Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Radim Hladík

  FOTO ZDENĚK LINDNER

  FOTO ZDENĚK LINDNER

  Radim Hladík

  13. 12. 1946 Praha – 4. 12. 2016

  Legendární rockový kytarista, skladatel, producent a pedagog, jedna ze zakladatelských a vůdčích osobností českého rocku šedesátých let.

  Jako dítě se učil hrát na klavír. Dva roky navštěvoval Pražskou konzervatoř, kde studoval hru na kytaru. V patnácti hrál na kytaru ve skupině Komety. Od roku 1964 vystupoval profesionálně v klubu Olympik. Byl členem legendární beatové skupiny The Matadors. Od druhé poloviny 60. let by považován za jednoho z nejlepších českých kytaristů. Publikum udivoval různými jevištními triky (hraní s kytarou za krkem) a technickými vymoženostmi (jako první v Česku, resp. Československu používal booster, zpětnou vazbu nebo kvákadlo).

  S Vladimírem Mišíkem (v pozadí) během koncertu Blue Efect v 60. letech. FOTO archiv

  S Vladimírem Mišíkem (v pozadí) během koncertu Blue Efect v 60. letech. FOTO archiv

  V roce 1968 stál u vzniku skupiny Blue Effect. Svou hru na kytaru asi nejvíc proslavil v písni Vladimíra Mišíka a Jiřího Smetany Sluneční hrob, jež se ve své době stala poznávacím znamením skupiny a v roce 1999 ji využil Jan Hřebejk ve filmu Pelíšky. Poté, co začátkem sedmdesátých let opustil skupinu Blue Effect Vladimír Mišík, se stal její vůdčí osobností. Skupina kontinuálně existovala až do roku 1990. V roce 2004 se pak Hladík obklopil mladými muzikanty a její činnost obnovil. Kapela si získala opět popularitu, dokonce i mezi mladými hudebními fanoušky.

  Obal 1. LP skupiny Blue Effect Meditace (zleva Vladimír Mišík, Radim Hladík, Vlado Čech a Jiří Kozel). Repro archiv

  Replika (CD) obalu 1. LP skupiny Blue Effect Meditace, Supraphon 1970 (zleva Vladimír Mišík, Radim Hladík, Vlado Čech a Jiří Kozel). Repro archiv

  Od samého počátku své kariéry se prosazoval i jako výrazný skladatel. Nevěnoval se pouze rocku, ale i různým jeho avantgardním odnožím a příbuzným žánrům. V roce 1971 natočila jeho skupina Blue Effect s Jazzovým orechestrem Československého rozhlasu LP Nová syntéza a v roce 1975 Nová syntéza 2, jež byla průkopníky spolupráce rockových hudebníků s jazzmany u nás. Úzce spolupracoval se slovenskou hudební scénou (Marián Varga, Pavol Hammel nebo Fedor Frešo). V roce 1979 nahrál společně s bubeníkem Vlado Čechem skladbu klávesisty a zpěváka Blue Effectu Leška Semelky Šaty z šátků, která se stala vítěznou písní Bratislavské lyry. V 80. letech spolupracoval se zpěvákem a kytaristou Oldřichem Kellnerem a klávesistou Lubošem Mandou.

  Blue Effect v roce 1971 v době nahrávání LP Nová syntéza (nahoře Lešek Semelka, vlevo Radim Hladík, vpravo Jan kozel a dole Vlado Čech). FOTO archiv

  V roce 1971 v době nahrávání LP Nová syntéza (nahoře Lešek Semelka, vlevo Radim Hladík, vpravo Jan Kozel a dole Vlado Čech). FOTO archiv

  Věnoval se i folkové hudbě. Byla to zejména společná vystoupení s Jaroslavem Hutkou, kterého doprovázel na klasickou španělskou kytaru. Spolupracoval též s Dagmar Andrtovou-Voňkovou.

  Psal a nahrával hudbu i pro film (Praha očima…, Non plus Ultras, Posel ad.). V roce 2000 složil hudbu ke komorní inscenaci Dušana D. Pařízka hry Christiana Giudicelliho Premiéra mládí, již uvádělo pražské Divadlo v Řeznické.

  23. srpna 2014 se svou skupinou Blue Effect na festivalu Rock for People. FOTO PETR HLOUŠEK

  23. srpna 2014 se svou skupinou Blue Effect na festivalu Rock for People. FOTO PETR HLOUŠEK

  Jeho syn Radim Hladík jr. (1971) skládá filmovou hudbu a je studiovým zvukařem spolupracujícím s řadou českých hudebníků.

  Radim Hladík naposledy veřejně vystoupil se svou skupinou Blue Effect 14. září 2016 na Střeleckém ostrově v Praze. Hrál tehdy s kyslíkovým přístrojem, jako již několikrát předtím. Po skončení koncertu byl ale tak vyčerpaný, že byl odvezen na jednotku intenzivní péče. Od té doby nenystupoval a čekal na transplantaci plic. Zemřel v důsledku této nemoci.

  • Autor:
  • Publikováno: 5. prosince 2016

  Komentáře k článku: Zemřel Radim Hladík

  1. DN

   Profilový obrázek

   Rodina Radima Hladíka
   děkuje za projevenou soustrast a podporu, které si moc váží. A také za pochopení, že pohřeb proběhne pouze v úzkém rodinném kruhu.
   Rozloučení pro veřejnost pak zvažuje formou zádušní mše. Případné datum a místo konání ještě upřesní.

   10.12.2016 (13.36), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,