Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřela Hana Brejchová

  Foto Marek Pátek

  Hana Brejchová

  12. 12. 1946 Praha – duben 2024 Kladno

  Filmová a televizní herečka, sestra herečky Jany Brejchové. Proslavil ji film Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky, v němž ztvárnila hlavní ženskou postavu, plavovlásku Andulu.

  Pocházela z osmi sourozenců (dva však v dětském věku – ještě před jejím narozením – zemřeli). Rodiče, dálkový řidič Josef a žena v domácnosti Miroslava Brejchovi, žili na Žižkově. Nejprve se jim narodila dcera Blanka, poté (20. ledna 1940) Jana, budoucí slavná filmová herečka. Jako třetí přišel do rodiny chlapeček, který zemřel, když mu byly dva roky. Poté se narodil Jaroslav, který zemřel už v šesti měsících. V roce 1946 se narodila Hana a po ní ještě Josef a Jarmila. Dnes žijí už jenom tři: Jana, Josef a Jarmila. /Více zde./

  Hana v roce 1965 onemocněla těžkou infekční žloutenkou a musela přerušit studia na gymnáziu. Režisér Miloš Forman, v letech 1958 – 1962 manžel její sestry Jany, ji v ten rok obsadil do hlavní role Anduly ve filmu Lásky jedné plavovlásky.

  V šedesátých letech. Foto archiv NFA

  Role jí přinesla velkou popularitu. Film byl nominovaný na Oscara a ona doprovázela Formana na všech festivalech. Na festivalu v Benátkách se umístila na 3. místě v kategorii za nejlepší ženský herecký výkon (až za ní byla Claudia Cardinale). Další velké role však už nedostala, nicméně stále ve filmu a televizi – až do poloviny devadesátých let – vystupovala. Hrála asi ve čtyřiceti snímcích, například Papouškových Nejkrásnější věk a Hogo fogo Homolka, v detektivce Petra Schulhoffa Po stopách krve (v hlavní roli s Rudolfem Hrušínským), v komedii Oldřicha Lipského Adéla ještě nevečeřela, válečném dramatu režiséra Juraje Herze Zastihla mě noc nebo v seriálech Druhý dech, Cirkus Humberto, Zlá krev a Co teď a co potom. Objevila se i ve Formanově oscarovém Amadeovi. /Více zde./

  S Vladimírem Pucholtem ve filmu Lásky jedné plavovlásky (režie Miloš Forman, 1965). Foto archiv

  Téměř po celý život bydlela v Praze. V roce 2009 v jejím bytě v Argentinské ulici vypukl požár, který pravděpodobně zapříčinila. Byla hospitalizovaná v Nemocnici Na Františku a poté v Psychiatrické léčebně v Bohnicích. Po propuštění žila v domě s pečovatelskou službou ve středočeském Buštěhradu. Měla v něm malou garsonku s kuchyňkou. V kontaktu byla se svými bratry a s dcerou Veronikou. S dcerou Světlanou a sestrou Janou a jejími dětmi od jisté doby nekomunikovala.

  Gabi, 1994. Repro archiv

  V roce 1994 vydala v nakladatelství Gabi vzpomínkovou knihu Lásky té plavovlásky, kterou s ní připravil novinář Dušan Spáčil.

  V roce 2012. Foto Václav Jirsa

  Jejím manželem byl Jaroslav Bařina, měli dvě dcery, Veroniku (adoptovaná) a Světlanu. Byla čtyřikrát babičkou (všechna vnoučata dětmi Světlany, která je má ze tří manželství /zde/).

  Zemřela před několika dny. V poslední době byla hospitalizovaná v kladenské nemocnici. O jejím úmrtí dnes informoval deník Blesk, zprávu potvrdila její neteř, herečka Tereza Brodská.

  /Pro iDN z více zdrojů – především z Wikipedie – zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 22. dubna 2024

  Komentáře k článku: Zemřela Hana Brejchová

  1. Michal Shejbal

   Avatar

   Hana Brejchová
   nezemřela 22. 4., ale před několika dny dříve, sami to v článku uvádíte…

   24.04.2024 (13.15), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. DN

   Avatar

   Pane Shejbale,
   reagovali jsme na uvedení tohoto data v profilovém sloupku Hany Brejchové ve Wikipedii /https://cs.wikipedia.org/wiki/Hana_Brejchov%C3%A1/, nicméně i oni tuto informaci dnes „stáhli“. Činíme tak i my.

   24.04.2024 (13.24), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Michal Shejbal

    Avatar

    Tento údaj již na wikipedii není,
    původně ho tam přidal anonymní uživatel, takže kdokoliv to tam může přidat.

    24.04.2024 (13.27), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,