Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřela Dagmar Teichmannová

  Dagmar Teichmannová

  1. 8. 1980 Hradec Králové – 5. 4. 2020 Praha

  Herečka, tanečnice a zpěvačka, dcera herečky Marcely Teichmannové.

  V divadelním prostředí se pohybovala od kolébky, a ačkoliv její kroky ke vzdělání směřovaly po základní škole na Obchodní akademii, vydržela na ní jen pouhý jeden rok, než byla přijata na pražskou Státní konzervatoř. Již během středoškolských studií hostovala v pražském Divadle Na Fidlovačce v inscenaci Fidlovačka, Ferdyš Pištora a později jako absolvující ročník v Žižkovském divadle. Jejími absolventskými inscenacemi v Žižkovském divadle byly Havlova Žebrácká opera (role Betty) v režii Jaromíra Hrušky a Poprask na laguně (role Checcy) v režii Petra Svojtky.

  Jako studentka (uprostřed v modrém světru s loktem na lavici) v Pelíšcích Jana Hřebejka (1999). Foto archiv

  Po roce hostování v pražském Činoherním klubu získala své první stálé angažmá v Městském divadle Mladá Boleslav. Členkou souboru byla v letech 2001 – 2017.

  Molly v inscenaci MD MB Pane, vy jste vdova (r. Zdeněk Bartoš, prem. 13. 12. 2013). Foto archiv MD MB

  Za tuto dobu vytvořila na mladoboleslavské scéně na čtyřicet rolí českého i světového repertoáru. Za všechny role jmenujme titulní roli Nezvalovy Manon Lescaut, Mimi v Čapkově Loupežníkovi, Terinu v Hrubínově Romanci pro křídlovku, Desdemonu v Shakespearově Othellovi, Solvejgu v Ibsenově Peeru Gyntovi, Suzanne Walterovou v Maupassantově Miláčkovi či Adélu v Lorcově Domu Bernardy Alby. Do dalšího angažmá poté už nenastoupila.

  Winnifred v inscenaci MD MB Limonádový Joe (r. Natálie Deáková, prem. 7. 12. 2015). Foto archiv MD MB

  Několikrát se objevila na filmovém plátně a na televizní obrazovce. Například v roli Myšky Lišky ve filmu Morise Issy Dějiny jedné rodiny, v několika povídkách z televizního cyklu Bakaláři, minisériích Cesty domů a Příkopy nebo v několika dílech soutěžního cyklu z domácích i evropských dějin O poklad Anežky České. Z filmů je nejznámější její účast v Komedii Jana Hřebejka Pelíšky. Mimo toho vytvořila díky spolupráci se studenty pražské FAMU řadu postav v absolventských či ročníkových filmech převážně zahraničních studentů.

  Foto archiv MD MB

  Zemřela tragicky. Informaci o jejím úmrtí přineslo Městské divadlo Mladá Boleslav (zde). Svůj život ukončila pod koly metra na stanici Anděl. Podle herečce blízkého člověka měla více let vážné psychické a pracovní problémy. Neunesla odchod z divadla a nedařilo se jí ani v osobním životě, napsal 29. dubna deník Blesk (zde).

  Poslední rozloučení se konalo v rodinném kruhu.

  /Pro i-DN z více zdrojů připravil a zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 24. dubna 2020

  Komentáře k článku: Zemřela Dagmar Teichmannová

  1. Aleš Svor

   Profilový obrázek

   Je mi to moc líto,
   taková krásná žena. Těžko tomu lze uvěřit. Upřímnou soustrast rodině.

   26.04.2020 (23.04), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,