Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2019

ročník 28
14. 5.–27. 5. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřela Eva Drlíková

  Eva Drlíková
  Foto Marek Olbrzymek

  Eva Drlíková (rozená Klimešová)

  19. 7. 1946 Brno – 21. 12. 2018 Brno

  Muzikoložka, redaktorka, editorka, kritička, organizátorka, ředitelka Nadace Leoše Janáčka.

  Žila a pracovala celý život v Brně. Vystudovala tu v letech 1964–1969 hudební vědu u Jana Racka a paralelně estetický seminář u Olega Suse, v roce 1980 získala titul PhDr. Po absolutoriu nastoupila jako redaktorka do právě založené hudební revue Opus musicum, kterou v letech 1983–1999 vedla jako šéfredaktorka. V roce 1999 iniciovala vznik stejnojmenné obecně prospěšné společnosti a do roku 2007 byla jejím statutárním zástupcem. Zároveň v letech 1994–1997 pracovala jako hudební redaktorka v nakladatelství Editio Praga. Externě přednášela v Ústavu pro hudební vědu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně; v letech 1995–2000 externě přednášela estetiku, hudební kritiku a hudební management také na JAMU.

  V letech 1999–2005 působila v Nadaci Leoše Janáčka nejprve jako kurátorka, posléze jako ředitelka. Zorganizovala také dva brněnské festivaly věnované brněnskému rodákovi, skladateli Erichu Wolfgangu Korngoldovi, kterého tím vrátila do tuzemského povědomí. Z její iniciativy vzniklo v Brně Informační a studijní centrum Leoše Janáčka a nakladatelství Edito Janáček, zaměřující se na vydávání souborného kritického díla Leoše Janáčka, které do roku 2006 ve funkci ředitelky vedla. Byla také členkou umělecké rady mezinárodního festivalu Janáček Brno.

  Badatelsky se věnovala novější moravské hudbě, především osobnosti Leoše Janáčka: vytvořila expozici v Janáčkově domku v Hukvaldech, vydala dvě odborné publikace (Janáček a Hukvaldy, se spoluautory Jiřím Fukačem, Jiřím Vysloužilem, Bohumírem Štědroněm a Milošem Budíkem, Česká hudební společnost 1984; Leoš Janáček. Život a dílo v datech a obrazech / Chronology of his life and work/ Leben und Werk in Daten und Bildern / La Vie et l´Oeuvre en dates et en images, Brno 2004, též japonsky Tokyo 2006), je spoluautorkou internetové databáze Janáčkových nápěvků mluvy a editorkou souborného vydání skladatelova literárního díla a dalších janáčkovských dokumentů, ale také se věnovala tvorbě Josefa Berga a Ericha Wolfganga Korngolda. Napsala řadu časopiseckých i knižních studií věnovaných převážně Janáčkovi.
  Od sedmdesátých let publikovala hudební kritiky a publicistiku v denním tisku a časopisech (např. Rovnost, Brněnský večerník, Opus musicum) i v brněnském rozhlase a v televizi.

  Měl jsem to štěstí poznat Evu Drlíkovou osobně. Velmi jsem si cenil její neokázalé, ale nesmírně užitečné práce na odkazu Leoše Janáčka, také expozice, kterou nejen koncipovala, ale vlastnoručně sestavila a vytvořila tak v Janáčkově domě v Hukvaldech niterný památník geniálního skladatele. Neváhala v Nadaci Leoše Janáčka podporovat různé janáčkovské projekty, jsme jí s Jednotou hudebního divadla vděčni za podporu janáčkovských inscenací na festivalech OPERA. A to činila přesto, že nesouzněla se soudobou operní estetikou. Vážil jsem si jejích trefných poznámek i na zasedáních umělecké rady festivalu Janáček Brno. Pracovala soustavně, stranou pozornosti, i když obdržela za svou práci i několik velmi zasloužených ocenění. Naposledy jsme spolu hovořili právě na festivalových představeních na přelomu listopadu a prosince. Předala mi také faksimile málo známé skici vlastního životopisu Leoše Janáčka Moje putování (Nadace Leoše Janáčka, podzim 2018). Eva Drlíková tu bude po svém nečekaném odchodu velmi chybět. Čest její památce.

  Zemřela náhle. Úmrtí oznámil její manžel Vojen Drlík.

  /Z různých pramenů sestavil Josef Herman./

  • Autor:
  • Publikováno: 27. prosince 2018

  Komentáře k článku: Zemřela Eva Drlíková

  1. Josef Herman

   Josef Herman

   Rozloučíme se
   ve čtvrtek dne 3. ledna ve 14 hodin v obřadní síni Krematoria, Jihlavská 1, Brno.

   Vojen Drlík, manžel
   syn Štěpán Drlík s rodinou

   27.12.2018 (14.36), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,