Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zítra začíná 32. ročník Prix Bohemia Radio

  Mezinárodní festival rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio se po mnohaletém působení v Poděbradech a dvou letech v Praze přesunul do Olomouce, kde se přehlídka rozhlasového dokumentu a dramatu bude konat od 3. do 5. října. Čestnou prezidentkou festivalu se stala herečka Hana Maciuchová.

  prix-poster

  Rozhlas mě provází od malička. Nejdříve jako posluchačku, pak jako herečku, která měla a má možnost pro něj pracovat. O to víc mám radost, že se festival přesouvá do mého kraje. Věřím, že přitáhne pozornost nejen studentů vysokých škol, ale i ostatních Olomoučanů. Těším se na diskuse odborníků, postřehy veřejnosti a věřím v rozšíření rozhlasové posluchačské obce, uvedla na tiskové konferenci k festivalu Hana Maciuchová.

  Snažili jsme se udělat program atraktivním nejen pro rozhlasové profesionály, ale i pro širokou veřejnost. Proto vedle tradičních klání ve dvou kategoriích proběhne i celá řada doprovodných akcí, cílených na kompletní věkové spektrum obyvatel Olomouce, uvedl ředitel festivalu Josef Podstata.

  Viktor Preiss (Václav Talich) a režisér Vít Vencl během nahrávání. FOTO TOMÁŠ MIKYSKA

  Viktor Preiss (Václav Talich) a režisér Vít Vencl během nahrávání. FOTO TOMÁŠ MIKYSKA

  Cenu Thálie za herecký výkon v rozhlasové hře převezme na závěrečném večeru v Arcibiskupském paláci v Olomouci herec Viktor Preiss. Získá cenu ji za roli Václava Talicha v rozhlasové hře Má protentokrát obsazená vlast. Do síně rozhlasové slávy organizátoři uvedou rozhlasového autora a publicistu Josefa Veselého a skladatele a textaře Jana Spáleného. Ocenění kromě Preisse, Spáleného a Veselého získají také autoři tří děl v hlavních soutěžních kategoriích, kterými jsou dokument a drama.

  Porota Prix Bohemia Radio 2016 vybrala do finálové části soutěže sedm pořadů z 36 přihlášek v kategorii Drama (předsedou poroty je slovenský divadelník Ján Šimko /mj. M.U.T./, členy poroty mj. dramaturgyně DNz Dora Viceníková či divadelní režisér Thomas Zielinski) a šest finalistů z 28 přihlášených v kategorii Dokument (předsedkyní poroty je Andrea Hanáčková, asistentka Katedry divadelních a filmových studií na Univerzitě Palackého v Olomouci, a členkami mj. dokumentaristka Apolena Rychlíková či divadelní a rozhlasové režisérka Natálie Deáková).

  Festival v pondělí 3. října odstartuje konference na téma Tvorba pro děti, které se zúčastní odborníci z České republiky i zahraničí. V následujících dnech je na programu poslech dramatických pořadů či seminář zaměřený na investigativní žurnalistiku, na který do Olomouce přijedou Janek Kroupa, Jana Klímová, Tom Nicholson a Marek Vagovič.

  prix-bohemia-radio-poster

  Hlavní festivalové kategorie

  V hlavních rozhlasových kategoriích vybrala porota sedm finalistů z došlých třiceti šesti přihlášek v kategorii Drama a šest finalistů z dvaceti osmi přihlášených v kategorii Dokument. Vítězové budou známi 5. října.

  Do finále v kategorii Drama postoupila tato díla: Eva Blechová: Pro patria mori, Gabriela Preissová: Její pastorkyňa, Marek Epstein: Pescho, Pavel Molek: Má protentokrát obsazená vlast, Petr Pýcha: Benzína Dehtov, Eva Blechová: Audies. Až po uši a Ferenczová Zuza: Problém (Vyskočit z kůže).

  V nominaci poroty v kategorii Dokument postoupila tato díla: Dan Moravec: Čechy Čechům, Dominik Mačas: Dobyvatel ztracené krásy  (z cyklu Dobrá vůle), Jan Hanák: Diptych, Tereza Reková: V zajetí filmu  (z cyklu Dobrá vůle), Radim Nejedlý: 7200 a Lubomír Smatana: 365 mrtvých jako dní v roce.

  Hana Maciuchová, čestná prezidentka PBR, a René Zavoral, generální ředitel ČRo. FOTO A. FILIČÍKOVÁ

  Hana Maciuchová, čestná prezidentka PBR, a René Zavoral, generální ředitel ČRo. FOTO A. FILIČÍKOVÁ

  Doprovodný program

  Doprovodný program festivalu nabídne široké veřejnosti velký počet akcí na různých místech Olomouce. Hned v pondělí 3. října veřejnou besedu s herečkou Hanou Maciuchovou ve velkém studiu regionálního studia Českého rozhlasu Olomouc a od 20.00 hodin pak veřejnou akci s volným vstupem Radio Wave Live Session v prostorách Jazz Tibet Clubu.

  V úterý 4. října pozve Ušoun Rušoun všechny malé i velké děti na Dopoledne s Rádiem Junior v Pevnosti poznání a den zakončí divadelní představení Vykřičené domy Moravském divadle Olomouc.

  Závěr festivalu obstará prezentace a křest knihy o době Karla IV. v budově Českého rozhlasu Olomouc na Horním náměstí.

  Po celou dobu festivalu bude Český rozhlas o dění informovat posluchače – v rámci běžného vysílání celoplošných a regionálních stanic, ale i speciálních pořadů vysílaných přímo z centra dění – mobilního studia R-stream na Horním náměstí. Představí se také vydavatelství Radioservis s pestrým výběrem audioformátů na CD.

  • Autor:
  • Publikováno: 2. října 2016

  Komentáře k článku: Zítra začíná 32. ročník Prix Bohemia Radio

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,