Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

    Zemřel Michel Legrand

    Michel Legrand na filmovém festival v Cabourgu 1. června 2015. Foto Georges Biard/Wiki

    Michel Legrand

    24. 2. 1932 Paříž, Francie – 26. 1. 2019 Paříž, Francie

    Francouzský hudební skladatel, dirigent a klavírista. Spolupracoval s Edith Piaf či Orsonem Wellesem, je autorem hudby k filmovým muzikálům Paraplíčka ze Cherbourgu a Slečinky z Rochefortu režiséra francouzské nové vlny Jacquese Demyho.

    Michel Jean Legrand se narodil v Bécon-les-Bruyères na předměstí Paříže jako syn proslulého francouzského hudebního skladatele a dirigenta Raymonda Legranda a napůl arménské matky Marcelle Der Mikaëlian, sestry skladatele Jacquese Héliana. V letech 1943-1950 studoval na pařížské konzervatoři pod vedením významných hudebních osobností. Absolvoval s vyznamenáním a započal kariéru profesionálního hudebníka.

    V mládí se prosadil především jako pianista a v padesátých letech jezdil koncertovat do Ameriky. Zpočátku se věnoval jazzu a spolupracoval s inovátory jako Dizzy GillespieMiles DavisJohn ColtraneStan Getz či Bill Evans. První album s názvem I Love Paris (1954) vydal ve svých dvaadvaceti letech a okamžitě se stalo jedním z nejprodávanějších alb všech dob a dodnes je považováno za jeden z klenotů francouzského jazzu. Věnoval se také hudebním aranžím.

    Nejvíce se ovšem proslavil tvorbou hudby filmové, když v šedesátých letech skládal hudbu pro snímky režisérů francouzské nové vlny – Jacquese DemyhoJeana-Luca Godarda, Clauda Lelouche či Agnès Vardové. V roce 1966 se usadil v Hollywoodu, svou práci však nadále dělil mezi Francii a USA a točil několik filmů ročně. Během své padesátileté kariéry spolupracoval například s americkým režisérem Orsonem Wellesem, s básníkem a režisérem Jeanem Cocteauem a se zpěváky Rayem Charlesem, Edith Piaf či Charlesem Trenetem.

    Hudbu složil k celkem více než dvou set filmům, televizním pořadům a muzikálům a sám vydal přes sto alb. Za svou práci získal tři Oscary: poprvé v roce 1968 za píseň The Windmills Of Your Mind z filmu Normana Jewisona Případ Thomase Crowna (ve filmu ji zpíval Sting a spolu s řadou proslulých zpěváků ji poté převzal do svého repertoáru), o tři roky později za hudbu k filmu Léto roku 1942 Roberta Mulligana a v roce 1983 za muzikál Jentl Barbry Streisand, která v něm ztvárnila i hlavní roli. Vedle toho je držitelem pěti hudebních cen Grammy, tří francouzských filmových Césarů a Zlatého glóbu. Svou hudbou doprovodil také filmové Tři mušketýry Richarda Lestera (1973) či Bídníky 20. století Clauda Lelouche (1995).

    V několika filmech si v menších rolích také zahrál – například ve snímku Jeana-Luca Godarda Cléo od pěti do sedmi (1962), kde ztvárnil pianistu. Jednou si zkusil dokonce i filmovou režii a podle vlastního scénáře natočil snímek Pět dní v červnu (1989) v hlavní roli s Annie Girardot.

    Jako vynikající jazzový pianista a dirigent vystupoval s orchestry po celém světě – pod jeho taktovkou hráli nebo zpívali Quincy Jones, Ray Charles, Ella Fitzgerald, Aretha Franklin či Frank Sinatra.

    Byl dvakrát ženatý a má dceru. Jeho sestra Christine Legrand je zpěvačkou a stejně tak neteř Victoria Legrand, která je členkou hudební skupiny Beach House.

    25. června měl Legrand v rámci festivalu Prague Proms poprvé vystoupit v Praze.

    O jeho úmrtí informoval skladatelův mluvčí.

    • Autor:
    • Publikováno: 28. ledna 2019

    Komentáře k článku: Zemřel Michel Legrand

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,