Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

  Zemřela Tina Turner

  Foto archiv

  Tina Turner

  26. 11.  1939 Brownsvillu, Tennessee, USA – 24. 5. 2023 Küsnacht, Švýcarsko

  Původem americká zpěvačka a herečka, jedna z nejvýznamnějších osobností historie rockové hudby. Přezdívalo se jí rocková babička.

  Narodila se jako Anna Mae Bullock v Haywood Memorial Hospital v Brownsvillu, dvacet pět kilometrů od Nutbush, kde vyrůstala a zpívala v kostelním sboru gospely. Později tomuto městu vzdala hold písní Nutbush City Limits (1973). Po rozvodu rodičů ji vychovávala babička. V šestnácti 16 letech odešla se svou sestrou do Saint Louis, kde v jednom z klubů poznala hudebníka Ike Turnera, vedoucí osobnost skupiny Rhythm Of King. Po svatbě v roce 1962 jí Ike navrhl změnit si jméno na umělecké Tina Turner.

  V roce 1960 vznikly pod hlavičkou Ike & Tina Turner jejich první společné nahrávky. První sólovou skladbu nazpívala až roku 1966. Byla to píseň River Deep, Mountain High. Nejúspěšnějším rokem dua byl rok 1971, kdy se revivalem skladby Proud Mary skupiny Creedence Clearwater Revival dostali do americké hitparády Top 10. Skladba byla z LP Workin‘ Together, které bylo jejich nejprodávanějším albem vůbec.

  https://youtu.be/hzQnPz6TpGc

  Extravagantní způsob života Ika Turnera, jeho alkoholová a drogová závislost i agresivní a brutální chování k Tině (Tina musela kvůli jeho agresivnímu chování vůči ní podstoupit plastickou operaci) vedly v roce 1978 k jejich rozvodu. Vrcholem jejich spolupráce byl singl Baby, Get It On z roku 1975. Problémy s rozvodem spojené neměly za následek jen rozpad skupiny, ale zabrzdily i její slibně se rozvíjející sólovou kariéru. Aby uspíšila rozvod, souhlasila s tím, že Ikovi zůstanou všechna práva na jejich nahrávky. Během následujících osmi let zpívala v klubech a kasinech soulový repertoár.

  V roce 1983 se prosadila hitem Let’s Stay Together. Zásadním zlomem byl následující rok 1984, kdy vyšlo album Private Dancer provázené stejnojmenným hitem a především skladbami What’s Love Got To Do With It? a Better Good To Me. Tina Turner změnila nejen svůj hudební styl a posunula se od soulu a blues k popu, ale i celkovou image a stala se – ve svých pětačtyřiceti letech – sexsymbolem. Proslula odvážnými kostýmy, vystupovala v minisukních a na vysokých podpatcích. Od té doby se jí začalo přezdívat „rocková babička“. Léta 1984 až 1992 byla pro ni nejúspěšnější v celé kariéře. V tomto období nahrála řadu hitů: Private Dancer, We Don’t Need Another Hero (z filmu Šílený Max a Dóm hromu, ve kterém ztvárnila roli tetičky), Simply the Best, Typical Male, Steamy Windows, I Can’t Stand the Rain a It Takes Two. V roce 1985 obdržela čtyři ceny Grammy a získala svou první zlatou desku.

  Na koncertě v Riu de Janeiru 16. ledna 1988 během turné Break Every Rule ji vidělo 182 000 diváků. Tento rekord, zaznamenaný i v Guinnessově knize rekordů, se podařilo překonat až Paulu McCartneymu na stejném místě. Poslední (desátou) sólovou desku s názvem Twenty Four Seven natočila vydala v roce 1999. O deset let  později se „definitivně“ rozloučila s veřejným vystupováním.

  S Václevem Havlem v Praze v roce 1996. Foto Jiří Jírů

  V České republice koncertovala třikrát. Poprvé 5. prosince 1981 v pražské Lucerně. Hodinový záznam koncertu pořídil režisér Ivo Paukert. Během tour Wildest Dreams odehrála koncert na stadionu Bohemians 22. srpna 1996 před asi 25 000 návštěvníky. Před koncertem se tehdy krátce setkala s prezidentem Václavem Havlem. V závěru své kariéry koncertovala v O2 areně před 16 000 návštěvníky 27. dubna 2009.

  Tento koncert byl součástí tour Tina!: 50th Anniversary Tour, jež trvala od 1. října 2008 do 5. května 2009. Naposledy veřejně vystoupila v únoru 2009 při udělování hudebních cen Grammy u příležitosti 50. výročí této akce. Na pozvání zpěvačky Beyoncé s ní zazpívala tři písničky.

  Za svou kariéru prodala přes dvě stě milionů desek a získala dvanáct cen Grammy (včetně ceny za celoživotní zásluhy). V roce 1991 byla společně s Ikem Turnerem uvedena do Rock and rollové síně slávy.

  Vystupovala také ve filmu. V sedmdesátých letech se objevila ve snímcích Gimme Shelter (1970), Soul to Soul (1971), mihla se ve filmové verzi rockové opery Tommy (1975).  O deset let později si zahrála ve filmu Šílený Max a Dóm hromu. V roce 1995 nazpívala ústřední skladbu k filmu s Jamesem Bondem – Golden Eye.

  Vydala čtyři biografie, bylo o ní natočeno několik dokumentů a na motivy jejího života vznikl v roce 2018 muzikál.

