Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Michel Legrand

  Michel Legrand na 70. ročníku filmového festivalu v Cannes. Foto Jean-Paul Pelissier

  Michel Legrand

  24. 2. 1932 Paříž, Francie – 26. 1. 2019 Paříž, Francie

  Francouzský hudební skladatel, dirigent a klavírista. Spolupracoval s Edith Piaf či Orsonem Wellesem, je autorem hudby k filmovým muzikálům Paraplíčka ze Cherbourgu a Slečinky z Rochefortu režiséra francouzské nové vlny Jacquese Demyho.

  Michel Jean Legrand se narodil v Bécon-les-Bruyères na předměstí Paříže jako syn proslulého francouzského hudebního skladatele a dirigenta Raymonda Legranda a napůl arménské matky Marcelle Der Mikaëlian, sestry skladatele Jacquese Héliana. V letech 1943-1950 studoval na pařížské konzervatoři pod vedením významných hudebních osobností. Absolvoval s vyznamenáním a započal kariéru profesionálního hudebníka.

  V mládí se prosadil především jako pianista a v padesátých letech jezdil koncertovat do Ameriky. Zpočátku se věnoval jazzu a spolupracoval s inovátory jako Dizzy GillespieMiles DavisJohn ColtraneStan Getz či Bill Evans. První album s názvem I Love Paris (1954) vydal ve svých dvaadvaceti letech a okamžitě se stalo jedním z nejprodávanějších alb všech dob a dodnes je považováno za jeden z klenotů francouzského jazzu. Věnoval se také hudebním aranžím.

  Nejvíce se ovšem proslavil tvorbou hudby filmové, když v šedesátých letech skládal hudbu pro snímky režisérů francouzské nové vlny – Jacquese DemyhoJeana-Luca Godarda, Clauda Lelouche či Agnès Vardové. V roce 1966 se usadil v Hollywoodu, svou práci však nadále dělil mezi Francii a USA a točil několik filmů ročně. Během své padesátileté kariéry spolupracoval například s americkým režisérem Orsonem Wellesem, s básníkem a režisérem Jeanem Cocteauem a se zpěváky Rayem Charlesem, Edith Piaf či Charlesem Trenetem.

  Hudbu složil k celkem více než dvou set filmům, televizním pořadům a muzikálům a sám vydal přes sto alb. Za svou práci získal tři Oscary: poprvé v roce 1968 za píseň The Windmills Of Your Mind z filmu Normana Jewisona Případ Thomase Crowna (ve filmu ji zpíval Sting a spolu s řadou proslulých zpěváků ji poté převzal do svého repertoáru), o tři roky později za hudbu k filmu Léto roku 1942 Roberta Mulligana a v roce 1983 za muzikál Jentl Barbry Streisand, která v něm ztvárnila i hlavní roli. Vedle toho je držitelem pěti hudebních cen Grammy, tří francouzských filmových Césarů a Zlatého glóbu. Svou hudbou doprovodil také filmové Tři mušketýry Richarda Lestera (1973) či Bídníky 20. století Clauda Lelouche (1995).

  V několika filmech si v menších rolích také zahrál – například ve snímku Jeana-Luca Godarda Cléo od pěti do sedmi (1962), kde ztvárnil pianistu. Jednou si zkusil dokonce i filmovou režii a podle vlastního scénáře natočil snímek Pět dní v červnu (1989) v hlavní roli s Annie Girardot.

  Jako vynikající jazzový pianista a dirigent vystupoval s orchestry po celém světě – pod jeho taktovkou hráli nebo zpívali Quincy Jones, Ray Charles, Ella Fitzgerald, Aretha Franklin či Frank Sinatra.

  Byl dvakrát ženatý a má dceru. Jeho sestra Christine Legrand je zpěvačkou a stejně tak neteř Victoria Legrand, která je členkou hudební skupiny Beach House.

  25. června měl Legrand v rámci festivalu Prague Proms poprvé vystoupit v Praze.

  O jeho úmrtí informoval skladatelův mluvčí.

  • Autor:
  • Publikováno: 28. ledna 2019

  Komentáře k článku: Zemřel Michel Legrand

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,