Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Zemřela Marie Boková

  Marie Boková (23. 6. 1945 Nymburk - 12. 7. 2015 Praha) Dramaturgyně divadel v Šumperku, Karlových Varech a Hradci Králové, odborná pracovnice v Divadelním ústavu, redaktorka časopisu Scéna, docentka DAMU. FOTO archiv DAMU

  FOTO archiv DAMU

  Marie Boková

  23. 6. 1945 Nymburk – 12. 7. 2015 Praha

  Bývalá dramaturgyně divadel v Šumperku, Karlových Varech a Hradci Králové, odborná pracovnice v Divadelním ústavu, redaktorka časopisu Scéna, docentka DAMU, pedagog.

  V letech 1964-1972 studovala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (obor dějiny a teorie divadla).  Vletech 1972-1975 působila jako dramaturgyně v Severomoravském divadle Šumperk, v letech 1975-1977 v Divadle V. Nezvala Karlovy Vary, v letech 1977-1983 v Divadle Vítězného února Hradec Králové. Od roku 1985 do počátku devadesátých let působila jako redaktorka v časopise Scéna, od roku 1995 se věnovala pedagogické činnosti na Katedře teorie a kritiky, DAMU Praha.

  Publikace:

  Jan Kopecký – portrét dramatika, DILIA 1994
  Jan Grossman (sb.), I., II., Divadelní ústav – AMU 1996, 1997
  Václav Voska – Intelekt a srdce, Achát 1999, Nakladatelství XYZ 2009

  (Zpracovala lds)

  Poslední rozloučení s Marií Bokovou se koná v pátek 17. července 2015 ve 14.00 v kostele svatého Jiljí v Husově ulici v Praze.

  • Autor:
  • Publikováno: 13. července 2015

  Komentáře k článku: Zemřela Marie Boková

  1. Jana Soprová

   Jana Soprová

   Pozdní dopis Majce Bokové:

   Milá Majko,
   nikdy jsem se ti to neodvážila říct, ale byla jsi to právě ty, kdo mi hodně pomohl najít odvahu vstoupit do divadelního světa. Když jsem, ne už úplně mladá, ale v této oblasti zcela neotrkaná, nastoupila v roce 1987 do redakce Dramatického umění, které mělo vyčleněny dva stoly v tehdejší redakci Scény, od stolu u okna jsi mě přivítala právě ty. Temperamentní, rázná osoba, která se vyjadřovala o všem jasně a bez kudrlinek. Trochu jsem se tě na začátku bála, ale pak jsem zjistila, že to věčné hudrování je prostě součástí tvého já. A za tím se skrývala upřímná a skvělá ženská, která o divadle a lidech kolem něj věděla všechno.
   Byla jsi to ty, kdo mě pošťouchl k věcem, kterých bych se asi sama neodvážila. Jako k rozhovoru s členy skvělého anglického divadla Cheek by Jowl. Po zrušení Scény jsme se vídaly méně, ale pořád mě bavilo číst tvé postřehy o divadle. A vždycky jsem si tě moc vážila.
   Tak za všechno děkuju
   Jana

   14.07.2015 (14.51), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Kateřina Jírová

   Avatar

   Milá Majko,
   díky!

   14.07.2015 (22.00), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Eva Kolárová

   Avatar

   Majko moje milá,
   v roce 1966 , když jsem přišla na katedru DV , dozvěděla jsem se, že jedné studentce se právě narodilo miminko a ač jsem tě vůbec neznala, poslala jsem ti blahopřejné psaníčko. A za pár týdnů jsme se poznaly a přátelství nám vydrželo až do těchto smutných dnů . Myslím na tebe, na tvoji milou maminku a reptám na ubíhající a krutý čas.
   Myslím na tebe.
   Tvá hodně stará kamarádka Eva Kolárová

   15.07.2015 (11.20), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  4. Dagmar Podmaková

   Avatar

   Milá Marie,
   po návrate z dovolenky ma zarmútila správa, že si opustila náš pozemský svet, aby si sa pridala k tým osobnostiam a priateľom, ktorí nás sledujú už z druhého brehu Acherónu, t.j. nášho divadelného sveta. Dlho sme sa nevideli, ale na Tvoj tichý optimizmus šíriaci hlas a krásny úsmev sa nedá zabudnúť. Ani na nočné diskusie po festivalových predstaveniach v Českých Budějoviciach, Prešove, Ostrave v 70. a 80. rokoch, ktoré mám stále spojené s osobnosťami českého štúdiového a alternatívneho divadla tých rokov.
   Česť Tvojej pamiatke. Verím, že sa raz v inom svete stretneme.
   „Vánek“ Dagmar

   20.07.2015 (20.30), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  5. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   I já, Majko,
   Ti za sebe chci a musím – bohužel pouze takto – poděkovat. Setkali jsme se v jednom oddělení Divadelního ústavu záhy po listopadu 1989. Ty jako zkušená, znalá a praktická dramaturgyně, já jako dítě revolučních dob z prostředí nezávislé scény. Dnes už bych asi konkursem na místo „odborného pracovníku DÚ“ neprošel. Jak se věci směrem k normalizaci (i divadelního světa) vrátily do nudných kolejí… Byly to heroické časy!
   A rozuměli jsme si a v mnohém doplňovali. Uvedla jsi mne – spolu s naší tehdejší šéfovou Janou Patočkovou – do světa tzv. kamenných divadel a jejich (pro mne zprvu vzdálené) dramaturgie a seznámila s jejich osobnostmi. Bylo to pro mne důležité a děkuju Ti za to.
   Pak už jsme se mnoho nevídali, vždy však o sobě věděli a respektovali se. Přes všechnu osobní náruživost a občas až běsnost jsi byla laskavý člověk. Starostlivá a někdy ostrá „máma“ českého divadla.
   Budeš tu chybět.

   25.07.2015 (10.19), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  6. Ivan Bok

   Avatar

   Chtěl bych Vám všem
   moc poděkovat za tak pěkná slova o mojí mámě! Spousta jejích kolegů a známých mi volá a říká, jak jim chybí, posílá neznámé fotografie a vypráví divadelní historky, o nichž jsem neměl ani tušení.
   Děkuju Vám všem moc, máma se mi jeví snad ještě v lepším světle, než když tu ještě mezi námi byla.
   Děkuju, že díky Vám může žít dál…

   29.09.2015 (14.37), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  7. Andrej Bestčastny

   Avatar

   Má milá Marie…..
   Děkuji Tobě za všechno. Za Tvé Srdce od srdce …
   Vždy pamatuji.

   07.12.2015 (18.57), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  8. Jaroslav Černý

   Avatar

   Milá Majko,
   děkuji ti za všechno, byla jsi moc fajň ženská a kamarádka.

   11.01.2023 (16.42), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,