Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2023

ročník 32
30. 5. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Marek Kopelent

  V únoru 2022. Foto Post Bellum

  Marek Kopelent

  28. 4. 1932 Praha – 12. 3. 2023 Praha

  Hudební skladatel, klavírista, publicista a organizátor, jedna z nejvýznamnějších postav českého hudebního života posledního půlstoletí, průkopník takzvané nové hudby.

  Již jako student gymnázia se zajímal o komponování a chodil na soukromé hodiny k varhaníkovi dr. Josefu Kubáňovi. V první polovině padesátých let minulého století vystudoval skladbu na HAMU u prof. Jaroslava Řídkého. V roce 1965 spoluzaložil Pražskou skupinu Nové hudby (jinde uváděná jako Klub přátel nové hudby), jejímiž členy byli hudební skladatelé, interpreti i muzikologové, například Jan Rychlík, Vladimír Lébl, Vladimír Šrámek, Zbyněk Vostřák, Jan Klusák a další. S přáteli stál také u zrodu spolku Musica viva Pragensis v roce 1961. V šedesátých letech uváděl své skladby na zahraničních festivalech (Varšava, Witten, Donaueschingen).

  Přelom padesátých a šedesátých let. Foto archiv

  V letech 1965–1973 vedl spolu se Zbyňkem Vostřákem soubor Musica viva Pragensis. V roce 1969 obdržel německé stipendium na roční tvůrčí pobyt v Západním Berlíně. Od poloviny sedmdesátých let jej tehdejší normalizační režim kvůli jeho názorům ignoroval, Kopelent ale dále tvořil a jeho skladby se hrály především v zahraničí. Stal se jedním z vrcholných představitelů tzv. Nové hudby, byl neúnavným propagátorem soudobé vážné hudby. Stabilní zaměstnání získal až v roce 1976 v LŠU v Praze-Radotíně jako korepetitor tanečního oddělení. Když přišla v roce 1977 tzv. Anticharta a s ní nátlak ze Svazu českých skladatelů i z vedení LŠU, neodvážil se ji ve své situaci nepodepsat. V tomto zaměstnání zůstal po celou dobu až do pádu komunismu v roce 1989. Neoficiálně zde vedl i svého prvního žáka skladby – z mladého hudebníka se vyklubal talentovaný hudební skladatel Petr Kofroň. Od roku 1991 vyučoval na katedře skladby HAMU. V letech 1991–1992 zastával funkci hudebního experta Kanceláře prezidenta republiky. Byl předsedou a zakladatelem sdružení skladatelů, interpretů a muzikologů Ateliér 90.

  Sedmdesátá léta. Foto archiv

  Rozsáhlý rejstřík jeho tvorby zahrnují jak skladby komorní, například Smyčcový kvartet číslo tři z roku 1963, kterým poprvé získal mezinárodní ohlas, tak množství kompozic vokálních, orchestrálních i smíšených. Velký úspěch mělo v roce 2001 dvojnásobné provedení jeho prostorového oratoria Lux mirandae sanctitatis (Světlo divné svatosti), které zkomponoval k příležitosti svatořečení Anežky České. /Více o jeho životě zde a zde./

  V roce 2014. Foto Post Bellum

  Za své dílo a činnost získal celou řadu prestižních ocenění. V roce 2003 se stal prvním, kdo dostal tehdy nově zavedenou Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby. Ve Francii byl oceněn titulem Rytíř řádu umění a literatury, v Německu zase prestižní Herderovou cenou. V roce 2012 převzal od prezidenta republiky Václava Klause medaili Za zásluhy v oblasti umění I. třídy.

  Radioservis 2012. Repro archiv

  Vpravo se skladatelem Petrem Kotíkem (2022). Foto archiv /zde/

  V roce 2006 o něm muzikolog Michal Matzner napsal diplomovou práci Marek Kopelent – Nástin života a tvorby /zde/, kterou v roce 2012 vydal Radioservis jako samostatnou publikaci /zde/.

  Informaci o jeho úmrtí oznámil Kopelentův zeť, skladatel Miroslav Pudlák. Zemřel dnes v pět hodin ráno po krátké nemoci, sdělil. A dodal, že nemoci podlehl ve Fakultní nemocnici v Motole.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  /Připraveno k vydání 12. 3. 2023 ve 20h/

  • Autor:
  • Publikováno: 27. března 2023

  Komentáře k článku: Zemřel Marek Kopelent

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,