Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Otakar Brousek st.

  Z TV inscenace Neobyčejné životy. FOTO archiv ČT

  V TV dokumentu Neobyčejné životy (2009). FOTO archiv ČT

  Otakar Brousek st.

  28. 9. 1924 Krhanice – 14. 3. 2014 Praha

  Herec, dlouholetý člen hereckého souboru Divadla na Vinohradech. Na tamních prknech působil od roku 1959. I ve svém pokročilém věku účinkoval ve hře Jistě, pane ministře, která měla premiéru v roce 2005.

  Ještě jako dítě se velice zajímal o múzická umění, chodil do houslí, bavil se zpíváním ve smíšeném sboru, na gymnáziu hrál ve školním orchestru a divadelním kroužku, zvlášť jej pak zajímala literatura dramatu a poezie. Rodiče jej nutili do medicíny, on však ze svého neustoupil a rozhodl se pro divadlo.

  S Violou Zinkovou v inscneaci DnV Proč žiješ, Václave Řího (1958). FOTO archiv DnV

  S Violou Zinkovou v inscenaci DnV Proč žiješ, Václave Řího (1958). FOTO archiv DnV

  Studoval na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy a už za protektorátu začínal jako ochotník, kdy s malou skupinkou vrstevníků a nadšenců do umění sborově recitoval. Po maturitě tak měl jasný viditelný cíl studia na konzervatoři, žel osud tomu tak nepřál, když nacisté nuceně uazvřeli vysoké školy. Byl totálně nasazen, ale s několika kamarády a kolegy ochotníky se dohodl, že po skončení války se všichni dají k divadlu. Hned roku 1945 nastupuje do Středočeského divadla v Kladně jako inspicient i herec. Spolupracuje také s rozhlasem, kde čte zprávy, komentáře, reportáže či rozhlasové hry. Jeho podmanivý hlas o mnoha barvách si oblíbí celý národ převážně z recitátorství. V roce 1946 úspěšně skládá zkoušky do Studia Národního divadla k Jindřichu Honzlovi a v Praze už zůstává natrvalo. Po dvou letech dostal angažmá do Městského divadla pro mládež Praha. Po absolvování vojenské základní služby v Armádním uměleckém souboru a působení v Armádním rozhlase hrál ještě krátce ve smíchovském Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého, odkud odešel na šest let do D34 E. F. Buriana. V roce 1959 definitivně zakotvil v Divadle na Vinohradech.

  Na tamním jevišti vytvořil přes sto dvacet rolí klasického i současného repertoáru světových dramatiků i českých autorů, například v inscenacích Hon na čarodějnice, Julius Caesar, Král Krysa, Maryša nebo Tartuffe. Na stará kolena se ze mě stal feydeauovský herec, komediální typ, komentoval své pozdní vinohradské role, například v Dámě od Maxima.

  S kolegyněmi z Divadla na Vinohradech Jiřinou Jiráskovou a Jiřinou Bohdalovou. FOTO archiv

  S kolegyněmi z Divadla na Vinohradech Jiřinou Jiráskovou a Jiřinou Bohdalovou. FOTO archiv

  Hrál v obrovském množství filmů a televizních inscenací. Mezi ty nejznámější patří seriál F. L. Věk, filmy Hop, a je tu lidoop, Racek má zpoždění, Svatby pana Voka, Můj brácha má prima bráchu a další.

  Byl to herec s mimořádně precizní dikcí a vysoce kultivovaným hereckým projevem. Byl i výborným recitátorem, konferenciérem, dabérem a voiceoverem. Daboval například postavu Albuse Brumbála ve filmové sérii Harry Potter. V roce 1996 získal Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. Za jeho celoživotní mistrovství v činohře jej Herecká asociace v roce 2004 odměnila cenou Thálie.

  S Cenou Thálie za celoživotní mistrovství. FOTO archiv

  S Cenou Thálie za celoživotní mistrovství (2004). FOTO archiv

  Od roku 1965 byl podruhé ženatý, a to s bývalou tanečnicí Národního divadla v Praze a herečkou Lukou Rubanovičovou. Obě jeho děti z prvního manželství (manželka předčasně zemřela) – syn Otakar Brousek mladší a dcera Jaroslava Brousková – jsou herci. Také jejich partneři Ladislav Potměšil, manžel Jaroslavy Brouskové, a Zuzana Mixová, první manželka Otakara Brouska mladšího, jsou herci. I jeho vnuk Ondřej Brousek je herec a navíc si přibral ještě kariéru hudebníka.

  Osudy své rodiny sepsal v knize z roku 2002 Otakar Brousek o sobě… sága rodu Brousků. Brouskův portrét přiblížila i kniha Nekončící potlesk aneb Galerie nezapomenutelných od publicisty Davida Laňky.

  Zemřel po dlouhé nemoci v jedné z pražských nemocnic. Smutnou zprávu oznámil prezident Herecké asociace Jiří Hromada. Rozloučení pro veřejnost a kolegy bude ve středu 19. března od 11:00 do 13:00 hodin v hledišti vinohradského divadla. Vstup bude umožněn i veřejnosti. Dnes od 18:00 je v divadelním foyeru DnV pro veřejnost otevřeno pietní místo s kondolenční knihou.

  /Pro i-DN z více zdrojů připravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 14. března 2014

  Komentáře k článku: Zemřel Otakar Brousek st.

  1. DN

   Profilový obrázek

   Do mimořádného vysílání
   zařazuje dnes a v neděli vzpomínkové pořady Český rozhlas a Česká televize.
   ČT dnes odvysílá díl s Otakarem Brouskem st. Neobyčejné životy a rozhovor s Markem Ebenem Na plovárně, kde byl Otakar Brousek st. hostem v roce 2004. V neděli večer nabídne program ČT art inscenaci z roku 1963 Maškaráda.
   Český rozhlas Dvojka v neděli zařadí zábavný pořad Hvězdný prach, v němž byl Brousek hostem Jaromíra Hanzlíka. Ke vzpomínce se připojí i ČRo Vltava.

   14.03.2014 (18.18), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. DN

   Profilový obrázek

   Reportáž
   z posledního rozloučení včera v Divadle na Vinohradech najdete zde: http://kultura.idnes.cz/pohreb-otakara-brouska-071-/divadlo.aspx?c=A140319_140700_divadlo_ob

   20.03.2014 (12.57), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,