoci, v posledním období života, kdy ještě cítil naději. Klavírní koncert věnoval své ženě Dittě, čímž ještě zdůraznil, jak mimořádné místo mu přisuzuje ve svém celoživotním díle. Podobně významné místo skladba zaujímá i v mém živo­tě: každé její uvedení pro mě znamenalo rozhodující milník, vyznává se Zoltán Fejérvári.

  První ze tří koncertů bude součástí festivalu Dny Bohuslava Martinů, a proto v programu nesmí chybět kompozice tohoto skladatele. Předehra Bohuslava Martinů je rozkošné dílko, které s oblibou uvádím na svých koncertech. Je plné radosti, energie a citu. Martinů jako by si jen užíval svého geniálního kompozičního mistrovství a vydává se do období baroka, které se mu stává bohatým zdrojem inspirace, vysvětluje hlavní hostující dirigent Tomáš Netopil. A hned doplňuje, že ho těší současné uvedení Legend Antonína Dvořáka, které jsou pro něj neprávem poněkud opomíjenými klenoty skladatelova symfonického díla.

  Ve 126. sezoně České filharmonie se Tomáš Netopil k orchestru vrátí ještě jednou. Na počátku února uvede dramatické melodrama Médea od Jiřího Antonína Bendy.

  • Autor:
  • Publikováno: 20. listopadu 2021

  Komentáře k článku: Zoltán Fejérvári hostem České filharmonie

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,