Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

  Zlatá Praha včera začala

  Třídenní večerní taneční program na Nákladovém nádraží Žižkov, rodinný den na piazettě Nové scény Národního divadla, projekce v kinech a přehlídka nejnovějších hudebních a tanečních snímků z celého světa. 52. ročník Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha včera odstartoval. Jako každoročně přivítá významné osobnosti, letos například Soňu Červenou nebo Jiřího Kyliána.

  Zlata Praha - poster

  Zlatá Praha je jedním z nejstarších a profesně nejcennějších televizních festivalů v Evropě. Za dvaapadesát let své existence neztratila schopnost reagovat na nově vznikající hudební a taneční žánry, na něž se zaměřuje, a je tak neustále aktuální přehlídkou nejkvalitnějších tematických snímků z celého světa, říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: Festival se každým rokem rozšiřuje a vyvíjí. Dnes Zlatá Praha přesně odpovídá tomu, co stálo i v základu filozofie ČT art. Tedy nejen představovat divákům výběr ze světové i tuzemské produkce, ale zároveň iniciovat a reflektovat samotné kulturní dění. Tomu odpovídají i všechny doprovodné akce. Letos se navíc hostitelem Zlaté Prahy stává Národní divadlo a k programu se připojily i takové události, jako je zahajovací koncert České filharmonie nebo gala k sedmdesáti letům založení taneční konzervatoře, což festival opět posouvá o krok dál.

  Nová scéna Národního divadla se stala místem konání Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha od středy 30. září a bude jím až do soboty 3. října. Zde je také možné denně zhlédnout kterýkoli z dvaasedmdesáti snímků přihlášených do soutěže. Mnohé z nich dokonce ještě před jejich premiérou v evropských televizích. Večery na Nové scéně pak budou patřit doprovodnému programu. S recitálem vystoupí Soňa Červená, v komponovaném večeru Jiří Kylián, který zároveň uvede českou premiéru dokumentu o své osobě. Součástí nabídky Zlaté Prahy se pak stanou i speciální projekce vybraných snímků v multikině Cinestar.

  S recitálem vystoupí Soňa Červená. FOTO archiv Zlaté Prahy

  V pátek 2. října v 18:00 vystoupí ve Velkém sále Nové scény s krátkým recitalem čestný host festivalu Soňa Červená. Vstup volný. FOTO archiv Zlaté Prahy

  Festival Zlatá Praha je oslavou umění hudby a tance, které jsou součástí celého kulturního prostoru. Letos se proto vydává i do ulic. Na piazzettě Národního divadla se tak například v sobotu představí jazzové koncerty, ukázky repertoáru tanečních konzervatoří, pantomimická vystoupení i otevřené taneční workshopy street dance, salsy, argentinského tanga či baletu. Na závěr dne je pak dokonce připraveno netradiční akrobatické vystoupení na stěně budovy Národního divadla, doplňuje ředitel festivalu Zlatá Praha a výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl a dodává: Úplnou novinkou je taneční minifestival ČT art naživo situovaný do Nákladového nádraží Žižkov. Po tři večery, od čtvrtku do soboty, prostor postupně ožije ukázkami i otevřenými lekcemi tří populárních tanečních stylů, street dance, contemporary a swingu.

  Vstup na Zlatý den Zlaté Prahy, Nákladové nádraží i do videotéky na Nové scéně je zdarma. Festivalu se bude věnovat také program ČT art. Slavnostní zakončení s předáním cen a vystoupením nejlepších tanečníků současné české scény uvidí diváci v přímém přenosu ve středu 8. října večer. Po skončení pak budou moci zhlédnout i vítězný snímek letošního ročníku.

  Karolína Blinková
  tiskové oddělení
  ČESKÁ TELEVIZE

  • Autor:
  • Publikováno: 1. října 2015

  Komentáře k článku: Zlatá Praha včera začala

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,