Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2019

ročník 28
10. 12.–23. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřela Eva Gorčicová

  FOTO archiv

  Donna Lucia v Charleyově tetě. (r. Gustav Skála, prem. 16. 12. 2007) FOTO archiv MdbFOTO archiv

  Eva Gorčicová

  17. 5. 1950 Ostrava-Zábřeh – 22. 12. 2015 Brno

  Brněnská divadelní herečka.

  Herectví vystudovala na brněnské JAMU, kde měla možnost se setkat s řadou později slavných kolegů, například Jiřím Bartoškou, Miroslavem Donutilem nebo Svatoplukem Skopalem. Hned po absolutoriu zamířila do Divadla bratří Mrštíků (dnešní Městské divadlo), kde ve stálém angažmá setrvala 37 let (1973-2010). Poté na této scéně vystupovala jako host. V tomto divadle odehrála mnoho velkých rolí v klasickém i moderním repertoáru. Například v inscenacích her Poprask na laguně, Tři sestry, Lucerna, Romeo a Julie, Sklenice vody. Prosadila se také v muzikálové tvorbě, která v Městském divadle měla vždy velký prostor.

  Arcivévodkyně Isabela v komedii MdB Ferdinand, kd´E ste? (r. Thomas Schulte-Michels, prem. 23. 9. 2006) FOTO archiv MdB

  Arcivévodkyně Isabela v komedii MdB Ferdinand, kd´E ste? (r. Thomas Schulte-Michels, prem. 23. 9. 2006) FOTO archiv MdB

  Vystupovala i v televizi. První zkušenost s kamerou získala v brněnském televizním studiu při práci na komedii Domácí strava je domácí strava (1978), později účinkovala v dalších menších televizních projektech z Brna. Do širšího povědomí vstoupila díky seriálu Četnicé humoresky (2003), i když se objevila jen ve dvou dílech.

  Mnohem větší možnosti se jí otevřely před rozhlasovými mikrofony a později v dabingu. Její hlas zazněl k divákům z řady filmů i televizních seriálů (Stefanie, Star Trek), především je známá jako Sue Ellen Ewingovou z legendárního Dallasu.

  Se svým mužem Erikem Pardusem, který zemřel před čtyřmi lety. FOTO archiv MDM

  Se svým mužem Erikem Pardusem, který zemřel před čtyřmi lety. FOTO archiv MDM

  Jejím manželem byl herec Erik Pardus (1957–2011). Společně měli syny Jana a Jakuba.

  Divadlo pro ni bylo radostí, vášní, celoživotní láskou na první pohled. Zasvětila mu celý svůj život a neuplynulo dne, kdy by nebyla s múzami, svými kolegy, jevištěm či zákulisím v kontaktu. /,,,/ Odešla v plné práci a se zápalem jí vlastním, napsalo o ní Městské divadlo Brno. Byť dlouhodobě bojovala s vážnou a zákeřnou nemocí, snažila se nedávat to nijak najevo a ještě 5. prosince tohoto roku odehrála zodpovědně a bez jakýchkoliv zjevných problémů své poslední představení – Donnu Lucii v komedii Charelyova teta – na činoherní scéně našeho divadla, uvedl ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša.

  Smutnou zprávu sdělil Divadelním novinám Jaroslav Tuček.

   

  • Autor:
  • Publikováno: 22. prosince 2015

  Komentáře k článku: Zemřela Eva Gorčicová

  1. DN

   Profilový obrázek

   Pohřeb Evy Gorčicové
   se uskuteční v sobotu 2. ledna. „Poslední rozloučení začne v 11.30 hodin v obřadní síni krematoria města Brna v Jihlavské ulici,“ upřesnila včera mluvčí Městského divadla Brno Lenka Pazourková.

   29.12.2015 (20.44), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,