Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2019

ročník 28
10. 12.–23. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Luděk Munzar

  Jarlo Skule v inscenaci hry Nápadníci trůnu (prem. 7. června 1978, ND). Foto archiv ND

  Luděk Munzar

  20. 3.  1933 Nová Včelnice u Kamenice nad Lipou – 26. 1. 2019 Praha

  Herec, dlouholetý člen činohry Národního divadla v Praze.

  Dětství  prožil ve Smiřicích u Hradce Králové.  Celý život ho přitahovala technika a během dětství a dospívání měl velký sen stát se vojenským stíhačem. Nakonec ale dal přednost herectví, o které se začal zajímat během středoškolského studia (v Hradci Králové absolvoval Vyšší hospodářskou školu), kdy hrál v mládežnickém souboru Mladá scéna v Hradci Králové. V letech 1952-1956 vystudoval herectví na pražské DAMU, v ročníku vedeném Vítězslavem Vejražkou. Po ukončení studia nastoupil na sezonu 1956-1957 do Městského oblastního divadla v Mladé Boleslavi, ale už od října 1957 byl v angažmá činohry Národního divadla v Praze.

  Zprvu byl prototypem romantického hrdiny a revoltujícího mladíka, ale postupně se vypracoval jako psychologický herec ztvárňující složité charaktery. V sedmdesátých a osmdesátých letech patřil k hercům, kteří výrazně spoluutvářeli podobu Národního divadla. Měl štěstí na silné režisérské osobnosti – Josef Pleskot, Miroslav Macháček nebo Otomar Krejča. V jeho legendární inscenaci Romea a Julie hrál Merkucia. Vedle toho ztvárnil například titulní roli v Shakespearově Jindřichu V., Mefistofela v Goethově Faustovi, Artura Uie v Brechtově Vzestupu a pádu Artura Uie, Rejtara ve Vévodkyni valdštejnských vojsk či Bláhu v Našich furiantech. Zkusil si i divadelní režii. V roce 1989 režíroval v Národním divadle Goldmanova Lva v zimě, kde současně ztvárnil hlavní roli Jindřicha II.

  V souboru ND zůstal až do roku 1990, kdy z divadla na protest proti tehdejším změnám vedení odešel a již se do divadla jako herec nevrátil, příležitostně se věnoval pouze divadelní režii či vystupování v Divadle Viola (inscenace Obleču tě do hvězd). Se svou ženou, herečkou Janou Hlaváčovou, začal jezdit po zájezdech s diskusním pořadem S vůní šminek a benzínu. Krátký čas se pokoušel neúspěšně podnikat v automobilových službách. S veteránem Tatra se stal v roce 1989 mistrem Evropy.

  Ještě za vysokoškolského studia okusil práci v televizi, hned v počátcích jejího vysílání působil jako televizní hlasatel. Televize mu po celou dobu jeho herecké kariéry poskytovala velký prostor. Hlavní roli skláře Jakuba Cirkla si zahrál v průměrném televizním seriálu Synové a dcery Jakuba Skláře. Zajímavou příležitost dostal v televizní inscenaci Ubohý pan Kufalt, kde si zahrál propuštěného trestance v Německu postiženém hospodářskou krizí. V devadesátých letech se zaskvěl jako Pilát v inscenaci Pilát pontský, onoho dne. Objevil se také jako kriminalista v inscenaci Příběh kriminálního rady. Větší roli soudce Bareše získal i v seriálu Na lavici obžalovaných justice. V posledních letech se zapsal do paměti televizních diváků jako průvodce televizními cykly scénáristy a režiséra Bedřicha Ludvíka Rozhlédni se, člověče, Paměť stromů a Zpátky k pramenům. Hrál také v seriálech Náměstíčko, Příkopy, Hraběnky nebo Místo v životě.

  Manželé Jana Hlaváčová a Luděk Munzar. Foto archiv

  Pracoval také v dabingu. Je spjat především s dabováním amerického herce Paula Newmana. Měl slabost pro rozhlas a účinkoval v řadě rozhlasových pořadů. Od ledna 2015 připravoval pro Dvojku Českého rozhlasu společně s Františkem Novotným pořad Okouzlení slovem.

  Ve filmu tolik příležitostí nedostal. Zahrál si například v Sequencově snímku Atentát nebo v Kočáru do Vídně režiséra Karla Kachyni, kde ztvárnil jednoho ze dvou německých zběhů. Jako kariéristický funkcionář se objevil v Jirešově Žertu podle románu Milana Kundery. V sedmdesátých letech propůjčil svůj hlas vypravěči a malému Krabatovi v Čarodějově učni od Karla Zemana.

  Okouzlení slovem – Luděk Munzar, František Novotný [CD]. Repro archiv

  Spolu s Janou Hlaváčovou byli jedni z mála českých oficiálních umělců, kteří nepodepsali tzv. Antichartu odsuzující prohlášení Charty 77. Je autorem knihy …když jsem to slíbil!, ve které píše o svém vztahu k létání. Vydal také knihu říkadel S vůní vánku po heřmánku, již věnoval své vnučce Aničce.

  Dne 12. června 1957 se oženil se svojí první manželkou, loutkoherečkou Naděždou Munzarovou, se kterou má dceru Johanu (* 1962), která dnes pracuje jako městská policistka. Po rozvodu v roce 1964 se oženil s herečkou Janou Hlaváčovou, se kterou měl  dceru Barboru Munzarovou, která je také herečkou, a vyženil dceru Terezu (* 1963), kterou měla Jana Hlaváčová z prvního manželství s Jiřím Michným. Jeho první manželka Naděžda se v roce 1967 vdala za Ivana Krause, bratra Jana Krause, a v roce 1968 spolu s dcerou Johanou emigrovali.

  V roce 2012 obdržel cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství. Foto archiv

  V letech 1995 a 2000 získal Cenu Františka Filipovského za mistrovství v dabingu. V roce 2012 obdržel cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství.

  Zemřel po dlouhé nemoci dnes nad ránem ve své modřanské vile, kde žil od roku 1966 spolu se svou ženou a dcerou Bárou, jejím druhým manželem Martinem Trnavským a vnučkou Aničkou. O jeho úmrtí informoval mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

  /Z více zdrojů pro i-DN zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 26. ledna 2019

  Komentáře k článku: Zemřel Luděk Munzar

  1. Tomáš Staněk

   Profilový obrázek

   Národní divadlo ve spolupráci s rodinou
   připravuje poslední rozloučení s Luďkem Munzarem v pátek 1. února 2019 v 11:00 z jeviště historické budovy ND. Během programu vystoupí Iva Janžurová, Taťjana Medvecká, Ivan Trojan, ředitel ND Jan Burian a Hradištan Jiřího Pavlici. Program bude přenášet ČT24 v přímém přenosu. Divadlo bude pro veřejnost otevřeno od 10:30, kdy bude možné se poklonit rakvi a položit osobní květinové dary. Poctu před začátkem obřadu, pokud povětrnostní podmínky dovolí, vzdá Aeroklub Letňany trojitým přeletem dvoumotorového letadla typu L 200 Morava ve výšce 200 metrů nad střechou historické budovy ND. Pilotovat bude kapitán Miroslav Kovář. Luděk Munzar byl čestným členem Aeroklubu Letňany.

   Tomáš Staněk, tiskový mluvčí ND

   30.01.2019 (16.23), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,