Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Změna grantového systému ve městě Brně

  Dnes – ve středu 31. října – v 18.00h se v Domě umění v Brně uskuteční druhý diskusní večer World Café. Tentokrát na téma změna grantového systému ve městě Brně.

  Zváni jsou jak umělci, tak i úředníci nebo členové poradních orgánů. Cílem je pojmenovat co nejpřesněji potřeby žadatelů o dotace a možnosti, resp. ochotu úředníků a politiků skutečné problémy řešit.

  Od mediálních proklamací primátora Onderky a náměstkyně Bohuňovské o zavedení víceletých grantů uplynulo více než půl roku a stále nejsou známé podrobnosti. Dosud nebyl schválen kontroverzní Program rozvoje kultury města Brna a jeho evaluace a není známo, jak bylo naloženo  se zásadními výhradami odborné veřejnosti a zda mají nějaký dopad na konečnou podobu dokumentu. V létě Rada města Brna na dvakrát odmítla možnost získat dotaci z fondů EU na kvalitní expertizy nutné pro změnu kulturní politiky.

  Proto jsme se rozhodli neprodleně zahájit veřejnou diskusi o změnách v dotační politice. Chceme předejít kontroverzím a chybám, které by mohly nastat, kdyby opět byly změny připraveny za zavřenými dveřmi. Podrobnější informace uvádíme v tiskové zprávě a pozvánce, jež najdete také v příloze. V současné chvíli máme potvrzeno 40 účastníků středeční diskuse. O průběhu a výsledcích budeme informovat další tiskovou zprávou.

  Tematické okruhy k diskusi jsou dva:

  1. Struktura grantového systému, harmonogram podávání žádostí a způsob vyhodnocování žádostí

  2. Účelnost dotačních programů a způsoby financování grantového systému

  Debata bude probíhat v šestičlenných skupinkách tak, aby každý měl dostatek prostoru. Rádi bychom zdůraznili, že diskuse nemá být konfrontací zúčastněných, nýbrž vzájemným nasloucháním názorům, potřebám a možnostem.

  Otázky a odpovědi jako podklad pro další změny

  Konkrétní palčivé otázky najdete na www.brnokulturni.cz. Zde také najdete výňatek z nového Občanského zákoníku, který nově upravuje statuty neziskových organizací a jejich hospodaření a tedy nutnost přizpůsobit tomu dotační politiku.

  Výsledky diskuse zpracujeme a vzniklý materiál předáme k projednání orgánům města Brna, především pak Koordinační skupině pro kulturní politiku města Brna, která má mimo jiné revidovat nekvalitní a dosud neschválený dokument „Program rozvoje kultury města Brna a jeho evaluace“.

  ///

  Přibližný časový harmonogram World Café dne 31.10.

  18:00 prezence

  18:30 zahájení akce

  –          vysvětlení způsobu diskuse

  –          stručný úvod do současného dotačního systému MMB

  18:45 Téma 1 – stručný úvod moderátora

  19:45 Téma 2 – stručný úvod moderátora

  20:30 Závěrečné shrnutí + diskuze

  21:00 Ukončení akce

  ///

  O projektu World Café

  Akce je první částí projektu World Café podpořeného Nadací Via v rámci programu Fond místních iniciativ. Do konce března 2013 budeme prostřednictvím dalších setkání pokračovat v hledání možností, jak řešit nedostatečné financování nezřizované sféry. Konkrétně realizujeme další dvě veřejné diskuse a dvě přednášky (semináře) pro odbornou i laickou veřejnost. K tématu fundraising neziskových organizací působících v kultuře bychom také rádi přitáhli zájem zástupců soukromých firem.

  V rámci projektu budeme obměsíc vydávat elektronický newsletter o průběžné činnosti sdružení Brno kulturní a souvisejících aktualitách či trendech.

  Petr Jan Kryštof, tiskový mluvčí (776 107 855)


  Komentáře k článku: Změna grantového systému ve městě Brně

  1. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Docela by mne zajímalo
   – a jistě nejen mne – jak setkání dopadlo. Byl jste tam někdo ze čtenářů i-DN?

   01.11.2012 (4.01), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,