Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Zemřel Vladimír Čech

  Vladimír Čech a Jitka Smutná v inscenaci Sto roků samoty Petera Gábora FOTO ALENA HRBKOVÁ

  Vladimír Čech

  6. 7. 1951 Praha – 22. 3. 2013 Praha

  Herec výrazného vzhledu a silného podmanivého hlasu proslul především jako televizní moderátor, nicméně k divadlu se vždy hlásil a nikdy ho zcela neopustil. Na jevištích různých divadelních scén v celé republice se objevoval po celých čtyřicet let. V poslední době bojoval s těžkou chorobou, ale i když mu síly ubývaly, snažil se dostát všem svým profesním závazkům. Umělecké geny zdědil, narodil se v rodině divadelního herce Vladimíra Čecha a televizní hlasatelky Hedy Čechové. Po maturitě postupně vystřídal třináct krátkodobých zaměstnání a poté v letech 1973–1977 vystudoval herectví na DAMU. Po absolutoriu začal pracovat v ČST Ostrava, odkud musel z politických důvodů záhy odejít, a bylo mu umožněno pracovat pouze v rozhlase a oblastních divadlech.

  Jeho první rolí v profesionálním divadle byl Oleg z Mladé gardy (1977) v Divadle Petra Bezruče v Ostravě. Během dalších let ho poznali diváci v Slezském divadle Opava, Těšínském divadle v Českém Těšíně, Státním divadle Oldřicha Stibora v Olomouci, Východočeském divadle Pardubice, Činoherním studiu Ústí nad Labem či Středočeském divadle Kladno. Zahrál si desítky různorodých rolí (nejznámější Vavřena ve Filozofské historii, Edmund v Králi Learovi, Merkucio v Romeovi a Julii, titulní role v Hamletovi a Cyranovi z Bergeraku, Antonio ve hře Antonius a Kleopatra, Jiří ve hře Kdo se bojí Virginie Woolfové?, Jago v Othellovi). V roce 1989 byl jedním ze zakládajících členů Občanského fóra v Pardubicích a o rok později byl zvolen poslancem České národní rady. Ani v této době však divadlo zcela neopustil, hostoval tehdy v pražském Činoherním klubu. V roce 1992 odjel na desetitýdenní politickou stáž do USA a po návratu politiku opustil. V Městských divadlech pražských si poprvé zahrál na scéně divadla Rokoko (Činoherní studio Rokoko) v sezoně 1993/1994, kdy sem přešel s režisérem Petrem Poledňákem z Činoherního studia Ústí nad Labem (Milenci a vrazi, Macbeth a další). Po dvou letech odešel na volnou nohu a do divadelního angažmá se vrátil v roce 2006, kdy se stal členem Městských divadel pražských. Poprvé se tu představil v roli Jana Nowaka ve hře Ústa Micka Jaggera. Pak následovala celá řada rolí vážnějšího i komediálního charakteru: Miláček Ornifle, Samuel v adaptaci Na Východ od ráje, Karenin v Anně Karenině, William v Prolomit vlny, hrabě z Glostru v Králi Learovi, Dr. Vlach v Saturninovi, José Arcádio Buendía ve Sto roků samoty či Connover v Gold za všechny peníze.

  FOTO archiv

  Do povědomí široké veřejnosti se dostal především díky moderování vědomostní soutěže Chcete být milionářem? na TV Nova a opakovaně získal divácké ocenění v anketě TÝTÝ jako nejoblíbenější moderátor. V posledních letech dělil svůj čas mezi divadlo a televizní moderování (ČT – Barvy života, Na vrcholky hor s Vladimírem Čechem). Připomeňme také postavu Karla IV. v pravidelných Královských průvodech na Karlštejn a také jeho činnost dabingovou.

  Herec se delší dobu léčil na nádorové onemocnění. To ještě zkomplikoval zápal plic, se kterým byl na začátku března převezen do nemocnice v Motole.

  Poslední rozloučení se bude konat v Divadle ABC ve středu 27. března 2013 v 11 hodin (přístup veřejnosti je možný od 10.30 hodin). Na přání zesnulého se nebude konat oficiální pietní obřad.

  • Autor:
  • Publikováno: 24. března 2013

  Komentáře k článku: Zemřel Vladimír Čech

  1. Kateřina Gardner

   Avatar

   Ve středu 27. března
   proběhlo v Divadle ABC poslední rozloučení s Vladimírem Čechem. Rodina, přátelé, kolegové i široká veřejnost si připomněli herce, který se na jevištích různých divadelních scén v celé republice objevoval po plných čtyřicet let.
   Od 10.30 bylo divadlo otevřeno široké veřejnosti, která zde mohla zanechat květinové dary. Na jevišti Divadla ABC se za doprovodu oblíbených skladeb Vladimíra Čecha promítaly jeho fotografie z pracovního i soukromého života. V 11 hodin pak zahájila samotné rozloučení píseň Vlasty Redla Tak jsem tady. Během obřadu několikrát zazněl hlas Vladimíra Čecha, mj. z rozhlasové hry Adam stvořitel nebo z představení Divadla ABC Saturnin. Na Vladimíra Čecha zavzpomínali jeho dlouholetí přátelé a kolegové Hanuš Bor a Tomáš Jirman. „Vláďa věděl, že smyslem života je žít, a to uměl naplno,“ zaznělo z úst Hanuše Bora, když vyprávěl o svém přátelství s Vladimírem Čechem. Rozloučení zakončila píseň Karla Plíhala Odcházím z domova.
   S Vladimírem Čechem se kromě přátel a kolegů z Městských divadel pražských, mezi nimiž byli mj. Jan Vlasák, Jiří Klem, Stanislav Fišer, Dana Batulková, Jitka Smutná, Veronika Kubařová či Evellyn Pacoláková, přišli rozloučit také Petr Bendl, Jan Rosák nebo Valerie Zavadská.

   29.03.2013 (19.20), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Jiří Marek

   Avatar

   Doteď se mi stýská

   10.01.2018 (14.08), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,