Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřela Marie Pešková

  Foto archiv JD

  Marie Pešková, roz. Bůžková

  (10. 4. 1958 – 13. 11. 2020)

  Houslistka orchestru opery Jihočeského divadla v Českých Budějovicích a zástupkyně koncertního mistra u pultu I. houslí, sbormistryně, sólistka a umělecká vedoucí smíšeného Chrámového sboru Velešín, příležitostná operní pěvkyně.

  Jihočeskému divadlu, kde přijala angažmá v srpnu 1981, zůstala celý svůj profesní život věrná. Divadelní život dělila mezi dráhu houslistky a pěvkyně. Zpěv byl její velkou láskou, svůj soprán uplatnila například v roli Micaely v inscenaci Carmen (1990). Její doménou však zůstala činnost instrumentální – s orchestrem opery pod taktovkou významných dirigentů nastudovala v průběhu let i řadu symfonických skladeb a nepřebernou řadu oper doma i před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově.

  Od mládí dělila svou lásku k hudbě mezi divadlo a sbormistrovskou činnost. Od roku 1977 stála v čele smíšeného Chrámového sboru Velešín jako sbormistryně, sólistka a umělecká vedoucí. Pod jejím vedením získal sbor značnou proslulost nejen doma, ale také v řadě evropských zemí (Německo, Holandsko, Polsko, Rakousko, Itálie).

  Své angažmá v orchestru Jihočeského divadla ukončila ze zdravotních důvodů v roce 2018. Dále se však věnovala pedagogické činnosti (ZUŠ Trhové Sviny) a naplno pokračovala v práci se svým milovaným velešínským sborem. Za umělecký vrchol tohoto tělesa, čítajícího na šedesát členů, právem považovala vystoupení v červenci 2019 v bazilice sv. Petra ve Vatikánu.

  Pietní místo ozářené svíčkami u kostela sv. Václava ve Velešíně jako vzpomínka na Marii Peškovou. Foto Stanislav Kysela

  Je zachycena v Rouhově betlémě v domě U Kantůrků v blízkosti kostela sv. Václava ve Velešíně. Téměř dvě stovky figurek tohoto betléma mají svou předlohu nejen v historických postavách, ale s detailní přesností znázorňují i  „Velešíňáky“, kteří se zasloužili o hudební rozkvět tohoto městečka. Marii Peškové v něm podává svou partituru České mše vánoční Jakub Jan Ryba – dílo, které pod jejím vedením a s jejím zpěvem neodmyslitelně patřilo ve vánočním čase nejen sem, ale i do blízkých i vzdálenějších chrámů a kostelů.

  S jejím odchodem ztrácí Jihočeské divadlo nejen vynikající instrumentalistku, všestrannou hudebnici, ale také obětavého, neokázale cílevědomého, a proto všemi milovaného člověka. Slova, že Marie Pešková položila svůj život na oltář hudby, v jejím případě nejsou nadsazená…, píše na svých webových stránkách Jihočeské divadlo (zde).

  • Autor:
  • Publikováno: 18. listopadu 2020

  Komentáře k článku: Zemřela Marie Pešková

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,