Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Petr Hapka

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  Petr Hapka

  13. 5. 1944 Praha – 25. 11. 2014 Okoř

  Úspěšný autor filmových melodií i populárních hitů, hudebník, skladatel, zpěvák a dirigent. Proslavil se spoluprací s textařem Michalem Horáčkem a skladbami, jako je Levandulová či S cizí ženou v cizím pokoji.

  Pocházel z kulturně založené rodiny, jeho matka byla operetní zpěvačkou a otec malířem. Odmalička se věnoval hudbě, jeho talent byl rozpoznán údajně už ve třech letech, kdy se naučil hrát na klavír, kteý se stal jeho hlavním nástrojem po celý život, přestože na pražské Státní konzervatoři vystudoval hru na violu a zpěv (u Karla Bermana). Pod vedením Oldřicha Nového současně absolvoval studium na dramatickém oddělení. Během studia hrál na piano v divadle Proton, poté na violu ve vlastní skupině Tornádo, dirigoval v Divadle Za branou.

  S Petrem Radou v šedesátých letech. FOTO archiv ČT

  S Petrem Radou v šedesátých letech. FOTO archiv ČT

  Jako autor písní šansonového typu se brzy začal prosazovat v autorské dvojici s textařem Petrem Radou. Už tehdy spolupracoval se zpěvačkou Hanou Hegerovou, pro kterou složil její tehdejší hity Kázání v kapli Betlémské či Obraz Doriana Graye. Psal ale písně i pro řadu dalších zpěváků a zpěvaček: Helenu Vondráčkovou, Hanu Zagorovou, Václava Neckáře.

  S Michalem Horáčkem, Hanou Hegerovou a Richardem Müllerem v září 2011 na křtu Müllerovy kompilace Všechno. FOTO archiv

  S Michalem Horáčkem, Hanou Hegerovou a Richardem Müllerem v září 2011 na křtu Müllerovy kompilace Všechno. FOTO archiv

  Pro jeho kariéru byla ale nejpodstatnější spolupráce s textařem Michalem Horáčkem, která začala koncem osmdesátých let autorským projektem, albem pro Hanu Hegerovou Potměšilý host. Odtud pochází jeden z Hapkových i Hegerové největších hitů, jejich duet Levandulová. Úspěšná spolupráce Hapky a Horáčka pokračovala na albu V penziónu Svět (1988), na němž se již podílelo kromě Hegerové více  zpěváků včetně Richarda Müllera a Michaela Kocába. Ve stejném konceptu pak dvojice pokračovala v autorských albech i po roce 1989. Spolupracovala od pop-star Lucie Bílé přes písničkáře Jaromíra Nohavicu až po rockovou hvězdu Janu Kirschner. Poslední projekt, který spolu vytvořili, byl divadelní projekt ve Státní opeře Praha a stejnojmenné album Kudykam (2009), na kterém s nimi spolupracoval i herec a zpěvák Vojtěch Dyk.

  V roce 2010 na Okoři se svou tehdejší ženou Olgou. FOTO archiv

  V roce 2010 na Okoři se svou tehdejší ženou Olgou. FOTO archiv

  Složil hudbu k více než osmdesáti filmům či televizním seriálům. Jsou mezi nimi snímky Tisícročná včela, Den pro mou lásku, Panna a netvor, Krakonoš a lyžníci, Upír z Feratu, Deváté srdce nebo Fimfárum. Z Hapkových písniček, napsaných původně pouze pro filmové účely, se občas staly hity i mimo tyto snímky. Příkladem budiž Nestůj a pojď z filmu Páni kluci nebo titulní písnička z retro komedie Fešák Hubert.

  FOTO archiv ČT

  FOTO archiv ČT

  Loni v březnu podstoupil zdánlivě banální operaci kyčelního kloubu, po které se u něj začala projevovat Alzheimerova choroba. Zprvu byl hospitalizován v PL v Bohnicích, ale zařízení na podzim loňského roku opustil a vrátil se domů na Okoř, kde o něj pečovala jeho rodina. Svůj boj s těžkou nemocí dnes v podvečer prohrál.

  • Autor:
  • Publikováno: 25. listopadu 2014

  Komentáře k článku: Zemřel Petr Hapka

  1. DN

   Profilový obrázek

   Podle sdělení rodiny
   se poslední rozloučení pro veřejnost plánuje na čtvrtek 4. prosince na Vyšehradský hřbitov. Následný pohřeb skladatele v Okoři se uskuteční už pouze v rodinném kruhu.

   29.11.2014 (17.17), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. DN

   Profilový obrázek

   Ve čtvrtek 4. 12.
   se v bazilice svatého Petra a Pavla na pražském Vyšehradě konal veřejný obřad, při němž se s hudebníkem mohla rozloučit veřejnost. V poledne začala zádušní mše, na níž mimo jiné promluvil Hapkův dlouholetý přítel a spolupracovník Michal Horáček.
   Po skončení obřadu na Vyšehradě se uskutečnilo ještě jedno rozloučení na Okoři, kterého se zúčastnili jen Hapkovi nejbližší.

   05.12.2014 (14.42), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,