Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Zemřel René Tuček

  FOTO VERONIKA ŠIMKOVÁ

  René Tuček

  8. 1. 1936 Praha – 26. 8. 2017 Mariánské Lázně

  Významný český barytonista, operní pěvec a pedagog. Po léta patřil k oporám pražského Národního divadla, mnoho rolí vytvořil i v operních inscenacích České, respektive Československé televize. Své zkušenosti předával jako pedagog na pražské HAMU, kde vychoval řadu dnes výborných pěvců.

  Jeho otec bojoval a padl za války ve Francii, a mladý René měl proto pošramocený kádrový profil a nesměl studovat na středních školách. Po základní škole se proto vyučil v Sokolově horníkem a fáral až do osmnácti. Vždy ho ale lákalo divadlo a zpěv. Hodiny zpěvu navštěvoval soukromě u Emila Polmana a divadlu se pilně věnoval v ochotnickém spolku. V šestnácti letech vyhrál krajské i celostátní kolo soutěže lidové umělecké tvořivosti mládeže ve zpěvu. Chtěl hrát divadlo a přihlásil se k přijímacím zkouškám na Divadelní fakultu Akademie múzických umění, ale nebyl přijat.

  Člen souboru opery JD České Budějovice, konec 50. let. FOTO archiv JD ČB

  V osmnácti letech byl přijat do sboru operety plzeňského Divadla J. K. Tyla a začal navštěvovat lekce zpěvu u profesorky Marie Gärtnerové. Ve svých studiích pokračoval v Praze u profesorů Zdeňka Otavy a Jana Berlíka, později u profesorky Vlasty Linhartové na brněnské Janáčkově akademii múzických umění a ve druhé polovině šedesátých let také ve Vídni, kam z Brna dojížděl k profesoru Franzi Schuchovi-Tovinimu. Krátce působil v Českých Budějovicích, od r. 1960 v Brně, kde rychle vyzrál, takže mu byly přidělovány významné role českého i světového repertoáru. V roce 1971 se stal sólistou opery ND.

  Scarpia v Pucciniho Tosce na prknech pražského Národního divadla. FOTO JAROMÍR SVOBODA

  Všechny svoje role vytvářel s úsilím o spojení pěvecké a herecké složky. Bohatý repertoár zahrnoval jak úlohy českých oper (Radovan a Přemysl v Libuši, Vladislav v Daliborovi, Kalina v Tajemství, Tausendmark v Braniborech v Čechách), tak světových (Oněgin, Figaro v Lazebníku sevillském, doktor Malatesta v Donu Pasqualovi, Germont, Rigoletto, Scarpia, hrabě Almaviva a řada dalších). Po rozdělení operních souborů ND se stal členem Státní opery Praha. V Národním divadle zpíval v současné době Alcindora v Bohémě, Bratra Melitona v Síle osudu, Tonia v Komediantech a Alfia v Sedláku kavalírovi.

  Často vystupoval v zahraničí (Německo, Itálie, Španělsko a Rakousko), spolupracoval s rozhlasem, televizí a gramofonovými firmami, byl i vynikajícím interpretem písní.

  V roce 2012 při přebírání ceny Thálie. FOTO JAN HANDREJCH

  Za svůj život obdržel řadu významných domácích i zahraničních uměleckých ocenění. V roce 2012 získal cenu Thálie 2011 za celoživotní operní mistrovství. Loni byla u příležitosti oslav jeho osmdesátin pokřtěna vzpomínková kniha René Tuček: Sex v hlase.

  Řadu let vyučoval na AMU, kde vychoval řadu úspěšných pěvců. V roce 2001 byl jmenován profesorem.

  O jeho úmrtí informoval mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Informace o posledním rozloučení sdělí pozůstalí později.

  /Z více zdrojů pro i-DN zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 27. srpna 2017

  Komentáře k článku: Zemřel René Tuček

  1. DN

   Avatar

   Poslední rozloučení
   se uskuteční v pondělí 4. 9. od 11:00 z jeviste ND.

   31.08.2017 (15.40), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Olga Marie Anna Gramel/ Unger

   Avatar

   Das tut uns unendlich Leid
   daß Herr René Tucek verstorben ist. Wir haben es erst jetzt erfahren.
   Wir haben Herr Tucek in Bulgarien kennengelernt in 1963. Ein richtiger Geltenmann. Ganz ganz großer Verlust.
   Nachträglich an die Familie: Herzlicher Beileid.
   Familie Unger/ Gramel( Mädchenname Robesova)

   16.04.2020 (14.31), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *



  Obsah,