  V srpnu 1958 se jí narodil první syn Craig, jeho otcem byl saxofonista Raymond Hill. V říjnu 1960 se narodil její druhý syn Ronnie, jeho otcem byl Ike Turner. Oba předčasně zemřeli – Craig se v roce 2018 zastřelil, Ronnie zemřel v roce 2022 na komplikace spojené s rakovinou. V prvním manželství adoptovala i dva Turnerovy syny. V červenci 2013 se provdala za svého dlouholetého přítele, o šestnáct let mladšího Erwina Bacha, který působí v nahrávacím průmyslu. Žili spolu ve Švýcarsku.

  V dubnu tohoto roku poskytla rozhovor britskému deníku Guardian, kde řekla, jak by chtěla, aby si ji lidé zapamatovali: Jako královnu rock and rollu. Jako ženu, která ukázala ostatním ženám, že je v pořádku usilovat o úspěch podle svých vlastních podmínek, odpověděla na tuto otázku.

  Dům na břehu Ženevského jezera, ve kterém se svým mužem (ve výřezu – společný snímek je z Londýna, 17. dubna 2018 v Aldwych Theatre) od roku 1998 žila. Foto zde

  Zemřela ve svém domě ve Švýcarsku po dlouhé nemoci. Ve svém posledním veřejném prohlášení před dvěma měsíci litovala, že nevěnovala více pozornosti svému zdraví: Moje ledviny jsou obětí toho, že jsem si neuvědomovala, že můj vysoký krevní tlak by měl být léčen konvenční medicínou. Vystavila jsem se velkému nebezpečí, když jsem odmítla čelit realitě, že potřebuji každodenní, celoživotní terapii léky. Příliš dlouho jsem věřila, že moje tělo je nedotknutelná a nezničitelná pevnost, napsala.

  Tina Turner na svém Instagramu. Repro Instagram Tiny Turner

  It is with great sadness that we announce the passing of Tina Turner. With her music and her boundless passion for life, she enchanted millions of fans around the world and inspired the stars of tomorrow. Today we say goodbye to a dear friend who leaves us all her greatest work: her music. All our heartfelt compassion goes out to her family. Tina, we will miss you dearly. /S velkým zármutkem oznamujeme úmrtí Tiny Turnerové. Svou hudbou a bezmeznou vášní pro život okouzlila miliony fanoušků po celém světě a inspirovala hvězdy zítřka. Dnes se loučíme s drahou přítelkyní, která nám zanechala své největší dílo: svou hudbu. Veškerý náš upřímný soucit patří její rodině. Tino, budeš nám moc chybět./, objevilo se ve středu ve večerních hodinách na Instagramu Tiny Turner /zde/.

  I’m so saddened by the passing of my wonderful friend Tina Turner. She was truly an enormously talented performer and singer. She was inspiring, warm, funny and generous. She helped me so much when I was young and I will never forget her. /Odchod úžasné přítelkyně Tiny Turner mě velmi zarmoutil. Byla to vskutku nesmírně talentovaná performerka a zpěvačka. Byla inspirativní, vřelá, vtipná a velkorysá. V mládí mi velmi pomohla a nikdy na ni nezapomenu./, uvedl na svém twitteru zpěvák Mick Jagger a připojil záznam ze stkání v šatně v newyorské Madison Square Garden v roce 1969 a několik společných fotografií /zde/.

  The words legendary, iconic, diva, and superstar are often overused and yet Tina Turner embodies them all and so many more – an incredible performer, musician and trailblazer. To me, she will always be a survivor and an inspiration to women everywhere. Her music will continue to inspire generations to come. Rest in Peace, Queen ❤️. Marah Carey /zde/

  K její smrti se vyjádřil i bývalý americký prezident Barack Obama: Tina Turner was raw. She was powerful. She was unstoppable. And she was unapologetically herself—speaking and singing her truth through joy and pain; triumph and tragedy. Today we join fans around the world in honoring the Queen of Rock and Roll, and a star whose light will never fade. / Tina Turner byla drsňačka. Byla nezastavitelná. A bez omluvy sama sebou – mluvila a zpívala svou pravdu přes radost i bolest; triumf a tragédie. Dnes se připojujeme k fanouškům po celém světě, abychom uctili královnu rock and rollu a hvězdu, jejíž světlo nikdy nezhasne, uvedl na svém Instagramu /zde/.

  Tina Turner na Instagramu Baracka Obamy. Repro archiv

  Na svém twitteru se o ní vyjádřil i současný president USA Joe Biden: Before she was the Queen of Rock and Roll, Tina Turner was a farmer’s daughter in Tennessee. As a child, she sang in the church choir before becoming one of the most successful recording artists of all time. In addition to being a once-in-a-generation talent that changed American music forever, Tina’s personal strength was remarkable. Overcoming adversity, and even abuse, she built a career for the ages and a life and legacy that were entirely hers. Jill and I send our love and prayers to her husband Erwin, the rest of the Turner family, and fans around the world who are mourning today for the woman they agree was “simply the best.” / Než se stala královnou rokenrolu, byla dcerou farmáře v Tennessee. Jako dítě zpívala v kostelním sboru, než se stala jednou z nejúspěšnějších nahrávacích umělkyň všech dob. Kromě toho, že se jednalo o talent jedné generace, který navždy změnil americkou hudbu, byla pozoruhodná i její osobní síla. Překonala nepřízeň osudu a dokonce i zneužívání, vybudovala si dlouhověkou kariéru a život. Zůstal po ní odkaz, který je pouze její. Jill a já posíláme lásku a modlitby jejímu manželovi Erwinovi, zbytku Turnerovy rodiny a fanouškům po celém světě, kteří v těchto dnech truchlí pro ženu, o které se shodují, že byla „jednoduše nejlepší“. /zde/

  /Pro i-DN z více zdrojů připravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 27. května 2023

  Komentáře k článku: Zemřela Tina Turner

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,