Divadelní noviny Aktuální vydání 2/2021

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

2/2021

ročník 30
5. 1.–18. 1. 2021
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřela Aťka Janoušková

  V roce 2015. Foto David Sedlecký

  Aťka Janoušková (vlastním jménem Vlasta Janoušková)

  16. 3. 1930 Praha –  9. 3. 2019 Praha

  Herečka, dabérka a zpěvačka.

  Narodila se jako třetí z dětí do středostavovské rodiny pražského klenotníka Rudolfa Janouška. Od šesti let chodila do baletu, jako dítě vystupovala v Národním divadle. V roce 1943 však anonym udal řediteli divadla, že maminka je židovského původu, a s hraním byl konec. Otec nebyl Žid, pocházel z Plzně, kde se vyučil klenotníkem. V klenotnictví se také seznámil s její maminkou, kde byli oba zaměstnáni.

  V předškolním věku s otcem a matkou. Foto archiv

  V roce 1943 přišlo gestapo maminku zatknout a z bytu odvedlo oba rodiče. Aťce v té době bylo třináct. Léta do konce války strávila u příbuzných. Nemohla pokračovat ve studiu na gymnáziu, ale učila se soukromě němčinu, hrát na klavír, zpívat a tančit. Konec války zažila v Praze-Krči, kam deset dní po osvobození po absolvovaném pochodu smrti dorazila z Osvětimi maminka. Tatínek v Dachau dva týdny před příchodem amerických osvoboditelů zemřel. Po válce vstoupila do Dismanova rozhlasového souboru. Matka, Hedvika Janoušková (Neumannová), se podruhé vdala, opět za klenotníka a od roku 1950 prvního předsedu družstva Soluna.

  V první lavici zcela vpředu v 1. třídě základní školy. Foto archiv

  Díky svým znalostem nastoupila po studiích jako cizojazyčná korespondentka do obchodní společnosti, ale táhlo ji to k divadlu. Začala hrát v Divadle E. F. Buriana, pak ji zlákala sólová dráha v revue orchestru Zdeňka Bartáka st. Jezdila s kabaretním vystoupením s Emanem Fialou, s R. A. Dvorským, později s Jiřím Popperem a s Orchestrem Josefa Posledního. Její hlas zazníval z Českého rozhlasu, zpívala, hrála ve filmu, dabovala, hrála divadlo pro děti, patnáct let spolupracovala s Josefem Zímou.

  Dorostla pouze do výšky sto dvaceti centimetrů a v mládí se pokoušela s poruchou vývojového růstu bojovat, nicméně od léčby sama ustoupila. Ale fakt, že tak přišla o řadu rolí, nic nezměnil na její veselé povaze. Zpět na divadelní prkna ji po válce pozval E. F. Burian. K vystupování na domácích i zahraničních estrádách ji přivedl manažer Lucerny František Spurný. Vystupovala například s Emanem Fialou, s R. A. Dvorským, s Jiřím Popperem a později s Josefem Zímou. Malý vzrůst ji odsoudil ke ztělesňování vedlejších, zato charakterově pestrých rolí. Objevila se v nespočtu pořadů a inscenací, zejména tam, kde mohla uplatnit své přirozené nadání pro tanec a zpěv. Jezdila po estrádách, kde měla vlastní blok muzikálových písní. Dokázala vystupovat v cizojazyčných rolích, zejména v němčině i ve francouzštině. V letech 1981–1989 vystupovala v Národním divadle v roli Barborky v opeře Zuzana Vojířová. Jeviště neopustila ani po roce 1989. Až do svých devětasedmdesáti například bavila diváky v Rychlých šípech v pražském Rokoku.

  Ačkoli upřednostňovala divadlo, zahrála si i v několika filmech. Epizodní roličku jí svěřil i slavný česko-americký režisér Miloš Forman ve svém oscarovém hitu Amadeus. Nejpopulárnější se však stala díky práci pro dabing. Její neobyčejný dětinský hlas je neodmyslitelně spjat především s nejrůznějšími pohádkovými bytostmi a pořady pro děti. Její asi nejslavnější dabingová role je hlavní postava z německého animovaného seriálu Včelka Mája, ale lze ji slyšet i v celé řadě dalších pořadů a seriálů (Broučci, Příběhy včelích medvídků, Ať žijí duchové…) V devadesátých letech jejího hlasového umění hojně využívali i tvůrci televizních reklam. Za své dabingové umění obdržela v roce 2009 Cenu Františka Filipovského za celoživotní přínos dabingu.

  S hercem a zpěvákem Josefem Zímou v roce 2015. Foto archiv ČT

  V roce 2015 o ní Česká televize natočila dokument 13. komnata Aťky Janouškové.

  O jejím úmrtí v sobotu informoval Český rozhlas. Údajně ji ten den odpoledne nalezli mrtvou v jejím bytě poté, co čtyři dny nebrala telefon.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

   

  • Autor:
  • Publikováno: 10. března 2019

  Komentáře k článku: Zemřela Aťka Janoušková

  1. DN

   Profilový obrázek

   V pražském krematoriu ve Strašnicích
   se dnes od 11 hodin s herečkou její rodina, přátelé a veřejnost naposledy rozloučili. Smuteční řeč pronesl kněz Hieronymus Jan Hejduk, který přijel z rakouského kláštera. Obřadu se účastnila řada kulturních osobností, mj. kapelník Václav Hybš, herec a bývalý předseda Herecké asociace Jiří Hromada, zpěváci Josef Zíma a Yvetta Simonová nebo herečky Zdenka Procházková a Valerie Zawadská.

   21.03.2019 (12.25), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,