Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

  Zemřel Norman Jewison

  Foto Chasen

  Norman Jewison

  21. 7. 1926 Toronto, Ontario, Kanada – 20. 1. 2024 Los Angeles, California, USA

  Kanadský filmový režisér známý filmovými zpracováními muzikálů Šumař na střeše (1971) a Jesus Christ Superstar (1973) a dramaty V žáru noci (1967) či …a spravedlnost pro všechny (1979).

  Byl synem Dorothy Irene a Percy Josepha Jewisonových. Po středoškolských studiích sloužil v letech 1944-45 v armádě u námořnictva. V roce 1949 promoval na umělecké škole Victoria College of Art v Torontu. Poté přesídlil do Velké Británie, kde byl zaměstnán jako scenárista a občasný herec pro anglickou televizní stanici BBC. Po návratu do rodné Kanady v roce 1952 začal pracoval jako režisér televizních pořadů pro CBS, specializoval se na muzikálovou a komediální tvorbu.

  Sedmdesátá léta. Foto archiv

  Filmovou premiéru jako režisér si odbyl v roce 1962 komedií 40 Pounds of Trouble, v níž hlavní roli ztvárnil Tony Curtis. V šedesátých letech se stal vyhledávaným režisérem komediálního žánru, i přesto dokázal, že není jen žánrový specialista. Dvakrát se v tomto období na filmovém plátně setkal se Steve McQueenem – ve snímích The Cincinnati Kid (1965) pojednává o hráči pokeru a v Případu Thomase Crowna (1968), který se dnes řadí mezi filmové klasiky, a to nejen díky Faye Dunaway v roli pojišťovací agentky pronásledující bohatého finančníka, který se rozhodne vykrást banku, ale především díky tehdy nově použité technologii rozděleného plátna. V roce 1967 sklidil úspěchy kriminálním dramatem V žáru noci, které – mimo dalších ocenění – získalo pět Oscarů.

  Na konci dekády se přestěhoval se svojí rodinou z USA do Anglie, kde do filmové podoby převedl dva slavné divadelní muzikály – v roce 1971 opět Oscary ověnčeného Šumaře na střeše a o dva roky později Jesus Christ Superstar, jeho exteriéry se natáčely v Izraeli.

  Na sklonku sedmdesátých let přesídlil zpět do rodné Kanady, kde natočil sociální drama P.Ě.S.T. (1978) se Sylvesterem Stallonem a Rodem Steigerem a právnický film …a spravedlnost pro všechny (1979) v hlavní roli s Al Pacinem. V osmdesátých letech se opět vrátil k tématu segregace v dramatu Příběh vojáka. V roce 1987 natočil romantickou komedii v hlavních rolích s Cher a Nicolasem Cagem Pod vlivem úplňku, která získala tři Oscary.

  V roce 1988 založil Kanadské filmové centrum /zde/, instituci pro vzdělávání na poli filmových, televizních a jiných inovátorských. V letech devadesátých se vrátil do komediálních vod k televizním snímkům. Na konci dekády, v roce 1999, se podruhé setkal s Denzelem Washingtonem ve sportovním dramatu Hurikán. Posledním jeho snímkem je film Promlčení z roku 2003.

  Ve své torontské kanceláři v roce 2011. Foto Chris Young

  Byl zárukou kvalitních komedií, dramat a muzikálů. Dokázal vždy vybrat zajímavé scénáře, kvalitní spolupracovníky a stimuloval herce ke kvalitním výkonům. Téměř každý jeho film získal nějakou nominaci na filmová a televizní ocenění, mnoho snímků ji také proměnilo (vedle Oscarů získal např. tři Emmy Awards za své televizní počiny). On sám však samostatného Oscara za režii nikdy neobdržel. V roce 1999 mu aspoň byl udělen Oscar za celoživotní dílo.

  V roce 1953 (11. července) se oženil s Margaret Ann Dixon, s níž měl tři potomky (s pěti vnoučaty), manželství setrvalo až do konce jejího života 26. listopadu 2004. V roce 2010 se oženil s Lynne St. David, se kterou žil od roku 2008. Po svatbě se jeho žena jmenuje Lynne St. David-Jewison.

  Podle filmového publicisty Jeffa Sandersona zemřel klidně u sebe doma.

  /Pro iDN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 24. ledna 2024

  Komentáře k článku: Zemřel Norman Jewison

  1. Marika

   Avatar

   Děkujeme za Vaši tvorbu…
   R I P.

   31.01.2024 (23.38), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,