Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Martin J. Švejda

  Foto David Konečný

  Martin J. Švejda

  30. 9. 1968 Praha – 28. 10. 2022 Praha

  Divadelní historik a kritik, dramatik a amatérský divadelník.

  Vystudoval Katedru divadelní a filmové kritiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Od roku 2000 do roku 2008 byl vedoucím divadelního knihkupectví Prospero v Divadelním ústavu Praha. Od roku 2008 byl výzkumným a vývojovým pracovníkem v Kabinetu pro studium českého divadla IDU, kde se především věnoval dlouhodobé výzkumné práci v oblasti divadelní historie se zaměřením na české divadlo 20. století.

  Podílel se na projektu Česká divadelní encyklopedie – České divadlo 20. století jako autor slovníkových hesel. Zároveň se jako autor monografií či dílčích studií (uveřejňovaných nejčastěji v Divadelní revui) věnoval tématům, soustředěným na české divadla po r. 1945. Jako kritik své recenze publikoval v časopise Svět a divadlo, v Divadelních novinách a Lidových novinách. V roce 2012 se stal spoluzakladatelem a spolupracovníkem divadelního internetového portálu Nadivadlo.

  Od roku 1992 byl autorem, hercem a režisérem Kulturně divadelního spolku Puchmajer, později nástupnických souborů Antonín D.S. a Antonín Puchmajer D.S. Jako režisér spolupracoval též se souborem Krvik Totr a divadlem Kámen.

  Byl ženatý a měl tři děti. Zemřel v pátek ráno po těžké nemoci.

  Poslední rozloučení se koná ve čtvrtek 3. listopadu ve 13:15 v obřadní síni Krematoria Motol.

  /Pro i-DN text upravil hul/


  Komentáře k článku: Zemřel Martin J. Švejda

  1. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Krutá, bolestná zpráva.
   Martin byl o deset let mladší… Konečnost si uvědomujeme v každém okamžiku života, v takovýchto chvílích však nejintenzivněji.

   Martine,
   byl jsi mi vzdálený svou racionalitou a až úporným pedantstvím v psaní i tvorbě a zdálo se mi i v životě. Přesto jsme se snad vždy respektovali. Patřil jsi do českého divadelního světa jako jeho integrální součást nahlížející divadlo odlišně než starší či emotivnější, vášnivější kritici. Tvé texty vždy byly věcné, podepřené hlubokou znalostí tématu, autorů i inscenovaných textů a jejich dobových, uměleckých či historických vazeb. Snad by konečně mohla vyjít knižně i Tvá velmi podrobná herecká monografie Ivy Janžurové, jež je k dispozici pouze v digitální podobě a jež mi velmi pomohla při přípravách velkého rozhovoru s ní. Poctivě jsi nahlížel na divadlo, poctivě jsi přistupoval k vlastní tvorbě, kritické, divadelně-historické i divadelní, v níž jsi reflektoval svůj život i životní pocity a postoje svých nejbližších – přátel, spolupracovníků i rodiny. Mapoval jsi tak sebe i sobě blízkou generaci, její intelektuální, osobně zažívanou rovinu.

   Budeš tu, Martine, chybět.
   Zůstává po Tobě bolestná, nezacelitelná trhlina.
   Největší soustrast však ode mne patří Tvé rodině. Byla z vás patrná radost z života, vzájemná úcta a láska. Bytí nepřetrvává, láska ano.
   R.I.P.

   30.10.2022 (12.55), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. DN

   Avatar

   Poslední rozloučení
   se koná ve čtvrtek 3. listopadu ve 13:15 v obřadní síni Krematoria Motol /viz parte právě doplněné do textu nekrologu/.

   01.11.2022 (11.11), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,