Divadelní noviny Aktuální vydání 6/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

6/2020

ročník 28
17. 3.–30. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřela Taťána Krištůfková

  FOTO archiv

  Taťána Krištůfková

  18. 9. 1945 Praha – 29. 12. 2016 Praha

  Taneční pedagožka a choreografka, specialistka zejména na španělské tance.

  Narodila se v Čechách rusko-českému páru. Její matka Irina Sajenko Kodešová byla tanečnicí a choreografkou tanečního souboru. V roce 1950 byla násilně odvlečena z tehdejšího Československa do SSSR a tam bez řádného soudu a bez udání důvodů odsouzena na 25 let do vězeňského pracovního tábora (tzv. gulagu). Z něj ji v důsledku politických změn propustili v roce 1956, kontakt s rodinou však mohla navázat až v roce 1969. Táňa za ní okamžitě odjela do Moskvy – původně, aby se s ní alespoň po sedmnácti letech setkala a zároveň rozloučila, jelikož uvažovala o emigraci na Západ. Nakonec úspěšně vykonala přijímací zkoušky do Státního institutu divadelního umění (GITIS) na obor choreografie a režie, který absolvovala v roce 1974. V Československu se o studium na konzervatoři či AMU nemohla předtím ucházet, neboť měla kvůli matčině osudu špatný kádrový profil. Vystudovala tedy v mezičase střední zdravotní školu. Následoval návrat do Československa a konečně se mohla věnovat tanci. Objevila kouzlo španělských tanců, kterým zůstala věrná, byť se vzdělávala i v dalších stylech.

  Taťána Krištůfková, 70. léta (vpravo). FOTO rodinný archiv

  Absolvovala stáže u S. Jansenové a kurs flamenka u J. de Udaety (1990). Od roku 1975 vyučovala na Státní taneční konzervatoři v Praze (dnes Taneční konzervatoř hl. m. Prahy) charakterní, historické španělské tance a hru na kastaněty, od roku 1998 též na katedře tance AMU. Určitý čas byla i externí pedagožkou v Kolíně nad Rýnem (1986).

  FOTO archiv

  Byla ale i choreografkou, především v oboru španělských tanců typu flamenco, který si zamilovala v roce 1975 díky setkání se Španělkou Violettou Gonzales. Každoročně připravovala své choreografické verze tanců pro absolventské koncerty konzervatoře. Nevyhýbala se ale ani ryze soudobým choreografiím (např. pro Jiřího Jelínka vytvořila v roce 1996 soutěžní „contemporary“ choreografii pro baletní soutěž v Ženevě). V roce 1986 založila soubor cikánských a španělských tanců Romance (1986-1989), kde působila jako choreografka a tanečnice. Byla autorkou řady choreografií absolventských představení Taneční konzervatoře Praha.

  FOTO rodinný archiv

  Dlouhé roky spolupracovala s ČT, činoherními divadly a filmem. Podílela se na choreografiích filmů Bolero, Doktor Živago (angl. verze), Probuzená skála. V Národním divadle v Praze vytvořila choreografii pro inscenaci Vladařka závist (2005). Byla taneční entusiastkou, o prázdninách vedla řady tanečních letních kursů (např. PŠT Josefa Matouška, Slapy-Ždáň, Centrum tance v Praze). Během působení v Centru Tance se věnovala přípravě kurzistek na vystoupení během akcí, jako byla Dance of love, Let´s dance, a připravovala choreografie pro skupinu Alegria.

  FOTO archiv

  Přeložila učebnici N . I. Tarasova Klasický tanec (Taneční konzervatoř Praha, 1983).

  Maminka byla koncem října hospitalizovaná s nálezem na mozku. Potom se po různých vyšetřeních, včetně dvojí biopsie mozku, zjistilo, že se jedná o nádor. S největší pravděpodobností glioblastom, což by odpovídalo i jeho rychlému a agresivnímu progresu. Zemřela v nemocnici Motol, na onkologii, sdělila nám její dcera Natálie, která je též tanečnicí.

  Táňa byla přes nejrůznější ústrky osudu (mimo jiné těžká nemoc milovaného manžela) velkou bojovnicí a svou životní energií a vůlí příkladem nám všem. Je nezapomenutelná, jedinečná. Milovala život ve všech jeho podobách, byla věrná svým přátelům a vždy ochotná pomoci. Byla pohostinná, přátelská, srdečná, obětavá, byla srdcovou dámou svého oboru s velkými přesahy, napsala o ní do Tanečních aktualit Helena Kazárová (zde).

  • Autor:
  • Publikováno: 3. ledna 2017

  Komentáře k článku: Zemřela Taťána Krištůfková

  1. Natalie Krištůfková

   Profilový obrázek

   Dobrý den,
   děkuji za krásný článek. Jen pro upřesnění: na té čb fotce se maminka nenachází uprostřed, ale na pravém kraji 🙂

   04.01.2017 (22.17), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. DN

   Profilový obrázek

   Za omyl
   se omlouváme a hned opravuju.
   Vladimír Hulec, editor i-DN

   05.01.2017 (1.06), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. DN

   Profilový obrázek

   Na přání zesnulé i rodiny
   se pohřeb konal v rodinném kruhu.

   06.01.2017 (0.41), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  4. Kristýna Benešová

   Profilový obrázek

   Zažila jsem paní Kristufkovou
   jako výbornou energickou pedagosku s lidským přístupem a nadšením pro scénický tanec. Velice mě mrzí, že již není mezi námi.

   26.08.2018 (15.38), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  5. Pavla Harangová

   Profilový obrázek

   Nezapomenutelná osobnost.
   Byla to jedna z nejlepších profesorek, které jsem na konzervatoři zažila, a dodnes z ní čerpám❤️ Měli jsme ji všichni moc rádi, srsela energii a vtipem.
   Se vzpomínkou
   Pavla

   25.03.2020 (10.42), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,