Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2023

ročník 32
19. 9. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřela Milka Zimková

  Foto RTVS

  Milka Zimková

  1. 8. 1951 Okružná, Československo – 30. 5. 2023 Bratislava, Slovensko

  Slovenská prozaička, scenáristka a autorka monodramat, režisérka a herečka. Proslavila se především knihou Pásla kone na betóne (1980), jež byla předlohou stejnojmenného filmu Štafana Uhera (1982).

  Základní a střední školu vychodila v Okružné, Kapušanech a Prešově. Poté vystudovala herectví na divadelní fakultě VŠMU v Bratislavě. Studia ukončila v roce 1974 a nastoupila do angažmá v Divadle pro děti a mládež v Trnavě (dnes Divadlo Jána Palárika), kde – s celým ročníkem VŠMU – působila rok. Po úspěšném knižním debutu Pásla kone na betóne (1980), za nějž získala cenu Ivana Kraska, a jejím veleúspěšném zfilmování režisérem Štefanem Uherem (1982 – zde), ve kterém ztvárnila hlavní roli, působila většinu dalšího života ve svobodném povolání. Jako herečka (především monodramat) vystupovala kromě Slovenska i v Česku, Polsku, Maďarsku, Německu, Rusku, Bulharsku a na Kubě. V roce 1995 vzniklo na její námět volné pokračování Uherova filmu nazvané … kone na betóne (režie Stanislav Párnický), v němž opět ztvárnila hlavní roli. Na 2. Eurofilmu v Saint Etienne v roce 1996 získala za tento snímek zvláštní cenu poroty za herecký výkon v hlavní roli a za scénář.

  Ve filmu Pásla kone na betóne (r. Štefan Uher, 1982). Foto archiv

  Ve filmu …kone na betóne (režie Stanislav Párnický, 1995), volném pokračování snímku Pásla kone na batóne, v němž opět ztvárnila hlavní roli. Foto archiv

  Prosadila se nejen jako herečka, ale i jako režisérka, spisovatelka a scenáristka. Spolupracovala s filmem, televizí a uměleckými agenturami. Ve filme Proč? (režie Karel Smyczek, 1987 – zde) ztvárnila roli průvodčí ve vlaku s fotbalovými fanoušky Sparty Praha, kteří zdemolovali celou soupravu cestou na rozhodující zápas v Banské Bystrici. Snímek byl inspirovaný skutečnými událostmi. Dále hrála ve filmech Vianočné oblátky, Sojka, Neveľo nás idze, neveľo nám treba, Kosenie Jastrabej lúky, Šťastie na dobierku, Reverend, Dožinky a řadě dalších, včetně mnoha televizních /více zde/.

  Plakát z roku 2012. Repro archiv

  Plakát z roku 2018. Repro archiv

  V monodramatu Čas kikiríkania, neveľo nas idze, neveľo nam treba uvedeném na 53. ročníku festivalu Palárikova Rakova 8. září 2021. Foto Richard Novák

  Svá literární díla umísťovala především do prostředí východoslovenského venkova. Vykreslovala v nich osudy žen, které hledají životní štěstí. Charakteristickým prvkem jejích próz je bohaté používání východoslovenského nářečí. Napsala například prozaické knihy Nerieš to, No a to!, InterCity, Dve v tom či Barvinek.

  Na zahradě svého bratislavského domku (2019). Foto Tibor Géci

  Na bratislavském nábřeží 29. listopadu 2022. Foto Andrej Antonio Leca

  Žila v Bratislavě.

  O jejím úmrtí dnes informovala slovenská televize RTVS. Zprávu potvrdil její bývalý manžel Ondrej Zimka, který je známým slovenským akademickým malířem. Zemřela v nemocnici.

  /Z více zdrojů pro i-DN zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 31. května 2023

  Komentáře k článku: Zemřela Milka Zimková

  1. Mária Czadernova

   Avatar

   Som smutná.
   Nečakala som takúto spravu. Chodila som s ňou do základky. Bola to krásna ľudská bytosť.
   RIP Milka

   01.06.2023 (7.19), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Jarmila Bednářová

   Avatar

   Moc charismatická herečka a žena

   01.06.2023 (9.50), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,