Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Vladimír Kudla

  Foto archiv

  Vladimír Kudla

  26. 6. 1947 Praha – 6. 7. 2021

  Herec, dabér a interpret audioknih.

  Do třetí třídy navštěvoval základní školu v Klimentské, devítiletku ukončil v Praze-Spořilově a gymnázium v Přípotoční ulici v Praze-Vršovicích. Po maturitě nastoupil na rok jako herecký elév do Divadla Jiřího Wolkera (1965-1966). Poté absolvoval dvouletou základní vojenskou službu a po vojně vystudoval herectví na DAMU, kde absolvoval v roce 1974.

  S Rudolfem Hrušínským v kriminálce Po stopách krve (r. Petr Schulhoff, 1969). Foto archiv

  Po studiích začínal ve Studiu Ypsilon v Liberci (později v Praze), kde hrál do roku 1978. Pak byl v letech 1978-1980 členem Ústředního loutkového divadla. V roce 1980 stál s kolegy Janem Kačerem a Radanem Rusevem u vzniku divadelního studia Bouře, které se později stalo součástí Národního divadla v Praze.

  Zcela vpravo (s fotoaparátem) ve filmu Věry Plívové-Šimkové Jak se točí rozmarýny (1977). Foto Alena Červená

  Od počátku devadesátých let žil ve svobodném povolání, hostoval v různých divadlech (Švandovo divadlo, Divadlo na zábradlí…), pracoval pro rozhlas, stal se interpretem audioknih a pracoval v dabingu. Jako dabér propůjčil svůj hlas postavám ve filmech Osamělý jezdec, Letopisy Narnie: Plavba jitřního poutníka, Obchodník se smrtí a v desítkách dalších. Jeho brilantní a charismatický hlas můžete slyšet v nahrávkách těchto audioknih: Parfém bláznivého tance, Deník kastelána, Erekce, ejakulace, exhibice a další příběhy obyčejného šílenství, Toulavý autobus, Pasák, Láska za časů cholery, Pověsti nezbedné a divů plné, Bojovník – Vždy proti proudu, Král z Luxoru, Zátiší s datlem, Pavučina lží, Seance a jiné povídky, Na paměť mým smutným courám, Medorek.

  S Jiřím Schmitzerem v TV snímku Bumerang (r. Karel Smyczek, ČsT 1986) Foto archiv

  Před kamerou debutoval v roce 1965 rolí mladistvého delikventa ve filmu Škola hříšníků. Na svém kontě má řadu výrazných – byť vedlejších – rolí. K těm nejzajímavějším patří Antonín Vavroch v detektivce Po stopách krve (1969), student Hanousek ve filmu My ztracený holky (1972), tramp Bíbr v povídkovém filmu Maturita za školou (1973), Truhlařík v Atomová katedrála (1984), Morávek v krimi Podfuk (1985) nebo Waldes ve filmu Lekce Faust (1993). V televizi si zahrál v řadě seriálů jako Nejmladší z rodu Hamrů, Duhý dech, Dobrodružství kriminalistiky, Strážce duší, Cukrárna nebo Cesty domů a v několika televizních filmech.

  O jeho úmrtí informoval dnes Facebook Mluvící kniha z. s. Tvorba audioknih (zde).

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 7. července 2021

  Komentáře k článku: Zemřel Vladimír Kudla

  1. Jana Soprová

   Jana Soprová

   Pohřeb pátek 9,20
   malá síň Strašnického krematoria

   08.07.2021 (14.47), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,