Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřela Eva Gebauerová-Phillips

  Mimi v Pucciniho Bohémě (prem. 2. 10. 1976). Foto František Krasl

  Eva Gebauerová-Phillips

  12. 6. 1934 Praha – 10. 11. 2020 Londýn, Velká Británie

  Operní zpěvačka – sopranistka, emeritní sólistka ostravské opery (1960–1993).

  V letech 1952–1958 studovala na pražské konzervatoři, nejprve u prof. Jindřišky Krbešové, následně u
  prof. Naděždy Kejřové-Masákové, soukromě rovněž u Gabriely Horváthové. V roce 1958 se stala sólistkou Uměleckého souboru ministerstva vnitra a zároveň hostovala na mnohých operních scénách. Od roku 1960 až do odchodu do důchodu v roce 1993 byla stálou sólistkou ostravské opery. Svou dlouholetou vynikající prací zaujala pevné místo v historii ostravské opery a její umělecká činnost obohatila úroveň zdejšího kulturního života.

  S Čeňkem Mlčákem (Baron Scarpia) v titulní roli Florie v Pucciniho opeře Tosca (prem. 27. 2. 1960). Foto František Krasl

  Do Ostravy ji přivedl dirigent Bohumil Gregor, který ji nejdříve pozval na pohostinská představení v Rusalce a Tosce. Po úspěšném hostování získala od 1. 8. 1960 stálé angažmá. Její první rolí byla titulní postava v Janáčkově Kátě Kabanové. Spolupracovala s vynikajícími dirigenty Zdeňkem Košlerem, Rudolfem Vašatou, Jiřím Pinkasem či Václavem Návratem a s režiséry Iljou Hylasem, Miloslavem Nekvasilem nebo Rudolfem Málkem. Během svého třiatřicetiletého působení (do 31. 3. 1993) nastudovala téměř stovku rolí.

  S Vladislavem Gřonkem (Krušina) v roli Ludmily ve Smetanově Prodané nevěstě (prem. 13. 6. 1987). Foto Josef Hradil

  Patřila mezi pěvkyně s výbornou technikou, dbala především na přesnou dynamiku a srozumitelnost slova. Její hlas se vyznačoval zářivými, klenutými výškami. Vynikala zejména v postavách Verdiho a Pucciniho oper (Abigail v Nabuccu, Elena v Sicilských nešporách, Leonora v Trubadúrovi a Síle osudu, Lady Macbeth, Turandot, Tosca, Madame Butterfly a Mimi). Z českých oper zpívala například Miladu ve Smetanově Daliborovi a Kostelničku v Janáčkově Její pastorkyni. Obdivuhodný výkon podala také v titulní roli Straussovy Salome. Pravidelně hostovala a koncertovala na českých i zahraničních scénách (Itálie, Španělsko, Německo). Hostovala i v pražském Národním divadle (více zde).

  V roce 1987 byla první ostravskou sólistkou opery, která získala titul zasloužilá umělkyně. Její hlas je zachycen na rozhlasových nahrávkách i gramofonových deskách, věnovala se rovněž pedagogice, založila dokonce vlastní pěveckou školu.

  V lednu 2019, kdy veřejně ukázala časopis, který v roce 1969 zakoupila v Itálii při jedné ze svých cest. Jsou v něm unikátní fotografie těla Jana Palacha po jeho sebevražedném činu. Půl století pak výtisk schovávala ve svém ostravském bytě (více zde). Foto Lukáš Havran

  Poslední léta trávila v Londýně, kde také v listopadu loňského roku zemřela. Potvrzení data umrtí bylo vydáno 4. října 2021 po téměř ročním jednání s britskými úřady. V době úmrtí neměla žádné příbuzné. Její známí žijí většinou v České republice – hlavně v Ostravě, kam v posledních letech často jezdila.

  Paní Gebauerové-Phillips bude věnován vzpomínkový večer Seňor Klubu, který pořádá Ateliér pro divadelní vzdělávání při NDM a koná se 12. října od 17.00 v Divadle „12“.

  /Z tiskové zprávy Šárky Swiderové, tiskové mluvčí NDM, zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 4. října 2021

  Komentáře k článku: Zemřela Eva Gebauerová-Phillips

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,