Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřela Iveta Bartošová

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  Iveta Bartošová

  8. dubna 1966 Čeladná – 29. dubna 2014 Praha-Uhříněves

  Zpěvačka pop-music, v letech 1986, 1990 a 1991 vyhrála anketu o nejpopulárnější zpěvačku roku Zlatý slavík. V ročnících 1987–1989 a 1999–2000 obsadila druhou příčku. Několikrát zvítězila také v televizní anketě TýTý. Česká akademie populární hudby ji dvakrát nominovala na Výroční hudební cenu.

  Patřila mezi představitele tzv. středního proudu. Jejím prvním manželem byl herec a producent Jiří Pomeje. Od roku 2013 byla podruhé vdaná za Josefa Rychtáře. Za svého života byla dlouhodobým objektem bulvárního tisku.

  Titulní snímek z jejího Facebooku

  Titulní snímek z jejího Facebooku

  Měla o dva roky staršího bratra Lumíra a sestru-dvojče Ivanu, která je o 15 minut starší než ona (v současnosti je zpěvačka vystupující pod uměleckým jménem Viana). Své dětství a dospívání prožila ve Frenštátě pod Radhoštěm (na Kopané). Navštěvovala lidovou školu umění. První čtyři třídy povinné školní docházky navštěvovala základní školu na Kopané, od páté třídy navštěvovala základní školu ve Frenštátě pod Radhoštěm se sportovním zaměřením na běh na lyžích a v létě sprint. Od roku 1980 začala studovat gymnázium tamtéž. Počínaje rokem 1982 začala poprvé veřejně vystupovat s kapelou Dianthus. Její první úspěch na profesionální dráze ji potkal v roce 1983, kdy zvítězila v okresním kole pěvecké soutěže Talent v Novém Jičíně a následně postoupila do krajského kola v Třinci, kde obsadila druhé místo. V roce 1983 vytvořila úspěšné duo se zpěvákem Petrem Sepešim, který však v 29. 7. 1985 tragicky zahynul při autonehodě na železničním přejezdu ve Františkových Lázních. Po krátké odmlce začala spolupracovat se skupinou Balet (hit Hej pane diskžokej) a poté s Kroky Františka Janečka (hit Léto).

  S Ladislavem Štaidlem. FOTO archiv

  S Ladislavem Štaidlem (konec 80. let). FOTO archiv

  Na jaře roku 1987 začala spolupracovat s Ladislavem Štaidlem, který se na mnoho let stal jejím životním partnerem. Koncem téhož roku jí vyšlo první sólové album I. B.,  za které od firmy Supraphon obdržela Zlatou desku. Následovala série dalších úspěchů a statisíce prodaných alb.

  S Danielem Hůlkou v muzikálu Dracula. FOTO archiv

  S Danielem Hůlkou v muzikálu Dracula (1997). FOTO archiv

  Na jaře 1993 získala hlavní roli ve filmu Jaroslava Soukupa Svatba upírů, ke kterému nazpívala ústřední píseň Já se vrátím z Verdiho opery Nabucco. V říjnu roku 1996 se stala matkou. S partnerem Štaidlem se jim narodil syn Artur. Počátkem roku 1997 přijala nabídku Karla Svobody k účinkování v muzikálovém bestselleru Dracula, který byl její první muzikálovou příležitostí. Dvojroli Adriany/Sandry zvládla bravurně a začala se postupně vracet na výsluní české pop music. Návrat do vrcholových pozic české pop scény jí přineslo album Ve jménu lásky z roku 1998. V 1999 získala za ně získala platinovou a dvojplatinovou desku. A účinkovala v dalších muzikálech – Mrazík (1998), Pomáda (2000), Monte Cristo (2000), Johanka z Arku (2003), Dracula (revival – 2003), Miss Saigon (2004) a Bídníci (2005).

  FOTO PETR HLOUŠEK

  V roce 2006. FOTO PETR HLOUŠEK

  Na podzim 2006 ohlásila tvůrčí pauzu a následující léta se léčila se ze závislsoti na alkoholu a antidepresivech. V dubnu 2008 bylo ohlášeno její účinkování v muzikálu Mona Lisa v pražském Divadle Broadway, v tomto muzikálu však nakonec  nevystupovala. Totéž se opakovalo v roce 2009, kdy začala zkoušet muzikál Děti ráje v pražském divadle Goja Music Hall. V listopadu loňského roku vystoupila na svém – po dlouhé době prvním – koncertě. Před Vánocemi uspořádala speciální vánoční koncert v kostele v Uhřiněvsi. Svůj návrat na pódia završila ještě několika vystoupeními.

  Snímek z jejího posledního profesionálního fotosession v březnu 2014. FOTO LENKA HATAŠOVÁ

  Snímek z jejího posledního profesionálního fotosession v březnu 2014. FOTO LENKA HATAŠOVÁ

  Spáchala sebevraždu. Na trati v pražské Uhříněvsi si lehla na koleje těsně před projíždějící vlak, který ji (v 11:29 hodin) přejel. Její manžel Josef Rychtář tuto tragickou událost dává za vinu bulvárním novinářům, kteří o ní v posledních letech nevybíravě referovali.

  Videoklipy některých jejích písní najdete zde: video

  • Autor:
  • Publikováno: 30. dubna 2014

  Komentáře k článku: Zemřela Iveta Bartošová

  1. DN

   Profilový obrázek

   Zpráva ČTK z 2. května:

   Příbuzní
   tragicky zesnulé Ivety Bartošové, syn Artur, matka Svatava a sourozenci Ivana a Lumír s lítostí oznamují, že manžel zpěvačky Josef Rychtář odmítl jejich přání, aby zakončila turbulentní cestu životem klidným a neokázalým pohřbem ve svém rodišti. Pan Rychtář rozhodl o uspořádání dožínek pro bulvární média, v nichž chce hrát hlavní roli on. Takové rozloučení s milovanou osobou by však bylo pro její nejbližší natolik traumatizující a nedůstojné, že se ho nezúčastní. Podaří-li se zabránit panu Rychtářovi v jeho odhodlání nevydat rodině ostatky zemřelé, budou bez účasti médií uloženy do rodinného hrobu v kruhu nejbližších příbuzných.
   Artur Štaidl, Svatava, Lumír a Ivana Bartošovi

   09.05.2014 (10.17), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. DN

   Profilový obrázek

   Manžel
   tragicky zesnulé zpěvačky Ivety Bartošové Josef Rychtář nakonec ustoupil a 5. května oznámil, že obřad bude soukromý a bez novinářů.

   09.05.2014 (10.19), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. DN

   Profilový obrázek

   V pražských Strašnicích
   se dnes, v pondělí 12. května od 15 hodin, konal pohřeb. Po úvodních sporech s manželem Bartošové Josefem Rychtářem se rodina dohodla pouze na soukromém obřadu. Vůz s Rychtářem na místo dorazil v doprovodu policejních vozů, syn Artur ani matka se ale nedostavili.

   Více na: http://kultura.idnes.cz/bartosova-pohreb-0en-/hudba.aspx?c=A140509_150241_hudba_vha

   12.05.2014 (18.18), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,