Divadelní noviny Aktuální vydání 2/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

2/2020

ročník 28
21. 1.–3. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřela Jarmila Šusterová-Horčičková

  Jako televizní hlasatelka v roce 1960. FOTO archiv

  Jarmila Šusterová-Horčičková

  (28. 3. 1932 Praha – 24. 7. 2017 Benešov)

  První stálá programová hlasatelka Československé televize.

  Chodila do Dismanova rozhlasového dětského souboru, natočila tak desítky pořadů pro děti a také si zahrála na jevišti Národního divadla. Zahrála si (dětskou roli) v prvním československém barevném filmu Jan Roháč z Dubé (r. Vladimír Borský, 1947).

  Po absolvování školního vzdělání nejdříve dva roky pracovala v právním oddělení podniku zahraničního obchodu. V roce 1953 nastoupila do Československé televize. Nejprve působila jako sekretářka v dětském vysílání, později uváděla pořady pro děti a v roce 1956 se stala první stálou programovou hlasatelkou. O něco později přišla Milena Vostřáková, v roce 1960 Heda Čechová. Jejich profese se stala velmi prestižní. Do té doby televizní program uváděli střídavě herci pražských divadel. Na televizní obrazovce uváděla nejen televizní program a jednotlivé pořady, ale také nejrůznější přenosy koncertů, společenských i sportovních událostí, provázela diváky svátečním štědrovečerním i novoročním vysíláním, hlásila v den, kdy do kosmu vyletěl první člověk, účinkovala v hudebně zábavných televizních pořadech. Spolu se svými kolegyněmi patřila v šedesátých letech k populárním osobnostem, pořadatelé ji získávali pro moderování nejrůznějších estrád, soutěží, festivalů i plesů, zvali ji na besedy s diváky.

  Události roku 1968 ji donutily nuceně odejít z obrazovky ČT. Z populární televizní hlasatelky se ze dne na den stala administrativní pracovnicí, nejprve v archivu a poté v redakci hudebního vysílání, kde působila až do odchodu do důchodu. Před kameru se po roce 1989 vracela již jen příležitostně.

  V roce 2013. FOTO archiv ČT

  V období normalizace v roce 1971 musela z politických důvodů odejít z obrazovky. Údajně pobuřovala občany kromě jiného i tím, že měla na sobě černé šaty, když zemřel Jan Palach. Do roku 1990 jsem nemohla nikde na veřejnosti vystupovat. Bylo to hrozné. Dokonce jsme s dcerami lepily pytlíky na příbory pro aerolinie za dva haléře za jeden. Díky své profesi jsem se setkala smnoha báječnými lidmi a moc mě potěšilo, že v době, kdy jsem po roce 1968 byla donucena odejít z obrazovky, byla spousta herců, například Jaroslava Adamová, Václav Voska, Ladislav Pešek…, kteří nepřešli na druhou stranu ulice, když mě viděli, charakterizovala později toto své životní období. Pracovala v archivu ČT, kde jí svěřili kartotéku. Později působila jako sekretářka zástupce šéfredaktora hudebního vysílání, kde působila až do odchodu do důchodu. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let se rozvedla se svým prvním manželem Miloslaven Šusterem, se kterým měla dvě dcery (jedna z nich je ženou teatrologa a dramatika Jana Vedrala). V roce 1981 se stal jejím druhým manželem významný rozhlasový režisér Jiří Horčička.

  V roce 2015. FOTO HERMINAPRESS.CZ

  V roce 1990 byla plně rehabilitována a mohla se na obrazovku ČT vrátit. Před kameru se ale vracela již jen příležitostně. V letech 1991-1996 byla poslankyní Prahy 8. V období 1991-1994 byla oddávajícím úředníkem a dva roky konala obřady vítání občánků v rámci obvodu Praha 8.

  V roce 2014 vydala v nakladatelství JaS autobiografii Každý den jsem měla premiéru (psali jsme o ní v rubrice Došlo do redakce: zde).

  Jménem rodiny její úmrtí oznámil její zeť Jan Vedral.

  • Autor:
  • Publikováno: 25. července 2017

  Komentáře k článku: Zemřela Jarmila Šusterová-Horčičková

  1. Jan Vedral

   Profilový obrázek

   Informace
   o posledním rozloučení v rodinném kruhu vznikla informačním šumem mezi rodinnými příslušníky a jednou redakcí. Tato informace neplatí. Poslední rozloučení se bude konat 2. srpna ve 14.00 hod. v malé obřadní síni krematoria v Praze – Strašnicích.
   Za pozůstalé Jan Vedral, zeť.

   26.07.2017 (10.25), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. DN

   Profilový obrázek

   Na upozornění Jana Vedrala,
   jsme některé zavádějící informace v nekrologu opravili a informace o pohřbu vypustili.

   Vladimír Hulec, editor i-DN

   26.07.2017 (15.57), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,