Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Zemřel Zvonimír Skřivan

  FOTO archiv MD Olomouc

  FOTO archiv MD Olomouc

  Zvonimír Skřivan

  12. 8. 1938 Praha – 21. 11. 2014 Praha

  Dlouholetý dirigent opery a operety Moravského divadla Olomouc (dříve Státního divadla Oldřicha Stibora). V olomouckém divadle působil bezmála čtyřicet let jako korepetitor, dirigent a posléze šéfdirigent operety a opery.

  Vystudoval Hudební fakultu AMU, obor dirigování. V letech 1961-1963 působil v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého jako kontrabasista. Před příchodem do Olomouce pracoval jako korepetitor v Národním divadle v Praze. Do tehdejšího Státního divadla Oldřicha Stibora v Olomouci nastoupil v září 1963 jako korepetitor opery a baletu. Od sezony 1966/1967 zastával funkci dirigenta. V roce 1978 se stal šéfdirigentem operety v Hudebním divadle v Hodolanech. Po sloučení souborů opery a operety v devadesátých letech zastával v Moravském divadle Olomouc funkci šéfdirigenta opery a operety.

  V roce 2003. FOTO archiv www.olomouc

  V roce 2003, kdy slavil 75. narozeniny. FOTO archiv www.olomouc

  Během svého téměř čtyřicetiletého působení v olomouckém divadle se podílel na vzniku více než stovky operních, operetních, muzikálových i baletních inscenací. Například Lazebník sevillský, Prodaná nevěsta, Aida, Vídeňská krev, Netopýr, Dalibor, Cikánský baron, Její pastorkyňa, Kamenný kvítek a další. Poslední inscenace, na jejíž přípravě coby dirigent spolupracoval, byl Offenbachův Orfeus v podsvětí v režii Václava Málka (premiéra 20. 9. 2002).

  Mimo divadlo také dlouhodobě spolupracoval s Moravskou filharmonií, s níž dirigoval řadu koncertů, na kterých zazněla klasická i moderní tvorba.

  • Autor:
  • Publikováno: 24. listopadu 2014

  Komentáře k článku: Zemřel Zvonimír Skřivan

  1. Pavel Zeman

   Avatar

   S radostí a obdivem vzpomínám na Maestra Skřivana.
   Počátkem 60. let (1960) spolupracoval s Věroslavem Neumanem a Miroslavem Rajchlem, sbormistry sboru souboru VSZN při pražské Vysoké škole ekonomické. Všichni jsme tomuto později významnému muzikantovi říkali „Zvonku“. Hudebník duší i tělem. Humorný mladý umělec a perfekcionista. Často si vzpomenu na naše rozezpívávání, abychom dostali tón ‚do hlavy‘. Jedna z několika verzí byla: „Hnije mi hlava“.
   Budiž čest jeho památce!

   26.02.2019 (3.31), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,