Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly

  Zlatá sedmnáctá Flora (No. 0)

  Olomoucké publikum se ve dnech 9. – 20. května dočká již 17. ročníku mezinárodního festivalu Divadelní Flora. Produkce jsou tentokrát rozprostřeny takřka po celém městě. Na i-DN budeme ve spolupráci s festivalovým zpravodajem přinášet aktuální reflexe. 

  Flora

  Chtěli bychom letos diváky nalákat především do klubu S-Cube nebo na Wurmovu ulici. V prvním případě se jedná o známý hudební klub, který se ale pro potřeby festivalu už druhým rokem mění ve středně velkou divadelní scénu s kapacitou až dvě stě míst, vysvětluje tiskový mluvčí Divadelní Flory Zdeněk Vévoda. V druhém případě mluvíme o bývalém kanovnickém domě č. 7 na Wurmově ulici, kde našlo svou stálou scénu Divadlo na cucky. Samotný sál je spíše komorní, ovšem budova skýtá i jedinečné exteriéry. Její nádvoří natolik nadchlo holandskou taneční skupinu United-C, že se rozhodla uvést zde svou premiéru Seasoning, dodává Zdeněk Vévoda.

  Kromě premiéry a hned dvou repríz projektu Seasoning, na němž se rovněž podílí olomoucké Divadlo na cucky, mají diváci možnost zhlédnout „na Wurmovce“ v exkluzivní předpremiéře televizní záznamy dvanácti inscenací Pražského komorního divadla. Promítat se bude také dokument Divadlo Komedie 2002-2012 za přítomnosti režiséra Radima Špačka, nebo novinka Odpad město smrt z dílny Jana Hřebejka, inspirovaná taktéž inscenací Divadla Komedie, doplňuje ředitel festivalu Petr Nerušil.

  Zmíněná scéna klubu S-Cube pak přivítá celou řadu významných hostů. Činoherní program tu zajistí Divadlo Husa na provázku s inscenací Višňový sad, Divadlo Petra Bezruče přiveze příběhy z hornické Ostravy v inscenaci Pestré vrstvy (inscenace získala Cenu Divadelních novin v kategorii alternativního divadla za rok 2011) a herecké umění Karla Rodena si diváci vychutnají v inscenaci Sam Pražského komorního divadla a Studia Hrdinů.

  3978-pestre-vrstvy

  Inscenace Pestré vrstvy vznikla podle románu Ivana Landsmanna (r. Janusz Klimsza) FOTO TOMÁŠ RUTA

  S-Cube také poskytne zázemí dvěma výjimečným tanečním ansámblům. Z polské Varšavy do Olomouce zavítá oceňovaný Teatr Tańca Zawirowania s inscenací Closeness. Český současný tanec bude reprezentovat skupina VerTeDance s představením Simulante bande. Společný projekt zdravých a fyzicky handicapovaných tanečníků získal nedávno Diváckou cenu festivalu Česká taneční platforma a je ojedinělým úkazem i v mezinárodním měřítku, upozorňuje Jan Žůrek, dramaturg Divadelní Flory.

  Vstupenky na všechny festivalové produkce si lze zajistit na pokladně Moravského divadla Olomouc (tel. 585 500 500, [email protected]) nebo na jeho webových stránkách www.moravskedivadlo.cz. Kompletní program 17. Divadelní Flory a řadu dalších informací naleznete na webu www.divadelniflora.cz.

  • Autor:
  • Publikováno: 8. května 2013

  Komentáře k článku: Zlatá sedmnáctá Flora (No. 0)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,