Divadelní noviny Aktuální vydání 2/2025

Kulturní měsíčník pro divadlo a jiné umělecké obory

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

2/2025

ročník 34
25. 2. 2025
Můj profil

Divadelní noviny > Zprávy

Zemřela Margita Havlíčková

Foto MU Brno

Margita Havlíčková

4. 1. 1949 Vranov u Brna – 7. 5. 2023 Brno

Teatroložka a pedagožka, v letech 2013 – 2017 vedoucí Katedry divadelních studií Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

V letech 1968 – 1974 studovala obory divadelní věda a španělština na Filozofické fakultu UJEP (nyní MU) v Brně. V roce 1982 obhájila doktorát a stala se PhDr.

Foto archiv KDS MU /zde/

V letech 1974 – 1975 byla vedoucí a režisérkou studentského divadelního souboru Pirám s repertoárem zaměřeným na české surrealisty (Kolář, Weiss, Nezval – více zde). V letech 1979 – 2006 byla odbornou pracovnicí a kurátorkou Oddělení dějin divadla Moravského zemského muzea Brno. V letech 1995 – 2000 a poté od roku 2006 přednášela v Kabinetu divadelních studií při Semináři estetiky FF MU v Brně. Od roku 2000 byla pedagožkou Divadelní fakulty JAMU, obor dějiny českého divadla a dějiny scénografie. V letech 2013 – 2017 byla vedoucí Katedry divadelních studií Filosofické fakulty Masarykovy university v Brně. V letech 2006 – 2008 byla předsedkyní Teatrologické společnosti. V letech 2007 – 2010 byla členkou Poradního sboru Rady města Brna.

Acta musicologica et theatrologica, JAMU 2009. Repro archiv

Vydala řadu odborných knih a publikací, byla například autorkou objemného díla Profesionální divadlo v královském městě Brně 1668 až 1733 (Acta musicologica et theatrologica, JAMU 2009) nebo Německojazyčné divadlo na Moravě a ve Slezsku (spolu se Sylvou Pracnou a Jiřím Štefanidesem, Univerzita Palackého v Olomouci 2011). Její specializací byly dějiny českého divadla, dějiny německého divadla na Moravě a ve Slezsku, dějiny scénografie, barokní profesionální divadlo, divadelní reformy 18. století, český divadelní romantismus, německý a rakouský romantismus a Prozatímní divadlo.

Byla vdaná, měla dva syny. Zemřela po dlouhé nemoci.

O jejím úmrtí informovala dnes MU Brno na svých webových stránkách a facebooku /zde, resp. zde/.

/Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 8. května 2023

Komentáře k článku: Zemřela Margita Havlíčková

  1. Ludvík Kavín

    Tvůj odchod
    je pro mě tvrdá rána. Jedna z nejtvrdších. Byla jsi naše skutečná kamarádka (mé ženy a moje) od samého počátku a my jsme Tě měli rádi, vážili jsme si Tě.
    Že se s Tebou už neuvidím, tomu určitě ještě dlouho neuvěřím. A kdoví, jestli vůbec.
    Gituš!!!

    08.05.2023 (22.20), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Aleš Kohout

    Avatar

    Nikdy nezapomenu
    na její přednášky okořeněné specifickým humorem. Byla to úžasná žena s dechberoucím kulturním přehledem. Historií žila. Její odchod se mě silně dotýká.

    09.05.2023 (8.42), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. DN

    Avatar

    Poslední rozloučení
    se uskuteční v pátek 12. května od 14:45 ve Velké obřadní síni Krematoria Brno.

    09.05.2023 (12.56), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  4. Kostas Zerdaloglu

    Avatar

    Upřímnou soustrast rodině a blízkým přátelům.
    KZ

    09.05.2023 (13.27), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*



Obsah,