Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Zemřel Richard Hes

  Hes-tanecni svet dekuje

  Richard Hes

  5. 7. 1963 Mladá Boleslav – 17. 2. 2014 Praha

  Známý tanečník, herec, režisér a především choreograf, zakladatel taneční skupiny Uno, průkopník street dance choreografií v ČR.

  Vyrůstal v taneční rodině. Poprvé do světa divadla vstoupil už v roce 1976, kdy si zahrál jednu z dětských rolí v pohádkové komedii Ať žijí duchové. Spolu se svým kamarádem Janem Čenským se přihlásil na hereckou konzervatoř, kde se ale nedal na herectví, nýbrž se věnoval tanečnímu oboru. V roce 1986 založil taneční skupinu Uno, která ve své době přinesla na české taneční scéně oživení svou orientací na tehdy nejmodernější taneční i hudební trendy. Jako jedna z mála hrála anglicky a jako svůj vzor si vzala Michaela Jacksona. Roku 1988 převzal cenu Zlatá rolnička jako vedoucí skupiny.

  S Danielem Hůlkou na obnovené premiéře Draculy v Divadle Hybernia5. 2. 2009. FOTO archiv

  S Danielem Hůlkou na obnovené premiéře Draculy v Divadle Hybernia 5. 2. 2009. FOTO MAREK NAVRÁTIL

  Po listopadu 1989 nastala jeho druhá velká choreografická kariéra v souvislosti s rozmachem české muzikálové scény. Podepsal se pod choreografie divácky mimořádně úspěšných produkcí, jako byl Dracula, Cats, West Side Story nebo Monte Cristo. Pracovní nasazení a divoký životní styl jej přivedly k alkoholu, v letech 2002-2009 se tak vytratil z umělecké branže. Ze závislosti se však dokázal vymanit a opět se zapojil do českého showbusinessu. V roce 2009 se jeho taneční skupina UNO načas vrátila na scénu v nové verzi své slavné produkce z 80. let Nikita. A vytvořil choreografie k dalším muzikálovým produkcím – Golem v Divadle Hybernia a Noc na Karlštejně v Hudebním divadle Karlín, spolupracoval s národním lidovým souborem Valášek, stal se jedním z porotců v taneční soutěži Star Dance.

  FOTO archiv

  Porotce Star Dance. FOTO archiv

  Na začátku roku 2013 mu lékaři diagnostikovali rakovinu slinivky, jež patří k neléčitelným formám nemoci s velmi rychlým průběhem, který postihl i uznávaného choreografa. Zpráva o jeho smrti přišla jen týden po nešťastném pádu na schodech v hospicu Štrasburk v pražských Bohnicích, kde v poslední době pobýval. Zranění způsobené pádem mu ve Vinohradské nemocnici ošetřili, rakovinu však zabrzdit nedokázali.

  /Z více zdrojů pro i-DN připravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 17. února 2014

  Komentáře k článku: Zemřel Richard Hes

  1. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Smuteční rozloučení
   se konalo v pátek 21. 2. od 12 hodin ve Strašnickém krematoriu v Praze.

   25.02.2014 (4.26), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,