Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřela Ivana Pavlová-Hoblová

  Hanka ve Starcích na chmelu (1964). Foto archiv

  Ivana Pavlová-Hoblová

  (9. 6. 1946 Plzeň – 2. 9. 2023 Praha)

  Herečka a tanečnice, Hanka ve filmové verzi muzikálu Starci na chmelu režiséra Ladislava Rychmana (1964).

  Od útlého věku byla pohybově nadaná, a tak již od pěti let navštěvovala v Plzni baletní školu. Jejími učiteli byli Jiří Němeček, Pavel Šmok nebo Luboš Ogoun. Jako dětská tanečnice vystupovala i v plzeňském Divadle J. K. Tyla. Ve čtrnácti letech odešla studovat pražskou taneční konzervatoř, kde jejími spolužáky byli Vlastimil Harapes nebo Ivanka Kubicová. Ještě jako studentka konzervatoře – když jí bylo sedmnáct – zvítězila v konkurzu na hlavní roli ve filmu Starci na chmelu, díky němuž se stala známou.

  S Vladimírem Pucholtem ve Starcích na chmelu (r. Ladislav Rychman, 1964). Foto archiv

  Hanka ve Starcích na chmelu (r. Ladislav Rychman, 1964). Foto archiv

  V posledním ročníku konzervatoře přijala angažmá do souboru Balet Praha Pavla Šmoka, se kterým poté čtyři roky jezdila po světě. V té době se potkala se svým budoucím manželem a celoživotním partnerem, režisérem Pavlem Hoblem (1935 – 2007), s nímž spolupracovala na televizních pořadech Autorevue nebo Revue Vltava. Znovu se setkala i s režisérem Rychmanem, s nímž spolupracovala na prvních televizních klipech, z nichž neúspěšnější byly písničky Dominiku a Moje střevíčky. Menší roli si zahrála i v rodinném filmu Když má svátek Dominika.

  V roce 1967 její život poznamenal pracovní úraz, když na ni před premiérou v divadle spadla kulisa. Po zotavení pracovala jako externí tanečnice a asistentka choreografa v pražském Divadle E. F. Buriana.

  V roce 2020. Foto Tonda Tran

  Její život i kariéru navždy změnily poúrazové komplikace, které se projevily až o patnáct let později a které doktoři diagnostikovali jako poúrazovou epilepsii. Proto se v roce 1983 rozhodla opustit svět divadla i tance a odešla do ústraní. Z ničeho nic zmizela, nedala nikomu vědět a nikdo, kromě jejího muže, o ní nic nevěděl. Jakoby zmizela z povrchu zemského, popisuje její tehdejší náhlý odchod Vlastimil Harapes. Stala se ženou v domácnosti a smyslem jejího života se stala péče o dům a manžela Pavla Hobla, který jí byl po celou dobu velkou oporou. Po jeho smrti (20. května 2007) žila sama. Jejím partnerem byl pouze její jezevčík Bobina, se kterým chodila kamkoli se vydala.

  V roce 2007 o ní Simona Oktabcová natočila dokument pro ČT v rámci cyklu 13. komnata /zde/.

  Zprávu o jejím úmrtí přinesl program ČT 24.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 4. září 2023

  Komentáře k článku: Zemřela Ivana Pavlová-Hoblová

  1. Marie Bečvářová

   Avatar

   Je mi to moc líto Haničko, Ivanko Hoblová,
   bylo mi ctí patřit chvilku k vašemu životu. Nikdy si Vás nepřestanu vážit.

   04.09.2023 (19.59), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,