Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřela Natálie Podešvová

  Snímek ze 17. května 2022. Foto Facebook Natálie Podešvové /zde/

  Natálie Podešvová

  1. 5. 1991 Bruntál – 27. 8 2023 Minginui, Nový Zéland

  Tanečnice, choreografka a pedagožka, členka pražského kolektivu tvůrců z oblasti současného tance a fyzického divadla Dočasná Company.

  Vystudovala obor učitelství pro první stupeň na Univerzitě Palackého v Olomouci. Pedagogické činnosti se věnovala několik let. V současné době studovala magisterský program oboru Nonverbální divadlo na pražské HAMU /zde/. Absolvovala workshopy tanečních a choreografických osobností, jako jsou například David Strnad, Lenka Vagnerová, Milan Odstrčil, Iratxe Ansa, Igor Bacovich, Lionel Ménard, Pau Bachero, Scott Jennings, Lali Aygaudé, Sara Mangano a Pierre Yves Massip. Zaměřovala se na pantomimu, fyzické divadlo a současný tanec.

  Snímek z 6. července 2022. Foto Facebook Natálie Podešvové /zde/

  Pro své choreografie volila spojení současného tance s technikami fyzického divadla. Zajímala se o témata, která vycházejí z jakékoliv formy vztahu (vztah sám k sobě, k někomu/něčemu, ke svému okolí). Vztahy považovala za základní aspekt lidského fungování nejen ve společnosti.

  Od roku 2004 účinkovala v situační pohádkové komedii Myšáci jsou rošťáci v Divadle Minaret. V souboru BodyVoiceBand /zde/ vystupovala v roce 2021 v pohádce Potmězvuk, kterou sama režírovala, a v inscenaci o aktuální problematice života u počítače pod názvem Slyšíš mě? s premiérou téhož roku.

  Před třemi lety zpracovala studentský projekt na téma sebepoškozování pod názvem Effugio. Druhý koncept Effugio volume 2 zahrnoval i multimediální výstavu a byl vybrán mladými kritiky z projektu Be SpectACTive! do programu České taneční platformy 2021. Téhož roku vytvořila svůj první sólový autorský projekt Sára.

  Dvouportrét z roku 2021. Foto Facebook Natálie Podešvové /zde/

  V létě vycestovala na Nový Zéland. 27. srpna 2023 odešla na pěší túru k jezeru Waikaremoana. Měla zde kempovat a vrátit se do druhého dne. Nevrátila se však. Její přátelé zmizení nahlásili na policii a bylo vyhlášeno pátrání. Novozélandský policejní mluvčí potvrdil, že byla nalezena mrtvá po autonehodě na Ruatahuna Road v Minginui. Příčina nehody se vyšetřuje /více zde/.

  Na svém Facebooku o ní choreografka a performerka Hana Polanská Turečková napsala: Natálko, Tvoje vize, které jsi měla o zapojení tance do sociálně těžkých témat a které jsme spolu probíraly, byly pro mne velkou inspirací. Měla jsem Tě moc ráda, jako studentku i kolegyni.Věřila jsem, že až se vrátíš, budeme spolu dál probírat, co nás obě zajímá, jak měnit tancem, uměním společnost k lepšímu. Osud rozhodl jinak, ale já věřím, že to o co jsi usilovala a co sis přála, bude v nás ostatních dál rezonovat. Hodně jsi mě naučila /zde/.

  O jejím úmrtí informovala 1. září na svém Facebooku tanečnice a choreografka Monika Rebcová /zde/. Divadelní noviny na její úmrtí dnes upozornila Lucie Čepcová z IDU.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 5. září 2023

  Komentáře k článku: Zemřela Natálie Podešvová

  1. Jelínková Pavla

   Avatar

   Zapalime svíčku
   měli jsme ji rádi
   Jelínkovi Zlín ️❤️

   07.09.2023 (17.59), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,