Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2023

ročník 32
19. 9. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Miloš Stránský

  Foto archiv HD Jihlava

  Miloš Stránský

  5. 5. 1938 Praha – 10. 9. 2023 Plzeň

  Herec a divadelní režisér, emeritní ředitel, dlouholetý člen a umělecký šéf Horáckého divadla Jihlava.

  S herectvím začínal v Divadle Jiřího Wolkera v Praze, kam zběhl ze studií režie. Po dalších hereckých zkušenostech v Liberci a Plzni oslovil s žádostí o angažmá Horácké divadlo, kam v roce 1965 nastoupil. V Jihlavě se také oženil a založil rodinu. Ačkoliv působil ještě jako ředitel Parku kultury a oddechu v Jihlavě nebo později jako člen činohry Státního divadla v Ostravě, vždy se z těchto misí vracel do Horáckého divadla.

  Jako Bergman s Alexandrou Gasnárkovou (Luisa) v Havlově Asanaci (r. Jozef Adamovič, prem. 31. 3. 1990, Komorní scéna NDM Ostrava v Divadle loutek). Foto Josef Hradil

  Po sametové revoluci jej oslovil herecký soubor Horáckého divadla jako vhodného kandidáta na pozici ředitele, jímž se stal od 30. května 1990. V té době divadlo přežívalo v náhradním prostoru, započatá rekonstrukce z října 1989 byla zastavena, vypisovala se nová architektonická soutěž. Jeho zásluhou se nakonec podařilo první novou polistopadovou divadelní budovu v Česku vybudovat. Slavnostní otevření se konalo 20. října 1995 /zde/.

  Foto archiv HD Jihlava

  V pozici ředitele Horáckého divadla působil do roku 2000, v hereckém angažmá ale zůstal až do konce sezony 2005/06. Na jihlavském jevišti ztvárnil na 145 rolí, byl autorem mnoha divadelních textů a jako režisér nastudoval v HDJ sedm inscenací. Po celou dobu své profesní dráhy věnoval také mnoho volného času spolupráci s ochotnickými divadelními spolky z celého kraje.

  S manželkou a synem Martinem v roce 2011 v Národním domě v Praze na Smíchově při předávání cen Senior Prix, které uděluje Nadace Život umělce. Foto Jiří Šantora

  Po skončení aktivní umělecké činnosti bydlel v Plzni a několikrát hostoval v DJKT – nejprve v roce 2006 coby ředitel Bellerose v Cyranovi z Bergeracu a v průběhu dalších let nazkoušel menší role ještě ve čtyřech inscenacích. Poslední rolí byla postava Adama v komedii Jak se vám líbí (prem. 4. 5. 2013, r. Juraj Deák), jež se uváděla do února 2015.

  Ve své poslední roli Adama v komedii Jak se vám líbí (prem. 4. 5. 2013, r. Juraj Deák). Foto archiv DJKT

  Mimo divadelní prkna se objevil v několika málo filmových a televizních rolích, například v pohádce Jak se budí princezny nebo seriálu Četnické humoresky.

  Byl nositelem ceny Senior Prix za herecké mistrovství (2011). V roce 2015 získal skleněnou medaili Kraje Vysočina, nejvyšší ocenění tohoto kraje.

  Byl otcem herce DJKT v Plzni Martina Stránského.

  Zemřel po dlouhé nemoci. O jeho úmrtí informovalo na svých webových stránkách HD Jihlava. Byl velkou osobností Horáckého divadla, měl zásadní vliv na jeho podobu, jeho odkaz divadlo nese stále, píše se tam. /zde/

  /Pro iDN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 18. září 2023

  Komentáře k článku: Zemřel Miloš Stránský

  1. Milan Pikola

   Avatar

   Upřímnou soustrast.
   Pana Stránského jsem viděl hrát v několika hrách z doby, kdy byl v Horáckém divadlem Jihlava a dost často zajížděli k nám do znojma.

   19.09.2023 (19.09), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Marie Zelenková

   Avatar

   Čest jeho památce. Upřímnou soustrast celé rodině.

   25.09.2023 (16.19), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,