Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

  Zemřela Carla Fracci

  Foto archiv

  Carla Fracci (rozená Carolina Fracci)

  20. 8. 1936 Milán, Itálie – 27. 5. 2021 Milán, Itálie

  Světoznámá balerína přezdívaná Královna La Scaly. The New York Times ji tituloval Prima ballerina assoluta. Působila i jako herečka.

  Pocházela z chudých poměrů, její otec byl řidič tramvaje a matka byla dělnice. Přesto se díky talentu, píli, tvrdohlavosti a práci stala jednou z nejslavnějších tanečnic na světě.

  V roce 1946 nastoupila do baletní školy v Teatro alla Scala, kde studovala mimo jiné u Esmée Bulnes a Věry Volkové. Absolvovala v roce 1954. Na scéně Teatro alla Scala debutovala v roce 1955. V roce 1958 se stala jeho primabalerínou. To byl odrazový můstek pro její veleúspěšnou mezinárodní baletní kariéru, kterou sledovali diváci nejdůležitějších scén divadel celého světa.

  Na obálce časopisu Radiocorriere (1957). Foto archiv

  Jedinou hořkostí ve vztahu k milánské la Scale, která jí uspořádala v roce 2016 k jejím osmdesátým narozeninám slavnostní večer, bylo to, že se nikdy nestala ředitelkou tamního baletního souboru, což se jí naopak podařilo v jiných prestižních divadlech, například v San Carlo v Neapoli (koncem osmdesátých let) a v letech 1996 – 1997, kdy vedla baletní soubor Arena di Verona. Od listopadu 2000 do července 2010 řídila baletní soubor Teatro dell’Opera di Roma, kde uváděla především tradiční klasický repertoár, ale i ten podepsaný Sergejem Ďagilevem pro Les Ballets Russes (od Svěcení jara v rekonstrukci Millicenta Hodsona po Šeherezádu, Ptáka Ohniváka a Petrušku ve verzích Andrise Liepy). Vedle této aktivity nabídla oživení ztracených baletů a původní tvorbu ve spolupráci opět s Beppe Menegattim.

  V roce 1970. Foto archiv

  Od konce padesátých let Carlina, jak ji všichni oslovovali, nepřestala cestovat, vystupovat, sbírat ovace, květiny a ceny. Tančila s různými zahraničními společnostmi, jako je London Festival Ballet, Sadler’s Wells Ballet – nyní známý jako Royal Ballet, Stuttgart Ballet a Royal Swedish Ballet. Od roku 1967 působila jako hostující tanečnice v American Ballet Theatre. Její proslulost souvisí s interpretacemi romantických a dramatických rolí, jako jsou Giselle, La Sylphide, Julie, Svanilda, Francesca da Rimini. Za partnery měla světoznámé tanečníky včetně Rudolfa Nurejeva, Vladimíra Vasiljeva, Michaila Baryšnikova, Alexandra Godunova, Erika Bruhna, Roberta Bolleho a Ivana Lišky. Natočila film Giselle, kde tančila s Bruhnem v roce 1969.

  S Michailem Baryšnikovem v baletu Medea (chor. John Butler, hudba Samuel Barber, American Ballet Theatre 1976). Foto Martha Swope

  Tančila Médeu, Concerto barocco, Les demoiselles de la nuit, Pelléas et Mélisande, Kamenný kvítek, Racka. Její manžel a režisér Beppe Menegatti měl na starosti režii téměř všech rolí, které interpretovala. V pozdějších letech tančila role v baletech Faunovo odpoledne, Oněgin, La Péri, Život Marie, AMW Panenka Kokoschka, Římské jaro paní Stoneové (v režii Beppe Menegattiho). Naposledy tančila v roce 2000 na scéně La Scaly, kde interprettovala roli Světla v baletu Excelsior. Celkem vytvořila za svůj život přes dvě stě rolí.

  S Ronaldem Pickupem (Verdi) v devítidílné televizní minisérii Verdi režiséra Renata Castellaniho (1982). Foto Radiotelevisione Italiana (RAI)

  V roce 1982 se stala protagonistkou televizního seriálu Verdi italské televize RAI režiséra Renata Castellaniho, kde hrála roli sopranistky a druhé manželky velkého skladatele Giuseppiny Strepponi (ČT seriál poprvé odvysílala v roce 2015 a poté ještě v letech 2016, 2017 a 2018 – zde).

  V prosinci 2013 vydal Arnoldo Mondadori její biografii Krok za krokem a v roce 2016 vyšla další její biografie Baletka, kterou napsal Robert Baiocchi.

  S Michailem Baryšnikovem v roce 1988 představují v rámci masterclass Making of Dance duet z baletu Medea. Foto Thomas Victor

  Mezi různými vyznamenáními, která jí byla udělena během velmi dlouhé a prestižní kariéry, je také jedno, které nejlépe ukazuje její spojení s Milánem – Ambrogino d’oro, které jí bylo uděleno v roce 1972. V roce 2004 byla jmenována ambasadorkou dobré vůle OSN v Organizaci pro výživu a zemědělství (Food and Agriculture Organisation / FAO). Dne 19. září loňského roku obdržela od Senátu Italské republiky ocenění za celoživotní dílo.

  S papežem Františkem na náměstí sv. Petra ve Vatikánu 26. dubna 2017 během jeho pravidelné týdenní veřejné audience. Foto Vincenzo Pinto

  Zemřela ve svém milánském domě v důsledku rakoviny, se kterou dlouhou dobu bojovala. Ještě v lednu tohoto roku v Cecchettiho sále v Teatro alla Scala vedla poslední masteclass, na kterém pracovala s prvními sólisty divadla Martinou Arduino a Claudiem Coviellem na rolích své milované Giselle (viz výše). Až v posledních několika hodinách se rozšířily pověsti o jejích vážných zdravotních problémech. Zanechala po sobě manžela Beppe Menegattiho, divadelního režiséra, s nímž byla vdaná od roku 1964, a syna Francesca.


  Komentáře k článku: Zemřela Carla Fracci

  1. Antoniy Uzunov

   Avatar

   Bravo Zdenek,
   Hai scritto un aprofondito omaggio alla Regina della Danza, La Divina Carla Fracci!
   Diki moc!
   Nei anni 1986-1994 durante le stagioni del Tetro Massimo di Palermo dove ero Maestro del ballo, ho avuto l‘ onore ed il piacere di collaborare con la Grande Artista. Memorabile la produzione di Giselle staggione 1986/87(versione coreografica di Ricardo Nunez ) e poi nei anni seguenti : Cenerentola, Romeo e Giulietta, Il Vespro Siciliano, Mirandolina, la Locandiera ed altri.
   ,

   03.06.2021 (6.44), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,