Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Miroslav Středa

  Foto archiv MD Most

  Miroslav Středa

  18. 5. 1945 Náchod – 30. 10. 2021

  Herec a dabér.

  Vyučil se seřizovačem textilních strojů a pracoval v továrně. Jeden z mistrů, zanícený divadelník, ho přivedl do ochotnického souboru. Pod vlivem instruktora amatérského herectví při Osvětovém domě v Náchodě se přihlásil ke studiu herectví na JAMU, kam byl přijat a kterou absolvoval v roce 1968.

  Jako Laco s Danou Medřickou (Kostelnička) v televizním zpracování hry Gabriely Preissové Její pastorkyňa (pod názvem Jenůfa) režiséra Zdeňka Kaloče (1976). Foto archiv ČT

  Po škole působil jednu sezonu v Divadle Petra Bezruče v Ostravě (1968–1969) a dalších deset let (1969–1979) v brněnském Státním divadle (dnes Národní divadlo Brno). Odtud přešel do Činoherního klubu v Praze, kde zůstal až do roku 1989 (zde). Po krátké polistopadové anabázi ve Státním divadle Brno (Flavius v Timotu Athénském režiséra Ivana Baladi, 1993 – zde) byl od roku 1996 v angažmá v Městském divadle v Mostě, kde se na konci roku 2014 s hereckou kariérou rozloučil. Více o jeho rolích zde.

  Vlevo v roli Kriminálního inspektora s Petrem Nárožným (Vilém Voigt), Miloslavem Štibichem (Pasový komisař) a Oldřichem Víznerem (Kriminální inspektor) v Hejtmanovi z Kopníku Carla Zuckmayera (r. Ladislav Smoček, prem. 12. 2. 1980, Činoherní klub, Praha). Foto Miroslav Pokorný

  Kromě mnoha divadelních rolí je rozsáhlá i jeho filmografie, která čítá desítky titulů pro film (zde) i televizi (zde), ale uplatnil se především ve vedlejších až epizodních rolích. Zahrál si například ve filmové komedii Buldoci a třešně (1981) či v seriálech Sanitka nebo Synové a dcery Jakuba skláře. Po roce 1989 ho mohli televizní diváci vidět například v seriálu Zdivočelá země.

  Civilní snímek z poloviny osmdesátých let s vlastnoručním autogramem. Foto archiv

  Kromě televize se uplatnil také v dabingu. Jeho hlas zazněl v řadě známých filmů i seriálů. Neméně významná je i jeho práce pro rozhlas.

  V jedné ze svých pozdních mosteckých rolí (19. 2. 2009). Foto Libor Zavoral

  Byl dvakrát ženatý. Jeho první ženu Hanu (roz. Šedivou) – také herečku (zde) – si v roce 2015 vzal za manželku kolega, herec Zdeněk Maryška. Jeho druhou manželkou byla obchodní náměstkyně ředitele MD Most Jaroslava Středová, která dnes informovala i o jeho úmrtí. V posledních letech trpěl Alzheimerovou chorobou.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  ///

  Více na i-DN:

  Tovje v hereckém nebi

  • Autor:
  • Publikováno: 30. října 2021

  Komentáře k článku: Zemřel Miroslav Středa

  1. Pavel Hrma

   Avatar

   Je to velká ztráta,
   byl to výborný herec a skvělý dabér. Upřímnou soustrast celé jeho rodině… Nezapomeneme!
   Pavel

   31.10.2021 (10.27), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,