Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Stanislav Oubram

  Na 17. mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy v Praze v roce 2011. FOTO Wikipedie

  Na 17. mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy v Praze v roce 2011. FOTO Wikipedie

  Stanislav Oubram

  6. 2. 1939 Praha – 14. 2. 2016 Most

  Herec, divadelní režisér, scenárista, dramatik a prozaik, manžel herečky Zoji Oubramové-Pistoriusové, dlouholetý člen činohry Městského divadla v Mostě, přední osobnost českého regionálního divadelního umění.

  Byl žákem národní umělkyně Růženy Naskové a Anny Suchánkové. Po škole působil dva roky v Beskydském divadle Nový Jičín (1961 – 1963). Poté – s čtrnáctiletou přestávkou v letech 1980 – 1993, kdy byl členem Městských divadel pražských – se jeho uměleckým i životním městem stal Most – nejprve Divadlo pracujících (1963 – 1980) a po návratu od roku 1993 (přejmenované na Městské divadlo) do posledních okamžiků jeho života. Dostal zde řadu velkých příležitostí ve světovém i domácím repertoáru, modernu střídal s klasikou. Mezi své nejvýraznější role v divadle řadil postavy v inscenacích českých klasiků jako Loupežník (Profesor), Strakonický dudák (Švanda), Lucerna (Vodník Ivan) nebo Oldřich a Božena (Oldřich), ale i současných autorů (L. Smoček, J. Topol). Ztvárnil i řadu postav světového repertoáru, například v inscenacích Shakespeara (byl jediným Hamletem v historii mosteckého divadla), Moliéra, Gogola, Wildea či Shaffera (více zde).

  V roli Prospera v Shakespearově Bouři. FOTO archiv MD Most

  V roli Prospera v Shakespearově Bouři. FOTO archiv MD Most

  Kromě toho spolupracoval s dalšími scénami v severních Čechách, například s Činoherním studiem v Ústí nad Labem nebo Divadlem F. X. Šaldy v Liberci. Jeho aktivity ale zasahovaly i do dalších regionů (v Plzni, Kladně i Praze – Činoherní klub). Jako autor dramatických úprav obrátil svou pozornost především k pohádkové tvorbě Boženy Němcové a K. J. Erbena, několik pohádek také sám napsal. Pro divadlo upravil slavnou literární předlohu Kapitán Fracasse. Jako režisér připravoval čtená literární pásma nebo večery s poezií. Výraznou položku v jeho tvorbě tvoří práce pro rozhlas (cca 2 500 relací v Československém a Českém rozhlase – hry, poezie, četby a jiné), s nadšením se věnoval i režisérské práci v amatérských souborech (Spolek divadelních ochotníků ve Slaném).

  Nedávno onemocněl a divadlo muselo měnit program. Zemřel náhle v neděli v poledne. Jeho poslední výraznou rolí byla postava černošského řidiče Hokea Coleburna v melodramatu Řidič paní Daisy.

  Za město Most tímto vyjadřuje hlubokou soustrast rodině i blízkým přátelům primátor Jan Paparega, oznámila mostecká radnice v krátkém tiskovém prohlášení (zde).

   

  • Autor:
  • Publikováno: 15. února 2016

  Komentáře k článku: Zemřel Stanislav Oubram

  1. DN

   Profilový obrázek

   Rozloučení se Stanislavem Oubramem
   se uskuteční 26. února 2016 v 15:00 ve Strašnickém krematoriu ve Velké obřadní síni v Praze.

   Ve foyer Městského divadla v Mostě je umístěna vzpomínková fotografie, kam lidé nosí květiny a tuto možnost mají všichni i nadále. Před budovou divadla je prostor pro zapálení svíčky.

   17.02.2016 (1.15), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,