Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

  Zemřela Alica Hoppeová

  Foto Ondrej Béreš

  Alica Hoppeová

  25. 10. 1933 Bratislava, Československo – 13. 5. 2023 Košice, Slovensko

  Slovenská tanečnice a pedagožka, dlouholetá sólistka Baletu Národného divadla Košice, jedna z posledních pamětnic „zlaté baletní školy“ v bývalém Československu.

  Balet studovala u pedagogožky Elly Fuchsové-Lehotské v Bratislavě. Jako sedmnáctiletá prišla v roe 1950 do Košic a v Národním divadle Košice začala svou divadelní kariéru. Nejprve jako členka baletního sboru, nicméně svým talentem a houževnatostí se vypracovala na sólistku. Za svou kariéru ztvárnila množství postav v pěti desítkách baletních inscenací. První hlavní úlohou byla role Kráľovná víl – Orgovánový kvet ve Spící krasavici. Nasledovaly Odílie v Labutím jezeře, Tereza v Rytierskej Balade (Š. Jurovský), Fontána v Čajkovského – B mol či Giselle. Z dalších rolí jmenujme Laurencii (A. A. Krejn), Swanildu (L. Delibes, Coppélia), Nikotinu (V. Novák), Zarema (B. V. Asafjev, Bachčisarajská fontána). Později vystupovala i pod jménem Alica Csonthová.

  Foto Ondrej Béreš

  Spolupracovala především s choreografem Stanislavem Remarem (1914 – 2006). Svou divadelní kariéru ukončila jako dvaačtyřicetiletá na konci sezony 1975/1976 a začala pracovat jako trenérka a repetitorka. Byla zakladatelkou soukromé baletní školy, z které vzešlo množství úspěšných slovenských baletek.

  Za svou práci v divadle a výchovu talentovaných dětí k baletu získala řadu ocenění. V roce 1967 dostala od tehdejšího prezidenta Antonína Novotného vyznamenání za vynikající práci. Při příležitosti svých 85. narozenin dostala v roce 2018 Cenu města Košice.

  Byla vdovou po prvním košickém gynekologovi Juliovi Csonthovi, děti neměli. V posledních letech o ni pečovala její první žačka a později asistentka, paní Judith Nagy.

  Zemřela včera dopoledne ve spánku. Veřejné rozloučení se uskuteční v pátek 19. května od 10:00 hodin na jevišti Národného divadla Košice. O týden později – v neděli 28. května – věnuje Balet Národného divadla Košice její památce představení nově nastudovaného baletu Giselle.

  O jejím úmrtí informovalo na svých webových stránkách Národné divadlo Košice /zde/.

  /Pro i-DN z více zdrojů připravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 14. května 2023

  Komentáře k článku: Zemřela Alica Hoppeová

  1. Silvia Foraiova

   Avatar

   Chodila som na balet k p. Remarovi
   a ako deti sme vystupovali v divadle v balete Coppélia, kde hrala hlavnú ulohu p. A. Hoppeová.
   R.I.P.

   16.05.2023 (0.09), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Petra Zemanova

   Avatar

   Budiž jí lehká zem.
   Udelala toho pro kulturu mnoho.
   Budeme vzpomínat

   16.05.2023 (22.06), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,