Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřela Marie Poledňáková

  Foto archiv

  Marie Poledňáková

  7. 9. 1941 Strakonice – 8. 11. 2022 Nebušice u Prahy

  Televizní a filmová scenáristka a režisérka, mediální podnikatelka. Autorka české filmové komedie století S tebou mě baví svět (1988).

  Narodila (rodným jménem Marie Jandová)do rodiny univerzitního profesora. Po absolování gymnázia chtěla studovat chemii, což jí nebylo umožněno z kádrových důvodů – část rodiny emigrovala. Namísto na vysokou školu nastoupila do továrny na nádobí Napako.

  Se synem Petrem po promoci na FAMU. Foto archiv

  V roce 1961 jí dramaturg Jaroslav Dietl nabídl místo asistentky režie v Československé televizi. Jako asistentka režie tam zůstala deset let. Po večerním studiu AMU, obor dramaturgie, svůj obor rozšířila a dále byla v ČT zaměstnána jako scenáristka a režisérka.V ČT jako režisérka debutovala v roce 1973 životopisným dramatem Otevřený kruh. V roce 1982 odešla na Barrandov, kde pracovala šest let jako režisérka Filmového studia Barrandov. /Více o jejích dílech v ČT zde./

  V sedmdesátých letech jako scenáristka a režisérka ČT. Foto archiv NFA

  V roce 1990 spoluzaložila akciovou společnost FTV Premiera, která získala první licenci pro soukromé televizní vysílání v Česku (nyní TV Prima). Po prodeji obchodního podílu v roce 1994 podnikala v nakladatelství a vydavatelství Premiéra Studio.

  Osmdesátá léta. Foto archiv ČBDB

  Byla autorkou mnoha televizních filmů. Především šlo o žánr rodinné komedie, které sklízely velké divácké ohlasy. Jejím největším úspěchem byly televizní snímky Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977 – scénář a režie, hlavní cena MTF Zlatá Praha) a Jak dostat tatínka do polepšovny (1978  – scénář a režie, Zlatá nymfa za scénář a cenu Cine del Duca za režii) a následný celovečerní film S tebou mě baví svět (1988 – scénář a režie), ktzerý se v divácké anketě se stal českou „komedií XX. století“ a zároveň nejlepším dětským filmem XX. století.

  S tvůrčím a hereckým týmem snímku Líbáš jako Bůh (zleva Eva Holubová, Arnošt Lustig, Oldřich Kaiser, Marie poledňáková, Jiří Bartoška, Kamila Magálová, Nela Boudová, Roman Vojtek a Filip Antonio). Foto archiv

  Po roce 2000 se vrátila k rodinným komediím a natočila (scénář i režie) své tři poslední celovečerní filmy – Jak se krotí krokodýli (2006), Líbáš jako Bůh (2009 – snímek získal Českého lva pro nejúspěšnější divácký film roku 2009) a Líbáš jako ďábel (2012 – opět divácky nejúspěšnější film roku u nás). Před čtyřmi lety podle její knihy natočil celovečerní film Ten, kdo tě miloval režisér Jan Pachl.

  Doma. Foto Milan Malíček

  V roce 2013 vydala autobiografickou knihu S kým mě bavil svět.

  Se svou autobiografií S kým mě bavil svět (2013). Foto archiv

  Byla několik let vdaná, jejím manželem byl muzikolog Ivan Poledňák. Měli spolu syna Petra. Manželství ale nevydrželo, rozvedli se a Marie zůstala sama s tehdy čtyřletým synem. Právě tato situace se stala inspirací k oblíbeným komediím s Tomášem Holým v hlavní roli.

  Se synem Petrem, který je dnes úspěšným režisérem, dramatikem a podnikatelem, na závěrečném večírku 45. MFF v Karlových Varech 11. července 2010. Foto archiv

  Zemřela po dlouhé nemoci. V roce 2016 ji postihla mozková příhoda a od té doby o ni pečoval její syn Petr, který s ní – v její vile v Nebušicích u Prahy – poslední roky i bydlel. V zastoupení její rodiny zprávu o jejím úmrtí dnes odpoledne zveřejnil Jan Bradáč ze společnosti Falcon: S hlubokou lítostí a smutkem vám oznamuji, že dnes 8. listopadu 2022 v dopoledních hodinách zemřela paní Marie Poledňáková. Odešla v klidu, uprostřed rodinného kruhu. Během svého bohatého života se zapsala nesmazatelně do paměti milionů českých filmových i televizních diváků všech generací. Jménem rodiny předem děkuji všem za respektování soukromí. Informace o místě, čase a způsobu rozloučení s Marií Poledňákovou budou včas zveřejněny, uvedl.

  /Pro i-DN z více zdrojů připravil a zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 8. listopadu 2022

  Komentáře k článku: Zemřela Marie Poledňáková

  1. DN

   Avatar

   Poslední rozloučení
   se uskuteční v úterý 15. listopadu v 11:00 ve Velké obřadní síni krematoria ve Strašnicích v Praze.
   „Pohřeb je zamýšlen jako veřejný a je určen nejen pro rodinu a přátele, ale i pro všechny fanoušky, kteří budou chtít přijít a rozloučit se,“ uvedl filmový producent Jan Bradáč.

   11.11.2022 (14.11), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,