Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

  Zemřel Ludwik Flaszen

  Během přednášky 24. listopadu 2012 v Grotowského institutu ve Wrocławi. Foto Irena Lipińska

  Ludwik Flaszen

  4. 6. 1930 Krakov, Polsko – 24. 10. 2020 Paříž, Francie

  Polský teatrolog, divadelní a literární kritik, režisér, spisovatel a překladatel. Blízký spolupracovník Jerzyho Grotowského, spoluzakladatel, dramaturg a spolutvůrce Teatru 13 Rzędów, později Teatru Laboratorium (1959 – 1984).

  V inscenačním období tvorby Jerzyho Grotowského, v éře „chudého divadla“, byl jeho tvůrčím partnerem a interním kritikem. Přetvářeli tak úlohu dramaturga a společnou tvorbou objevovali „postdramatickou“ podobu divadla.  V paradivadelní etapě Teatru Laboratorium vedl otevřené skupinové rozpravy a stáže, které se vyvíjely od úvah k akcím (Dialogi w grupie, Medytacje na głos). Spolutvořil poslední projekt Teatru Laboratorium, vytvořený s herci a aktivními účastníky –  Drzewo Ludzi (Strom Lidí).

  Byl autorem knih Cyrograf (Úpis duše čertu), Teatr skazany na magie (Divadlo odsouzené k magii) a Grotowski & Company. Byl nositelem nejvyšších státních vyznamenání.

  Ve Wrocławi v roce 1968. Foto Tadeusz Rolke

  Grotowského centrum ve Wrocławi zveřejnilo 25. října na svých stránkách tento nekrolog (zde):

  Z wielkim smutkiem informujemy, że wczoraj w Paryżu w wieku 90 lat odszedł Ludwik Flaszen.

  Ludwik Flaszen był uczestnikiem i świadkiem wielkiej epoki teatru. Współzałożyciel i współanimator Teatru Laboratorium przez cały okres jego istnienia (1959–1984); wieloletni partner twórczego dialogu z Jerzym Grotowskim. Advocatus diaboli, w Teatrze Laboratorium pełnił funkcję wewnętrznego krytyka, „wiecznego sceptyka”. W latach siedemdziesiątych zaczął prowadzić „Dialogi w grupie”, a następnie staż „Medytacje na głos”, uczestniczył także w projekcie „Drzewo Ludzi”. Krytyk literacki i teatralny, autor książek „Cyrograf”, „Teatr skazany na magię” oraz „Grotowski & Company”. Za swoją działalność artystyczną i naukową  Ludwik Flaszen otrzymał wiele nagród, w 2000 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, a w 2009 złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2014 roku otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu w Turynie. Bohater filmów dokumentalnych: „Cyrograf nie podpisany… Ludwik Flaszen i jego wędrówki” Elżbiety Sitek (1997) oraz „Grotowski ← Flaszen” Małgorzaty Dziewulskiej (2010).


  Komentáře k článku: Zemřel Ludwik Flaszen

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,