Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Miloš Nesvadba

  Foto archiv ND

  Miloš Nesvadba

  17. 4. 1925 Praha – 22. 7. 2020

  Herec, spisovatel, ilustrátor, výtvarník, dlouholetý člen činohry Národního divadla v Praze známý svými kresbičkami a malůvkami pro děti. Působil také jako komiksový kreslíř, karikaturista, divadelní a televizní scénograf.

  Vyrůstal se starším bratrem Jiřím, který se stal scénografem a divadelním režisérem. Odmaturoval na reálném gymnáziu (1944) a přihlásil se na Státní konzervatoř v Praze. Jeho studia však přerušila druhá světová válka. Po válce se na konzervatoř již nevrátil. Hereckou průpravu získal v Souboru mladých Jindřicha Honzla (později Studia Národního divadla).

  V roce 1948 byl angažován do činohry Národního divadla, kde ztvárnil desítky rolí. Jeho doménou byly především role komické, v nichž těžil z výrazné mimiky, smyslu pro detail, zkratky a parodické nadsázky. Režisér Alfréd Radok si nicméně povšiml, že se za maskou komika skrývá bohatší rejstřík, a svěřil mu v inscenaci hry Ďábelský kruh postavu van der Lubbeho obviněného ze zapálení Říšského sněmu. Téměř osudově jej provázela Jiráskova Lucerna; postupně v ní ztvárnil vodníka Michala, Kláska, France i kněžnina sluhu Žána. Pěkné příležitosti dostal také v Hadriánovi z Římsů či Cyranovi z Bergeraku. Se Zlatou kapličkou se rozloučil – spolu se svou dlouholetou kolegyní Lubou Skořepovou – derniérou Dočekalova Revizora 18. června 2014 ve věku 89 let.

  V padesátých letech. Foto archiv NFA

  Na filmovém platně se objevil ve více než třiceti filmech, většinou v drobných rolích. Debutoval v historické komedii Miroslava Cikána Alena v roce 1947.

  Nejvíce filmových rolí ztvárnil v průběhu padesátých let, později se objevoval na filmovém plátně celkem zřídka. Vidět jsme jej mohli například ve filmech Cirkus bude!, Hrátky s čertem, Florenc 13.30, Slasti Otce vlasti, Svatby pana Voka, Podivná přátelství herce Jesenia nebo Císařovy nové šaty. Nezapomenutelnou roli prince ze Země zacházejícího slunce si zahrál v pohádce Bořivoje Zemana Pyšná princezna (1952). (Více zde)

  Princ ze Země zacházejícího slunce se Stanislavem Neumannem coby králem v Pyšné princezně (r. Bořivoj Zeman, 1952). Foto archiv

  Příležitostně se objevoval i v televizních seriálech a inscenacích, jako například v seriálech Hříšní lidé města pražského, Četnické humoresky nebo Klapzubova jedenáctka. Velkou oblibu si získal svými hereckými a kreslířskými výstupy v pořadech pro děti. Naposledy stál před filmovou kamerou v roce 2009 ve snímku Vlado Štancla Pamětnice.

  Vedle herectví od mládí projevoval neobyčejné výtvarné nadání, díky kterému proslul také jako kreslíř karikatur a vtipů, ilustrátor knih, z nichž některé sám napsal. Kreslil do novin a časopisů. Jako výtvarník stál i u zrodu časopisu Dikobraz. Věnoval se také knižní ilustrátorské činnosti, zejména knížek pro děti. Pro nejmenší čtenáře ilustroval přes 50 knížek a řadu omalovánek. Proslul například postavou Evičky a pejska Monoklíčka. Jeho jméno je úzce spjato s dětskými časopisy Mateřídouška a Sluníčko, ve kterých hojně publikoval svoje kresby i literární díla. Oblíbený byl jeho komiks Chytří psíci jezevčíci v časopise Čtyřlístek nebo kocour Damián. Jako „Pan malíř“ vystupoval se Štěpánkou Haničincovou mnoho let v televizních pořadech pro děti.

  V roce 1964 se stal zakládajícím členem Odboru přátel a příznivců Slavie, který měl za cíl zachránit a pozdvihnout fotbalovou Slavii, toho času živořící ve druhé fotbalové lize. V roce 1989 byl jmenován zasloužilým umělcem.

  V roce 2010, v den svých 85. narozenin. Foto archiv

  Se svou ženou, kostýmní výtvarnicí Jaroslavou měl dva syny. Prvorozený Michal je herec a mim a stejně jako jeho otec se věnuje převážně dětem. Mladší Martin je vydavatelem a provozuje malou cestovní kancelář. Miloš Nesvadba byl dědečkem (měl čtyři vnoučata) a pradědečkem.

  Zemřel v kruhu rodiny. O úmrtí informoval jeho syn Michal.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 22. července 2020

  Komentáře k článku: Zemřel Miloš Nesvadba

  1. DN

   Profilový obrázek

   Poslední rozloučení
   se uskuteční ve čtvrtek 6. srpna od 11 hodin v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze na nám. Jiřího z Poděbrad.

   29.07.2020 (19.41), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,