Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Zemřel Pavel Veselý

  V neděli by oslavil osmdesátiny… FOTO MICHAL DOLEŽAL

  Pavel Veselý

  28. 1. 1938 Dolní Počernice, okr. Praha – 24. 1. 2018 Praha)

  Tanečník a choreograf.

  Absolvoval Taneční učiliště Československého státního souboru písní a tanců, kde se jako hlavnímu předmětu věnoval folklornímu tanci. Základní vojenskou službu vykonával v Armádním uměleckém souboru, kde se intenzivně věnoval technice klasického baletu. Jeho prvním angažmá byl Československý soubor písní a tanců. V roce 1959 přišel do souboru Laterny magiky, kde ztvárnil řadu sólových rolí ve většině repertoáru.

  Vlevo s Janou Andrsovou v inscenaci Otvírání studánek (1966). FOTO archiv LM

  Do Laterny magiky nastupoval v období, kdy se tvořila její druhá inscenace nazvaná Zájezdový program. Premiéru měla v někdejším Leningradu (dnes Sankt Petěrburg). Následovaly další, z nichž v každé vyjma Hoffmannových povídek tančil.

  Svůdce v Kouzelném cirkuse (1975). FOTO archiv LM

  Nejslavnější je dodnes Kouzelný cirkus (1975), kde stvárnil roli Svůdce (dodnes jej ve filmové dotáčce využívané v představeních můžete vidět), ale opominout nelze ani další, především scénická podoba kantáty Bohuslava Martinů Otvírání studánek, jež vznikla už v roce 1959 (ale premiéru měla povolenou až v roce 1966) v režii Alfréda Radoka a choreografii Zory Šemberové. Neopomenutelné je i jeho číslo Krkolomná jízda, které bylo na repertoáru Laterny deset let. Jeho zjednodušenou verzi můžete v provedení jiných tanečníků vidět ve filmové dotáčce i dnes (na rekonstrukci se podílel jako poradce).

  Krkolomná jízda (natáčeno v západním Berlíně). FOTO archiv LM

  Z dalších inscenací zmiňme  nedoceněnou práci režiséra Václava Kašlíka Pražský karneval, kde Veselý tančil v jevištních povídkách, vycházejících ze staropražských legend. V Laterně magice působil až do roku 1990, hlavní roli Svůdce v Kouzelném cirkusu tančil naposledy v 52 letech. S Laternou magikou se zúčastnil mnoha zahraničních turné, byl mimo jiné prvním českým tanečníkem, který vystoupil ve slavné Ed Sullivan Show během prvního zájezdu Laterny magiky do Spojených států v roce 1964.

  Se Sašou Alšmanovou v Pražském karnevalu (1974). FOTO archiv LM

  Jako tanečník spolupracoval i s televizí a filmem. Po skončení taneční kariéry se věnoval jako choreograf práci především s činoherními divadly v Hradci Králové, Jihlavě, Kladně, Karlových Varech  a v Praze v Divadle S. K. Neumanna / Dovadlo pod Palmovkou.

  V kostýmu Svůdce z Kouzelného cirkusu. FOTO MARTIN BECK

  Angažmá: tanečník ČSSPT 1953–59, Laterna magika 1959–61, ND Praha 1961/62, sólista Laterny magiky 1962–90. Působil jako pedagog ve Studiu Towen. Z rolí: Ženich v Otvírání studánek (1966), Kulisák v Revui z bedny (1968), Student Jan a Houslista v Pražském karnevalu (1974), Vlk ve Ztracené pohádce (1975), Svůdce v Kouzelném cirkuse (1975), Čaroděj ve Sněhové královně (1979), Rozhodčí v Jednoho dne v Praze (1982). Jako choreograf se v Laterně magice podílel na inscenaci Jednoho dne v Praze (část Michaela Kocába Kvadrofonní ticho, 1982).

  Zemřel po těžké nemoci. O jeho úmrtí informovala mluvčí činohry Národního divadla a Laterny magiky Kateřina Ondroušková. Laterna magika věnuje v sobotu 27. ledna od 20 hodin Pavlovi Veselému představení Kouzelného cirkusu.

  • Autor:
  • Publikováno: 25. ledna 2018

  Komentáře k článku: Zemřel Pavel Veselý

  1. DN

   Avatar

   Podle sdělení Kateřiny Ondrouškové
   se veřejné rozloučení konat nebude, bude jen zádušní mše pro rodinu.

   26.01.2018 (11.40), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,