Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Miloš Navrátil

  Miloš Navrátil. Foto archiv

  Miloš Navrátil

  2. 4. 1932 Milešovice (okres Vyškov) – 21. 2. 2019 Blansko

  Muzikolog, pedagog ostravské konzervatoře, publicista, historik.

  Ve dvaceti letech absolvoval abiturientský kurz na Janáčkově akademii múzických umění v Brně a posléze hudební vědu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Učili ho zde legendární brněnští muzikologové Jan Racek a Bohumír Štědroň. Doktorát získal na Univerzitě Palackého v Olomouci, externí aspiranturu absolvoval u Jaroslava Volka, z „kádrových důvodů“ však obdržel titul CSc. až v roce 1991.

  Na ostravskou konzervatoř nastoupil jako mladý učitel krátce poté, co se transformovala z Vyšší hudebně-pedagogické školy. Zasvětil jí celou svou kariéru a bez přerušení zde učil v letech 1960 – 2000 a svou přísnou výukou vychoval mnoho generací hudebníků, zpěváků a umělců. V devadesátých letech strávil tři roky na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity, kde se v roce 1993 taktéž habilitoval. Poté zde deset let rovněž učil, stejně jako na katedře muzikologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Při výuce dával vždy přednost živé zkušenosti s hudbou před prostým biflováním dat.

  Miloš Navrátil. Foto archiv

  Sepsal několikera skripta a na konzervatoři vybudoval velký archiv partitur, hudební a výtvarné literatury a fonotéku obsahující stovky titulů na magnetofonových páskách, gramofonových deskách, audiokazetách a později CD nosičích, a to od vážné hudby přes jazz a rock až po folklór mnoha národů. Aktivně se věnoval také hudební publicistice. Jeho recenze a kritiky vycházely například v časopisech RovnostNová svobodaMoravskoslezský večerníkČervený květHudební rozhledyOpus Musicum či Harmonie. Psal věcně, úsporně, s přesnou terminologií a rozsáhlou slovní zásobou. V šedesátých letech sehrál výraznou úlohu jako hudební kritik a popularizátor spolupracující s Divadlem hudby, Městskou hudební knihovnou či jako programový poradce ostravských hudebních festivalů. Připravil řadu úvodních slov ke koncertům, textů do bookletů gramofonových desek a CD.

  Zajímal se rovněž o historii: napsal například monografie Béla Bartók a Oliver Messiaen, ale také Dějiny hudbyNástin vývoje evropské hudby 20. století či populárně-naučnou knížku Charakteristika hudebního baroka a portréty slavných mistrů – A. Vivaldi, G. F. Händel, J. S. Bach. Spolupracoval i na kolektivních muzikologických pracích, zúčastnil se mnoha vědeckých konferencí a vytvořil řadu rozhlasových pořadů o hudbě 20. století. Té věnoval také svou výzkumnou činnost, v níž se zaměřoval na recepci nové hudby mladými posluchači.

  Zemřel v nemocnici v Blansku. Poslední rozloučení se bude konat 5. března v 15 hodin a 15 minut v obřadní síni města Blanska.

  /Z více zdrojů zpracovala kaczk/

  • Autor:
  • Publikováno: 28. února 2019

  Komentáře k článku: Zemřel Miloš Navrátil

  1. PhDr.Hana Topolánková

   Avatar

   Mnohokrát děkuji za vše,
   co jste mně na ostravské konzervatoři předal, za chválu a povzbuzení v letech 2015-16.
   PhDr. Hana Topolánková

   09.10.2021 (21.32), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,