Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2023

ročník 32
19. 9. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřela Květa Pacovská

  V květnu 2020. Foto Jan Bartoš

  Květa Pacovská

  28. 7. 1928 Praha – 6. 2. 2023 Praha

  Malířka, sochařka, ilustrátorka, grafička, typografka a pedagožka, laureátka Ceny ministerstva kultury za přínos výtvarnému umění.

  Vyrůstala v pražských Dejvicích, kde bydlela až do konce svého života. Vyrůstala ve významném centru prvorepublikového kulturního dění. Její tatínek Oto byl operním zpěvákem, členem Umělecké besedy (dnešní Divadlo na Prádle). Maminka Alžběta byla po vystudování vysoké školy učitelkou francouzštiny a angličtiny.

  Střední školu (gymnasium v Dejvicích) začala studovat za války, ale maturovala až roku 1947 na Státní grafické škole v Praze a poté pokračovala ve studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Pod vedením profesora Emila Filly zde studovala obor monumentální malba. Studium ukončila roku 1952 a začala pracovat jako ilustrátorka dětských knih a časopisů. /Více o jejím životě zde./

  V její tvorbě se prolíná řada disciplín. Od rané tvorby vytvářela prostorové kresby složené z geometrických prvků. Opakujícím se motivem v jejích dílech je kruh – jak sama říkala, kruh je znakem trvání, protože nemá začátek ani konec. Kromě papíru v kresbách využívala i linie drátů nebo je spojovala provázky. Prvky dodávající dílům hravost a neustálou proměnlivost provázely celou její experimentální tvorbu.

  V květnu 2020. Foto Jan Bartoš

  Díky svým originálním knižním ilustracím se postupně stala jednou z nejznámějších světových ilustrátorek. Její ilustrace se vyznačují smyslem pro hravost, pro experiment a vtip a překypují výtvarnou a typografickou fantazií. Nejznámější se staly její ilustrace Pohádek z bramborových řádků Carla Sandburga (1964).

  Albatros, 2. vydání (1972). Repro archiv

  Své práce vystavovala na mnoha společných i autorských výstavách doma i v zahraničí. Za svůj život obdržela řadu významných mezinárodních ocenění, především Cenu Hanse Christiana Andersena, kterou jí za ilustrace roku 1992 udělilo Mezinárodní sdružení pro dětskou knihu (International Board on Books for Young People, IBBY), a cenu za nejkrásnější knihu světa Goldene Letter (Zlatá litera), kterou obdržela roku 1993 za knihu Papier Paradise, vytvořenou jako poctu osobnosti Kurta Schwitterse.

  V letech 1992–1994 působila jako hostující profesor na Vysoké škole umění (Hochschule der Künste) v Berlíně a v roce 1998 na britské Kingston University. Roku 1999 jí byl udělen čestný doktorát Honorary Doctor of Design na Kingston University ve Velké Británii. V letech 1995 až 1997 realizovala projekt zahrady v Chihiro Art Museu Azumino v Japonsku. Je rovněž známá jako tvůrkyně experimentálních autorských knih pro děti i pro dospělé, které vyšly ve více než dvaceti zemích světa (kromě Evropy i v USA, Japonsku a v Číně), a byly publikovány česky, slovensky, německy, anglicky, japonsky, francouzsky, italsky, španělsky, portugalsky, dánsky, finsky, nizozemsky, korejsky a čínsky.

  V říjnu 2022. Foto FB Květy Pacovské /zde/

  Její volná grafická tvorba byla v roce 2020 vystavena v Colloredo-Mansfeldském paláci Galerie hl. města Prahy na výstavě Utíkejte na konec. V témže roce se stala laureátkou Ceny ministerstva kultury za přínos výtvarnému umění.

  Jejím celoživotním partnerem byl Milan Grygar, jeden z našich nejvýznamnějších grafických designérů, se kterým se potkala již na vysoké škole. Jejich děti jsou rovněž umělecky založené – syn Štěpán je fotografem a syn Ondřej grafikem.

  O jejím úmrtí v pondělí informoval její syn Štěpán Grygar.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 8. února 2023

  Komentáře k článku: Zemřela Květa Pacovská

  1. Alžběta STUCHLÁ

   Avatar

   UPŘIMNOU SOUSTRAST POMODLÍM SE ZA NI

   10.05.2023 (22.32), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,