Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřela Petra Skoupilová

  Autoportrét z roku 2019. Foto Petra Skoupilová

  Petra Skoupilová

  1. 6. 1944 Brno – 19. 5. 2023 Praha

  Fotografka zaměřující se hlavně na portréty českých žen včetně divadelních a filmových hereček a na fotografování současné české módy.

  Narodila se do intelektuální, vysoce vzdělané a aktivní prvorepublikové rodiny. Její dědeček prof. Antonín Hrůza byl jedním ze zakladatelů Vysoké veterinární školy v Brně. Druhý dědeček Josef Skoupil byl továrník a mlynář – díky němu bydleli (do znárodnění v roce 1948) ve Skalici nad Svitavou.

  Bez názvu (1974). Foto Petra Skoupilová

  Jiří Stivín, Praha 1976. Foto Petra Skoupilová

  Po vyučení fotografkou pracovala jako sekretářka hudebního nakladatelství Supraphon a začala intenzivně fotografovat, především portréty hudebníků. V sedmdesátých letech se začala zabývat volnou tvorbou a fotografií současné české módy. Od roku 1985 se stala fotografkou na volné noze. Publikovala ve většině českých časopisů, v nichž otiskla přes 150 titulních stránek.

  H20 (1983). Foto Petra Skoupilová

  Svůdný tanec (1986). Foto Petra Skoupilová

  Schoulená (2002). foto Petra Skoupilová

  Schodiště (2008). Foto Petra Skoupilová

  Bezhlavá (2009). Foto Petra Skoupilová

  Ve své volné inscenované tvorbě často spolupracovala s kurátorkou Annou Fárovou, kromě senzitivních aktů a zátiší jsou významné i její dlouhodobý cyklus Matky a dcery či humorně feministicky laděné autoportréty. Hlavním tématem její volné fotografické tvorby byly po celý její život ženy fotografované v civilním, neateliérovém prostředí, jejich osobnost, přirozenost a krása.

  Obálka časopisu Žena 1/1983 s portrétem herečky Dany Medřické v ikonickém svetru. Foto Patra Skoupilová

  Obálka časopisu Kino (duben 1983) s portrétem herce Josefa Abrháma. Foto Petra Skoupilová

  Obálka časopisu Praktická žena 7/1983 s portrétem Dagmar Veškrnové. Foto Patra Skoupilová

  Eva + Klára + Verda Pollertovy (1984). Foto Petra Skoupilová

  Zora Jandová s dcerou a maminkou (1990). Foto Petra Skoupilová

  Chantal Poullain (1993). Foto Petra Skoupilová

  Ivana Chýlková (2001). Foto Petra Skoupilová

  Těžiště její užité tvorby tvoří fotografie české módy sedmdesátých až devadesátých let, spolupracovala s významnými návrhářkami, jako jsou třeba Liběna Rochová, Daniela Flejšarová, Nina Smetanová, Jaroslava Procházková, Radka Kubková či Helena Toth-Bónová.Fotografoval ale také řadu portrétů českých zpěváků a zpěvaček a také herců a hereček. Snímky vesměs vznikaly v jejím studiu Apropo´s, což byla sklepní místnost v paneláku na Červeném vrchu velikosti 2×4 metry. Vznikly ude snímky D. Medřické, R. Lukavského, D. Veškrnové, J. Abrháma, E. Balzerové, J. Brejchové a spousty dalších. /Více o jejím životě a tvorbě zde, její snímky ze sbírek Moravské galerie Brno zde/

  Petra Skoupilová v roce 2015. Foto Jan Stárek

  V roce 2014 o ní v rámci její výstavy v Nikon Gallery v Praze napsal kurátor výstavy Pavel Vančát: Fotografie Petry Skoupilové se věnují takřka výhradně ženě, její přirozenosti a kráse, nazírané citlivým a chápavým ženským okem. Na rozdíl od mužů volí civilní, neateliérové prostředí, vytvářející tiché souznění ženské pospolitosti. Klíčový význam měla pro ni výstava v Galerii Fotochema v roce 1985 připravená ve spolupráci s Annou Fárovou. Ta definitivně potvrdila autorčin ojedinělý rukopis vycházející z několika zdrojů: z ateliérového portrétu 19. století, z geometrického slovníku avantgardy i z romantické aranžované fotografie 70. let. Ve svém celku je tvorba Petry Skoupilové výjimečná svým pojetím, které poetiku a romantičnost vždy kompenzuje ryze ženskou, nepatetickou citlivostí, která jí v české fotografii zajišťuje nezaměnitelnou pozici. /zde/

  Ines + Isabela + Anabela Přibíkovy (1990). Foto Petra Skoupilová /více zde/

  Měla dvě sestry. Jedna z nich se v padesátých letech vdala do Anglie, druhá se přestěhovala do Prahy. Petra se v devětadvaceti letech vdala a záhy se jí narodil syn Pavel Gruber, dnes ředitel Lékařů bez hranic. V roce 1977 se rozvedla.

  Její úmrtí včera oznámil historik fotografie, kurátor a častý autorčin spolupracovník Pavel Vančát: S velkou lítostí oznamuji, že v pátek 19. 5. 2023 večer zemřela v kruhu rodiny významná česká fotografka Petra Skoupilová, se kterou jsem měl tu čest v posledních letech často spolupracovat. Připravovaná publikace jejích fotografií české módy 70.–90. let by měla vyjít v dohledné době.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 24. května 2023

  Komentáře k článku: Zemřela Petra Skoupilová

  1. Zdeňka Sajfertová

   Avatar

   V roce 1983
   mne fotila pro časopis Kino, kde se mnou byl rozhovor. Pak ještě několikrát. Byla skvělá a bude mi chybět.

   24.05.2023 (21.47), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Hejčová Helena

   Avatar

   Petra
   dlohodobě spolupracovala s časopisem Kino, kde jsem pracovala jako redaktorka. Měla jsem ji moc ráda, byla výborná fotografka, milá a pokorná bytost se smyslem pro humor.
   Je mi jen líto, že jsme se v posledních letech už nepotkávaly.

   25.05.2023 (17.15), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Jana Pertakova

   Avatar

   Petro,
   bylo mi cti se s Tebou potkavat nejen jako kolegyne v casopisu Kino a Kinorevue, ale i v Xantype. Vazila jsem si toho,ze jsme si byly blizke i v soukromi. Nezapomenu!
   Jana fotografka.

   26.05.2023 (0.52), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  4. Olga Janáčková

   Avatar

   V roce 1977 mi Petra
   fotila v Disku nezapomenutelným způsobem Paisiellovu komickou operu Astrologové. Vystihla krásnou atmosféru – Luděk Golat, Jan Panenka, Venda Sejpalová… dirigoval Pavel Baxa. Měla úžasný postřeh pro divadelní okamžiky.
   Měj se tam hezky, Petro…

   30.05.2023 (20.37), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,