Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2019

ročník 25
19. 2.–4. 3. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Petr Skoumal

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  Petr Skoumal

  7. 3. 1938 Praha – 28. 9. 2014 Praha

  Hudebník, skladatel a zpěvák, známý púředevším z dua Vodňanský-Skoumal, dlouholetý spolupracovník Činoherního klubu a Divadla v Dlouhé v Praze.

  Umělecké vzdělání získal nejdříve na pražské konzervatoři, kde studoval dirigování. Pokračoval pak na brněnské JAMU, kde absolvoval v r. 1962 obor řízení sboru. Poté psal scénickou hudbu a byl také externím spolupracovníkem Československého rozhlasu.

  Skoumal-Vodnansky-SP

  Od roku 1966 pracoval v Činoherním klubu, kde byl režisérem a hudebním dramaturgem. Především zde však dostává prostor jeho spolupráce s Janem Vodňanským. Hráli spolu sice již dříve v Redutě, Ateliéru a Divadle hudby, ale vrcholem jejich společné tvorby byly scénické koláže parodických scének, básní a písniček právě v Činoherním klubu. První z nich vznikla v roce 1969 pod názvem S úsměvem idiota, o rok později pak následovaly Hurá na Bastilu a S úsměvem donkichota. Některé z textů reagovaly na tehdejší politickou situaci (např. píseň Maršálové se dotýká invaze vojsk v srpnu 1968), a proto se jejich autoři stali nepohodlnými.

  S Janem Vodňanským začátkem 80. let. FOTO archiv

  S Janem Vodňanským začátkem 80. let. FOTO archiv

  Za normalizace (koncem roku 1973) byly jejich inscenace z moci úřední zastaveny, Skoumal s Vodňanským museli z divadla odejít a bylo jim zakázáno i účinkování v televizi a rozhlase. Mohli vystupovat jen příležitostně na malých scénách a v kulturních domech po republice.

  S Mišíkovými Etc v polovině 80. let. FOTO archiv

  S Mišíkovými Etc v polovině 80. let. FOTO archiv

  Začátkem 80. let se jejich umělecké dráhy rozešly a Skoumal se plně věnoval samostatné tvorbě, především se zaměřil na písňovou tvorbu. I když jsou rozděleny na tvorbu pro děti a pro dospělé, hranice mezi nimi není nikdy ostrá a mnohé dětské písničky mají, díky osobitému Skoumalovu stylu a způsobu podání, ohlas i u dospělých. Psal hudbu mnohým hudebníkům, několik let působil jako člen kapely ETC Vladimíra Mišíka, dlouhodobě spolupracoval s Michalem Prokopem.

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  Velmi významná je jeho tvorba pro film a televizi (Srdečný pozdrav ze zeměkoule, Nejistá sezóna, Jára Cimrman ležící, spící, Rozpuštěný a vypuštěný…). Nezapomenutelná je i jeho hudba k večerníčkům (Maxipes Fík, Bob a Bobek, A je to…).

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  Jeho otcem byl český literární kritik a překladatel z němčiny a především z angličtiny Aloys Skoumal, matka byla též překladatelka z angličtiny Hana Skoumalová (roz. Duxová). Jeho kmotrem byl český katolický spisovatel Jan Čep. S herečkou Táňou Fischerovou měl syna Kryštofa (1976) celoživotně postiženého dětskou mozkovou obrnou. Jeho současnou manželkou byla herečka a dabérka Ilona Svobodová.

  Zemřel dnes ráno v nemocnici v pražských Střešovicích po těžké nemoci.

  • Autor:
  • Publikováno: 28. září 2014

  Komentáře k článku: Zemřel Petr Skoumal

  1. Jaroslav Tuček

   Smrt Petra Skoumala mě vzala!
   Při studiích JAMU jsme spolu bydleli na koleji v ulici Příkop. Chodíval do našeho pokoje hrát na klavír. Usměvavý, pohodový, vtipný muzikus. Byl stejně starý jako já…
   Ach, Bože můj, jsme tady jenom půjčený. Škoda, přeškoda, že už není. Jen pět sirot „cédéček“ po něm v mé knihovně zůstalo.
   Sbohem, Maestro!!

   29.09.2014 (11.30), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. DN

   Poslední rozloučení s Petrem Skoumalem
   se bude konat v pondělí 6. října od 12:00 hodin ve Velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze.

   29.09.2014 (11.34), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,