Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Daniel Balatka

  FOTO ARCHIV

  Daniel Balatka

  16. 9. 1975 Jablonec nad Nisou – 11. 7. 2018 Jablonec nad Nisou

  Operní režisér.

  Vystudoval operní zpěv a režii na JAMU v Brně, kde v letech 1995 – 2001 jako zpěvák i režisér spolupracoval v Komorní opeře na dvanácti inscenacích (mj. Albert Herring, Kritická noc). V krátkém angažmá v Divadle J. K. Tyla v Plzni se uvedl dvěma pozoruhodnými režiemi, které vzbudily pozornost svou poetikou: Prodaná nevěsta (2002) a Werther (2003). Jenže poté nástup velmi nadaného režiséra zkomplikovaly zdravotní problémy, které jeho nadějnou uměleckou dráhu zmařily. Ještě režíroval v Prague Pocket Opeře projekt Dvakrát Martinů (2005 – Slzy nože, Ariadna), který lze chápat jako pokus o generační výpověď, a o rok později zpracoval režijní koncept pro inscenaci opery Marta aneb Trh v Richmondu pro Národní divadlo v Brně (2005); realizoval ho Jaromír Brych.

  Z inscenace V studni, kterou režíroval spolu s vedoucí turnovského dramatického kroužku Alenou Tomášovou a připravil s žáky ZUŠ Turnov (prem. 17. června 2009 v turnovské Střelnici). FOTO Turnovskovakci

  Učil na několika školách, také na Základní umělecké škole v Turnově, kde mimo jiné přispěl k uvedení opery Viléma Blodka V studni (2009).

  V posledních letech komunikoval s okolím především na Facebooku. Sdílel tam mimo jiné citát Ericha Marii Remarqua: Vy jste zvláštní lidé, vy mladí, všichni dohromady. Minulost nenávidíte, přítomností opovrhujete, budoucnost je vám lhostejná.

  Úmrtí oznámila rodina.

  • Autor:
  • Publikováno: 12. července 2018

  Komentáře k článku: Zemřel Daniel Balatka

  1. Radek Prugl

   Profilový obrázek

   Dana jsem znal z Hudebni fakulty Janackovi Akademie Muzickych umeni.
   Byl to vesely, rozjarily a nekdy i smutny a plachy clovek, i kdyz mu asi ne vsichni rozumeli, urcite nejakou ulohu na teto zemi za svuj kratky zivot splnil.
   Budiz vzdana cest jeho pamatce….

   13.07.2018 (19.34), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Iva Chaloupková

   Profilový obrázek

   Dan byl člověkem,
   kterého nedokázal jen tak někdo pochopit. Obrovský talent a rozpolcená osobnost. Užili jsme si s ním hodně legrace. Byl všechno, jen ne šedivý, a tak v šedivém Brodě, ve svém rodném městě, kde poslední léta žil, prostě zářil. Jenže často oslnil své okolí tak, že zůstával nevyslyšen. Stal se sice členem divadelního Studia Hamlet Železný Brod, ale mnoho jsme toho společného v divadle nepodnikli, přeci jen jeho životní láska byla opera a ne činohra.
   DANE, JSI TU PRO NÁS POŘÁD S NÁMI.

   18.07.2018 (17.21), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,